سرویس: اخبار استان کد خبر: 95678 ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی مطرح کرد

هدررفت 40 درصدی آب در بخش روستایی خراسان‌جنوبی / مخازن آب استان با 113 میلیون مترمکعب کسری مواجه است

امامی گفت: در بخش روستایی بیش از 40 درصد هدرفت آب را شاهد هستیم که عدد زیادی است در بخش شهری نیز حدود 30 درصد هدرفت داریم که نسبت به میانگین کشوری 10 درصد بیشتر است.

هدررفت 40 درصدی آب در بخش روستایی خراسان‌جنوبی / مخازن آب استان با 113 میلیون مترمکعب کسری مواجه است

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی امروز در حاشیه افتتاح سد سیاهو در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی که انجام شده در خراسان‌جنوبی تا پایان سال 50 روستا از نعمت آبرسانی پایدار برخوردار می‌شوند.

آبرسانی پایدار به تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان تا 1400

وی با بیان این‌که تلاش می‌شود تعداد روستاهایی که قرار است آبرسانی پایدار شود را افزایش دهیم، افزود: در حال پیگیری هستیم تا سال 1400 با استفاده از ظرفیت ماده 56 تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان آبرسانی پایدار شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی عنوان کرد: 250 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی پایدار به روستاها از طرف وزارت نیرو و دولت تامین خواهد شد.

ظرفیت ذخیره سازی 17 میلیون متر مکعب آب در سد سیاهو

امامی در خصوص سد سیاهو، اظهار کرد: این سد ظرفیت ذخیره سازی 17 میلیون متر مکعب آب را دارد و شرایط آبیاری برای 500 هکتار اراضی کشاورزی فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: آب سد سیاهو مصرف شرب با شرین سازی، صنعت و کشاورزی را دارد که باعث ایجاد شغل‌های زیادی در شهرستان سربیشه خواهد شد.

آبرسانی پایدار به روستای درمیان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی در مورد آبرسانی پایدار به درمیان، گفت: اهالی روستای درمیان در شهرستان درمیان با مشکل بی آبی مواجه بودند.آب پایدار روستای درمیان طی پروژه‌ای از دشت اسدیه تامین شده همچنین در این پروژه آبرسانی به شهر اسدیه انجام می‌شود.

امامی بیان کرد: طی آبرسانی پایدار به 15 روستا که امروز انجام شد 10 هزار نفر از اغلب روستاهای شهرستان‌های استان از آبرسانی پایدار بهره‌مند شدند.

وی اظهار کرد: تعدادی از پروژه‌های آبرسانی پایدار در تیرو شهریورماه و تعدادی تا دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید که تلاش می‌شود تا پایان سال به 50 روستا آبرسانی پایدار داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی گفت:  تلاش می‌شود تا پایان سال جاری 50 درصد روستاهای استان که شامل بیش از 70 روستا می‌شود آبرسانی پایدار شود.

پیشرفت 80 درصدی مجتمع‌های آبرسانی/رفع مشکل فاضلاب قاین و سربیشه توسط سرمایه گذار

امامی در مورد پیشرفت فیزیکی 37 مجتمع آبرسانی پایدار در استان، اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از این مجتمع‌ها دارای پیشرفت 80 درصد با بالا است.

وی در مورد فاضلاب قاین و سربیشه، عنوان کرد: رفع مشکل این دو شهر از طریق جذب سرمایه گذار در حال نهایی شدن است که پیش‌بینی می‌شود طی سه ماه آینده قرارداهای خود را برای اجرا منعقد کنند و عملیات اجرایی توسط شرکت‌های سرمایه گذار آغاز شود که ما پساب را درمقابل سرمایه گذاری در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی گفت: در بحث تصفیه خانه تاکنون اقدامی انجام نشده و فقط زمینه‌ها انتخاب شده است اما برای شبکه فاضلاب اقداماتی انجام شده که تکمیل شبکه و بحث تصفیه خانه را توسط سرمایه‌گذار انجام خواهیم داد.

امامی خاطرنشان کرد: اعتبار این کار توسط بخش خصوصی تامین خواهد شد.

450 روستای خراسان جنوبی آبرسانی سیار می‌شود

وی در مورد روستاهایی که آبرسانی سیار می‌شود، بیان کرد: در پیک تابستان تعداد روستاها به 450 مورد می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی بیان کرد: در شهرستان درمیان چند روستا داریم که با مشکلات زیادی در بحث آبرسانی مواجه اند که شیرگ ججگ یکی از این روستاها است و در ماه با 100 تانکر آبرسانی سیار می‌شود که دربرنامه داریم آبرسانی سیار به این روستا تا تیر ماه به پایان برسد.

امامی ادامه داد: در مورد مجتمع کلاته ملا نیز شبکه داخلی چند روستا از جمله بیدسک، مهدی آباد گندمی و خورشیدان نیز در حال کار است که پیش‌بینی می‌شود تا شهریور ماه به اتمام برسد.

آبرسانی به خیرآباد و اِشک با دستور استاندار

وی با اشاره به دو پروژه دیگر در شهرستان درمیان که استاندار خراسان‌جنوبی برای اجرا دستور آن داده، گفت: خیرآباد در منطقه عشایری شهرستان درمیان است منطقه‌ای است که مردم در بحث تامین آب در مضیقه هستند و عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به این منطقه نیز به زودی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای روستای اشک در شهرستان درمیان نیز تلاش می‌شود پروژه آبرسانی به این روستا را در سال جاری اجرایی کنیم.

امامی در خصوص حفر چاه‌های رزرو در استان،اظها کرد: چاه‌های رزرو با این هدف حفر شده که اگر مجتمع دچار مشکل شود بتوانیم تامین آب پایدار را انجام دهیم اما متناسب به وضعیت اعتباری جلو می‌رویم.

وی در مورد حفر چاه‌های رزرو در شهرستان درمیان، بیان کرد: برای مجتمع کلاته ملا که مجتمع بزرگی است چاه رزرو انجام شده است مجتمع فخرود و درمیان نیز چاه رزرو دارد.

آب را بهینه مصرف کنیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی تاکید کرد: بحث فرهنگ سازی و مصرف بهینه از طرف مردم بحثی است که نیاز به توجه دارد و باید از سوی مردم اجرایی شود.

امامی با بیان این‌که برخی‌ها در مناطق روستایی مزارع و باغات کشاورزی را از آب شرب آبیاری می‌کنند، تاکید کرد: از مردم استدعا داریم بحث استفاده درست و بهینه از آب مدیریت شود و صرفا آب موجود در شبکه برای شرب و بهداشت استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مصرف آب مدیریت شود شاهد پایداری خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی در مورد هدرفت و فرسودگی شبکه های آبرسانی تصریح کرد: برای رفع مشکل هدرفت با اولویت شبکه، خطوط اصلی و توزیع انتقال آب برنامه‌های داریم. پیش‌بینی می‌شود در این زمینه نیز اقدامات خوبی انجام و دغدغه‌ها به طور کامل برطرف شود.

هدررفت 40 درصدی آب در بخش روستایی/ کسری 113 میلیون متر مکعب مخازن آب

امامی گفت: در بخش روستایی بیش از 40  درصد هدرفت آب را شاهد هستیم که عدد زیادی است در بخش شهری نیز حدود 30 درصد هدرفت داریم که نسبت به میانگین کشوری 10 درصد بیشتر است.

وی در مورد کسری مخزن آب استان، اظهار کرد: 113 میلیون مترمکعب کسری مخازن آب استان است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این عدد به کمتر از 100 میلیون متر مکعب برسد.

انتهای پیام/127 

خبرهای مرتبط

جدال اهالی شیرگ با کرونا و آب آلوده/ کوتاهی آبفار خراسان‌جنوبی در بهره‌برداری از چاه آب شرب

مشکل همیشگی آب در خراسان‌جنوبی و وعده‌هایی که محقق نمی‌شود/ قطعی مکرر آب در برخی روستاها

گلایه مردم روستای درمیان از کاهش تعداد تانکرهای آبرسانی با وجود تخریب چاه آب/ مدیر آبفار درمیان: بالابودن تعداد روستاها و کمبود تانکر عامل کاهش آبرسانی است

بی آبی جمعیت روستای درمیان را به نصف رساند/ تا عملی شدن وعده های مسئولان، مردم روزه دار درمیان دو ماه دیگر باید تحمل کنند

کمبود آب در مجتمع های آبرسانی زندگی مردم را سخت کرده است/ مردم تشنه استان منتظر حفر چاه اند

20 کیلومتر تا رفع تشنگی/ مردم به ناچار از آب غیربهداشتی چاه استفاده می‌کنند/ آبی از سد رزه به خیرآباد نمی‌دهند

بازهم زنگ خطر کمبود شدید آب/ آبرسانی در هرروز کمتر از 2 ساعت/ اعتبار 18 میلیارد تومانی علاوه بر سهمیه 38 میلیارد تومانی آبرسانی به روستاهای استان

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب