سرویس: اجتماعی کد خبر: 95984 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴

رطب خورده کی منع رطب کند؟

شرکت فعال مشاوران املاک در مزایده زمین‌های بنیاد مستضعفان

مشاوران املاک در رسانه ها منتقد مزایده زمین های بنیاد مستضعفان در بیرجند بودند،ولی در عمل در حال قیمت گذاری بیشتر برای برنده شدن در مزایده هستند

شرکت فعال مشاوران املاک در مزایده زمین‌های بنیاد مستضعفان

به گزارش خبرنگار خاورستان، چند روزی است بحث مزایده زمین‌های متعلق به بنیاد مستضعفان داغ و سوژه رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی شده است.

قبل از شروع مزایده ها یکی از اولین معترضان به این مزایده ها تعدادی از مشاوران املاک شهرستان بیرجند بودند که با صدور نامه ای خطاب به مسئولین استانی و شهرستانی از آنها درخواست کرده بودند این مزایده‌ها متوقف شود .  

در صفحات اینستاگرامی نیز تعدادی از مشاورین املاک ضمن مقصر دانستن بنیاد در گرانی زمین بدون توجه به عوامل اصلی آن ( که به عقیده کارشناسان یکی از علل مهم آن نقش منفی برخی مشاوران املاک در این گرانی هاست ) درخواست توقف مزایده و جوسازی برای عدم شرکت مردم بودند .  

حتی قبل از این نیز در مصاحبه های متعدد مشاوران املاک و ریاست محترم اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند نیز بر نقش مخرب این مزایده ها در بالارفتن قیمت زمین تاکید کرده اند  

اما آیا مشاوران املاک بیرجند که بنیاد مستضعفان را مقصر گرانی زمین میدانند و با این پیام ها مردم را تشویق به عدم شرکت در مزایده ها می کنند خود در این مزایده ها شرکت نمی کنند؟  

برای شفافیت در این امر،کارگروه رسانه‌ای تحول‌آفرینی خراسان جنوبی، بیست‌ونهم خردادماه طی یک نامه از رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیرجند خواست تا به صورت شفاف، لیست مشاوران املاکی که در مزایده اخیر و مزایده‌های قبلی بنیاد مستضعفان شرکت کردند را اعلام کند.

خبرنگار خاورستان این موضوع را از علیرضا اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند پیگیر شد.  

اربابی با اشاره به تعداد مشاوران املاکی که در مزایده اخیر بنیاد مستضعفان شرکت کردند گفت: آمار دقیقی از شرکت‌کنندگان نداریم اما طبق پیگیری اولیه بین 4 تا 5 نفر از مشاوران املاک شهرستان بیرجند در مزادیده اخیر شرکت کردند.  

وی عنوان کرد: در مزایده‌های قبلی زمین‌های بنیاد مستضعفان نیز حدود 20 مشاور املاک شهرستان بیرجند شرکت کردند.  

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند اظهار کرد: تاکنون در هیچ مزایده‌ای شرکت نداشتم و تنها یک بار فرزندم در یک مزایده شرکت کرده و یک قطعه زمین برنده شده و آن را ساخته و در آن سکونت دارد.  

اربابی با بیان این‌که برگزاری مزایده بنیاد مستضعفان کار قانونی است، گفت: من در نحوه برگزاری مزایده و قوانین واگذاری زمین نقد دارم.

وی عنوان کرد: مهم‌ترین راهکار در نحوه برگزاری این مزایده‌ها این است که زمین‌ها به صورت نقدی واگذار شود و کسی که در این دوره برنده مزایده شد، در دوره بعدی حق شرکت در مزایده نداشته باشد.  

وی ادامه داد: باید کسی که برنده مزایده می‌شود حق فروش ملک را نداشته باشد و شهرداری نیز هزینه ساخت پروانه را نقدی و برای یک زمان معین صادر کند.

شاید به عقیده کارشناسان،ساز و کار بنیاد برای مزایده ها قانونی ولی دچار اشکال باشد ولی ماهیگیری توسط مشاوران املاک از این مزایده ها در عین انتقاد به آن خیلی مورد توجه است که باید علل آن را جستجو کرد .  

انتهای پیام/3

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب