سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 95855 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

داستان تکراری قطعی آب در روستاهای خراسان‌جنوبی؛

روستاهای شهرستان درمیان در عطش می سوزند/ اهالی خواستار تقسیم عادلانه آب هستند

با گرم شدن هوا و قطعی مکرر آب این موضوع مهم و مایه حیات برای مردم شهرستان مرزی درمیان به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده است.

روستاهای شهرستان درمیان در عطش می سوزند/ اهالی خواستار تقسیم عادلانه آب هستند

به گزارش خبرنگار خاورستان، "آب مایه حیات است" این جمله را همه شنیده‌ایم و به آن ایمان داشتیم. اما در این روزهایی که هوا رفته رفته رو به گرم شدن است و روزهای گرم و بلند تابستان در راه است مردم روستاهای شهرستان درمیان از عطش بی‌آبی می‌سوزند.

بیش از یک ماه می‌شود اهالی روستاهای شهرستان درمیان از قطعی مکرر آب شرب روستاهایی که آبرسانی پایدار شده رنج می‌برند و مشکل به جای حل شدن در حال افزایش است.

از ابتدای خردادماه اهالی روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان تنها چند ساعت در شبانه روز آب دارند و حتی در بعضی از روزها قطره‌ای آب برای نوشیدن در روستاها پیدا نمی‌شود.

اهالی روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان که از این وضعیت ناراضی هستند، خواستار رفع مشکل بی‌آبی در این شهرستان مرزی به صورت اساسی هستند.

قطعی چند روزه آب در مسک

یکی از اهالی روستای مسک در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: قطعی آب شرب روستاهایی که آبرسانی پایدار شده چند سالی است که در این روستا در فصل گرم سال به وجود می‌آید.

وی افزود: امسال زودتر از سال‌های گذشته قطعی آب خودنمایی کرده و حدود یک ماه می‌شود که مردم در شبانه روز چند ساعت آب دارند. 

این فرد با بیان این‌که اوایل خردادماه فقط چند روز به طور منظم آب در شبکه جریان داشت، افزود: اما طی هفته‌ای که گذشت هر روز آب از ساعت 9 صبح تا اواخر شب قطع بوده است.

وی اظهار کرد: طی روز گذشته آب روستای مسک از ساعت 7:30 صبح قطع شده و تاکنون وصل نشده است.

این فرد گفت: هر بار که با مسئولان اداره آب و فاضلاب درمیان تماس می‌گیریم سوختن پمپ، ترکیدگی لوله و مشکلات فنی به وجود آمده در تجهیزات را دلیل قطع بودن آب مطرح می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: جای سوال است که این چه تجهیزاتی است که همیشه خراب است و مشکل دارد؟ اگر مشکلات فنی است چرا چاره اساسی برای رفع مشکل اندیشیده نمی‌شود؟

این فرد به صحبت‌های استاندار خراسان‌جنوبی مبنی بر مهاجرت معکوس به روستاها در سفرهایی که مسئولان کشوری به استان دارند اشاره کرد و افزود: آقای استاندار چه مهاجرت معکوسی که مردم آبی برای خوردن و شست و شو در روستاها ندارند؟

وی تصریح کرد: اگر قرار است مهاجرت معکوسی به روستایی انجام شود باید آب در روستا تامین شود اگر آب نباشد عنوان کردن مهاجرت معکوس به روستاها در حضور مسئولان کشوری شعاری بیش نیست.

این فرد خواستار توزیع عادلانه آب در روستاهای شهرستان درمیان شد و گفت: اگر قرار بر سهیمه بندی آب در روستاها است باید سهیمه بر اساس عدالت و مشخص باشد.

قطعی آب امان مردم روستای نوزاد را برید/ توزیع آب بر اساس عدالت باشد

یکی از اهالی روستای نوزاد نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: قطعی آب شرب پایدار روستای نوزاد امان مردم را بریده و  مردم هر روز در این خصوص با مشکل مواجه هستند.

این فرد عنوان کرد: قطعی آب در روستاهای بخش مرکزی بر اساس عدالت و جمعیت نیست.

وی گفت: هر موقع برای رفع مشکل قطعی آب از مسئولان آب و فاضلاب شهرستان پیگیر بودیم جواب‌های تکراری می‌دهند که مصرف آب زیاد است، لوله ها دچار ترکیدگی شده، پمپ سوخته و شاه لوله اصلی دچار مشکل است و ... اما این جواب‌ها برای ما آب نمی‌شود.

این فرد اظهار کرد: مردم انشعاب آب خریداری کرده و برای آب مصرفی هزینه پرداخت می‌کنند اما در فصل گرم سال که به آب نیاز دارند آب نیست.

وی به کاهش میزان آب و دوربودن قنات روستا برای آوردن آب شرب اشاره کرد و گفت: وقتی برای اهالی آبرسانی پایدار شده چرا نباید آب در دسترس باشد که مردم مجبور به طی مسیر طولانی برای آوردن آب باشند؟

این فرد از وجود چاه و انشعابات غیر مجاز برداشت آب در شهرستان درمیان خبر داد و تاکید کرد: مسئولان مربوطه باید به این موضعات رسیدگی و از طریق و استانداری برای رفع مشکل اقدام کنند.

وی تصریح کرد: متأسفانه در برخی از روستاها از آب شرب پایدار برای کشاورزی استفاده می‌کنند که باعث کاهش آب در روستاهای دیگر می‌شود و این کار شرعی و قانونی درست نیست و مشکل دارد.

طبق بررسی خبرنگار ما، اهالی روستاهای گسک، زارگز، مقدر و بورنگ، چک، تخویج و منصورآباد نیز از مشکل بی‌آبی در رنج هستند و خواستار رفع مشکل به صورت اساسی هستند.

برداشت آب غیرمجاز در شهرستان درمیان

یکی از اهالی روستای بورنگ نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: متأسفانه توزیع آب در شهرستان درمیان براساس سهمیه نیست.

وی افزود: آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان از مجتمع فخرود است.

این فرد عنوان کرد: تعداد اندکی از روستاهایی که از این مجتمع آب می‌گیرند مشکل خاصی در بحث آب ندارند اما مردم برخی از روستاها از بی آبی کلافه شدند.

وی از برداشت آب غیرمجاز و عدم رسیدگی مسئولان به این موضوع گلایه کرد و گفت: از فرماندار شهرستان درمیان و استاندار خراسان‌جنوبی درخواست رسیدگی به مشکلات را دارم.

این فرد به سخت بودن شرایط مردم روستایی در شرایط بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: در حالی که طی خردادماه وضعیت بیماری کرونا در شهرستان درمیان روند صعودی داشته، میزان قطعی آب نیز افزایش داشته است.

وی به سفر وزیر نیرو به شهرستان درمیان و اتصال چند روستا به شبکه آبرسانی پایدار اشاره کرد و گفت: با این اقدام نه تنها مشکلات روستاها کاهش نیافت بلکه تعداد روستاهایی که مشکل آب دارند افزایش خواهد داشت.

این فرد به عنوان کردن فرسوده بودن شبکه‌های آب روستایی و نبود اعتبار برای رفع مشکلات فنی مجتمع‌های آبرسانی پایدار از سوی مسئولان شهرستان اشاره کرد و افزود: تاوان نبود اعتبار و مشکلات بودجه‌ای کشور و استان را که قرار نیست مردم روستایی بدهند بلکه مسئولان موظف به رفع مشکلات هستند.

وی تأکید کرد: مشکل بی‌آبی در شهرستان درمیان بسیار زیاد است و این مشکلات مختص روستاهایی که آبرسانی پایدار شده نیست بلکه روستاهایی که آبرسانی سیار می‌شود نیز مشکلاتی مضاعف‌تر دارند که می‌طلبد مسئولان مربوطه در این خصوص اقدامی جهادی انجام دهند.

ترکیدگی شاه لوله اصلی دلیل قطعی آب

مدیر روابط عمومی اداره آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، دلیل قطعی روز گذشته آب در روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان را ترکیدگی شاه لوله اصلی انتقال آب عنوان کرد و گفت: همکاران پیگیر حل مشکلات هستند.

به گزارش خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در مراسم آیین تفاهم نامه ایجاد سه هزار شغل در قالب خوشه های صنایع دستی، نصب و راه اندازی 7500 واحد نیروگاه خورشیدی و اجرای 75 طرح و پروژه در استان مابین سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری خراسان جنوبی که 22 خردادماه جاری با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، بیان کرد: برای بحث آبرسانی از طریق ماده 56 و با تشکیل سندیکای بانکی که انجام شده طی ماه‌های آینده مبلغ 3 هزار میلیارد ریال از بانک‌های ملی، رفاه و صادرات اخذ خواهد شد و برنامه 12 ساله‌ی تکمیل 37 مجتمع آبرسانی استان را حداکثر تا دو سال آینده به اتمام خواهیم رساند.

بنابراین گزارش؛ شرایط زندگی در روستاها با وضعیت بیماری کرونا و قطعی چندین روزی آب اصلا مناسب نیست و نیاز است مسئولان اقدامی جهادی برای رفع مشکلات انجام دهند.

انتهای پیام/127/ 38/ 4


نظرات بازدیدکنندگان

محمد
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶

با سلام خدمت مسولین محترم آب روستای نوغاب مخصوصا شهرک نوغاب در بیشتر اوقات یا خیلی کم میاد یا قطع هست لطفاً رسیدگی کنید انشاالله این مشکل برای تمام شهرستان حل کنید


مرتضائی
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵

باسلام مردم روستای مسک در ۴۸ ساعت جمعه و شنبه گذشته بویژه در شهرک ، اصلاً آب نداشتند. باپیگیریهای مردم و دهیار ، در غروب روز شنبه آب شهرک بصورت بسیار ضعیف برای چند ساعتی برقرار شده و از ساعت یک صبح امروز قطع شده است.


کیومرث کامیابی
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

چاههای کشاورزی مجاز و غیر مجاز قناتهای مردم رو به خشکی کشونده، اول باید چاهها رو پلمپ کنن. اگر آب برای شستن دست و صورت نیست، چاه عمیق برای کشاورزی ظلم آشکاره... توزیع آب هم متاسفانه عادلانه نیست. اگه قراره آب قطع بشه، چرا شهر اسدیه هیچ وقت قطع نمی شه؟ مگر مردم روستا نشین با مردم شهر اسدیه چه فرقی دارن؟ اتفاقا باید آب شهر قطع بشه و روستا قطع نشه... مگه نمی خواین مهاجرت از شهر به روستا داشته باشین؟


عدالت خواه
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

با سلام خواسته ما توزیع عادلانه آب هست در تمام روستاهای سطح شهرستان و این کار مدیریت جهادی میخواهد و مدی با ضعیف باعث شده خیلی از روستاییان عزیز ما از بی آبی رنگ ببرن و خودشان و اندک سرسبزی حیاط خانه ها و حتی دامهایشان هم از بی آبی آسیب دیدند.


براتی
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

واقعا ناعادلانس اهالی روستای مسک اصلا اب ندارن هر چند روز اب برای یه ساعت وصل میشه ما مسئولین رو انتخاب میکنیم دردمون رو دوا کنن نه اینکه وعده بدن خودشون میتونن با این شرایط برای دوساعتم که شده کنار بیان؟؟


ناشناس
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴

مسئولان محترم فکر کنید خانواده خودتان در این روستاها هستند بی اب چه میکنن!!!؟؟؟؟اگر خانواده خودتان بودند قطعا شب تا صبح نمیخوابیدید تا مشکل را رفع کنین....این عدالت نیست....یهتر


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب