سرویس: اخبار استان کد خبر: 95707 ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

آنچه در نشست اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید گذشت

از بیان درخواست‌های معتمدیان از شرکت‌های دانش بنیان خراسان‌جنوبی تا پیگیری تلفنی مشکلات

در نشست اقتصاد دانش بنیان وجهش تولید خراسان جنوبی که بعد از ظهر امروز در استانداری خراسان‌جنوبی برگزار شد مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان مشکلات خود پرداختند.

از بیان درخواست‌های معتمدیان از شرکت‌های دانش بنیان خراسان‌جنوبی تا پیگیری تلفنی مشکلات

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در نشست اقتصاد دانش بنیان وجهش تولید که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ سازی گفتمان دانش بنیان یکی از اقداماتی است که طی سال‌های اخیر در کشور شکل گرفته و کاملا مشهود است.

وی با بیان این‌که گفتمان سازی در دانشگاه‌های خراسان‌جنوبی نیز توسعه یافته است، افزود: اقداماتی که در راستای علم و فناوری انجام شده است از جمله دغدغه‌های مقام معظم رهبری است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان‌جنوبی 146 شرکت و هسته فناور داریم که باید به 200 شرکت دانش بنیان افزایش پیدا کند.

معتمدیان با بیان اینکه زیرساخت‌های خوبی در حوزه علم و فناوری در استان شکل گرفته، عنوان کرد: برای توسعه فضای پارک علم و فناوری خراسان جنوبی از طرف دانشگاه آزاد اسلامی و استانداری انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات ملی نیاز به تلاش مسئولان کشوری و مشکلات استانی نیاز به کمک مسئولان استانی دارد که ما در این راستا همکاری های لازم را داریم.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: از شرکت‌های دانش بنیان درخواست دارم در بحث اقلیم خراسان‌جنوبی از جمله انرژی‌های تجدید پذیر( خورشیدی)، انرژی بادی برای تولید برق، مواد معدنی با توجه به این‌که خراسان‌جنوبی چهارمین استان معدنی کشور است اما دو درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در این خصوص ورود کردند، آب که یکی از چالش‌های استان است، مهار روان آبها، حفر چاه‌های اکتشافی در بحث آبهای ژرف و سایر ظرفیت‌های استان تلاش کنند.

معتمدیان از کلنگ‌زنی بزرگترین نیروگاه بادی کشور در منطقه سربیشه با حضور وزیر نیرو طی دو روز گذشته در استان خبر داد و گفت: با توجه به اقیلم استان در مسیر دو تونل بادی از سمت استان سیستان و بلوچستان وهرات و با توجه به این‌که این بادها در تمام سال وجود دارد ظرفیت خوبی است شرکت‌های دانش بنیان در این خصوص ورود کنند.

وی به بیش از 300 روز آفتابی در خراسان‌جنوبی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: انرژی تجدید پذیر خورشیدی نیز دیگر ظرفیتی است که در استان وجود دارد و قرار است طی سفررئیس سازمان برنامه و بودجه به استان طی روزهای آینده تفاهم نامه احداث 10 هزار نیروگاه خورشیدی خانگی در خراسان‌جنوبی به امضا برسد.

استاندار خراسان‌جنوبی عنوان کرد: با توجه به هدرفت رواناب در استان امکان کنترل 500 میلیون مترمکعب رواناب در استان فراهم است که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در این خصوص نیز ورود کنند.

معتمدیان به ایجاد 100 بند خاکی در استان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد مخازن تغذیه مصنوعی در استان به جای سد مسئله‌ای است که به زمان و هزینه کمی نیاز دارد.

وی در بحث چالش آب در استان و حفر چاه‌های ژرف به تدوین سند سازگاری با کم آبی اشاره کرد و افزود: در این راستا برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت در نظر گرفته شده است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: انتقال آب از دریای عمان برنامه بلندمدت برای رفع مشکل کم‌آبی است.

معتمدیان به آغاز نهضت گلخانه در استان از سال گذشته اشاره کرد و گفت: سیستم های نوین آبیاری موضوع مهمی است که در خراسان‌جنوبی مورد توجه است و سال گذشته 13 هزار و 500 هکتار اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

وی در مورد ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: خراسان‌جنوبی استانی بود که ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان از حداقل امکانات بهداشتی محروم بود اما با تلاش 24 شرکت دانش بنیان در استان توانستیم تمامی اقلام بهداشتی مورد نیاز را در استان تولید کنیم.

در این نشست تعدادی از نمایندگان شرکت‌ها دانش بنیان مشکلات خود را مطرح وخواستار پیگیری شدند.

بیان مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و پیگیری تلفنی مسئولان

بیمه، مالیات، تسهیلات، تامین اجتماعی و خدمت سربازی مهمترین مشکلات شرکتهای دانش بنیان خراسان جنوبی بود.

همچنین در این جلسه برخی از مشکلات مطرح شده شرکتهای دانش بیان استان، توسط همکاران معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به صورت تلفنی پیگیری و به طور خاص مشکل دریافت تسهیلات یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان از طریق صندوق پژوهش خراسان رضوی برطرف شد.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب