سرویس: اقتصادی کد خبر: 94245 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

در شماره جدید روزنامه مهرمشرق می‌خوانید؛

رابطه فرماندار بیرجند با مجیدی/ اعلام شفافیت حسینی و خسروی در هزینه‌های تبلیغاتی و گردش حساب/ حسين خسروی مورد تأييد اهل‌سنت و شيعه است

در شماره جدید مهرمشرق گزارشی از شفافیت مالی آقایان حسینی و خسروی از کاندیداهای نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، گزارشی از چرایی لغو مناظرات انتخاباتی در دانشگاه‌های استان و چندین خبر و گزارش دیگر را می‌خوانید.

رابطه فرماندار بیرجند با مجیدی/ اعلام شفافیت حسینی و خسروی در هزینه‌های تبلیغاتی و گردش حساب/ حسين خسروی مورد تأييد اهل‌سنت و شيعه است

به گزارش خاورستان، در شماره 231 مهرمشرق گزارشی از شفافیت مالی آقایان حسینی و خسروی از کاندیداهای نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف با عنوان «اعلام شفافيت حسينی و خسروی در هزينه‌های تبليغاتی و گردش حساب»، گفت‌وگو با یک عالم اهل‌سنت با عنوان «حسين خسروی مورد تأييد اهل‌سنت و شيعه است»، گزارشی از چرایی لغو مناظرات انتخاباتی در دانشگاه‌های استان با عنوان «رابطه فرماندار بيرجند با مجيدی!» و چندین خبر و گزارش دیگر را می‌خوانید.

دریافت پی‌دی‌اف روزنامه

 

مناظره؛ مطالبه عمومی

رابطه فرماندار بیرجند با مجیدی!

نامه وزارت علوم با اقدام فرمانداری مغایرت دارد

انتخابات‌ها، به عنوان یکی از مهم‌ترین صحنه‌های سیاسی دارای نمود است که مردم با حضور و مشارکت درآن، به صورت مستقیم در آینده سیاسی کشور دخالت دارند. با آغاز این ماراتن و همچنین بنا به شرایط موجود جامعه، چهره‌های زیادی اعم از چهره های شناخته شده و ناشناس، برای پیگیری و حل مشکلات مردم، حضور در این عرصه را بر خود تکلیف می دانند و با ارائه برنامه ها و اهدافشان، خود را در معرض رأی مردم قرار می‌دهند.

اما حضور این افراد در عرصه انتخابات، در حالی است که مردم بسیاری از چهره آن را نمی‌شناسند و یا اگر شناختی هم دارند، معمولا این شناخت عمیق نیست. به همین دلیل کاندیداهای انتخاباتی تلاش می‌کنند تا ظرف مدت تعیین شده تبلیغات، خودشان و همچنین برنامه‌ها و افق تعیین شده برای دوران نمایندگی را به مردم معرفی و بشناسانند. اما آنچه که مطرح است، این است که بنرها، پوسترها و تیزرهای تبلیغاتی که معمولا از قبل تهیه می شود، بیشتر حالت شعاری داشته و آن هم با کمک مشاوران و کارشناسانی در حوزه های متعدد تهیه، چاپ و توزیع می شود. بر همین اساس این نوع تبلیغ که دارای محتوای دهن پر کن است، نمی تواند آنطور که باید، خود واقعی کاندیداها را به مردم معرفی کند.

مناظره؛ فرصتی برای شناخت خودِ واقعی نامزدها

اما یکی از برنامه های موثری که می تواند نامزد انتخاباتی و گزینه های روی میزش را، رقیق تر به مردم معرفی کند، برنامه های پرسش و پاسخ و بخصوص مناظراتی انتخاباتی است که در این بین مردم می توانند شخصیت، توانایی و برنامه های کاندیداها را به صورت مستقیم و بدون روتوش نظاره گر باشند و در بین تعدد کاندیداها، کاندیدای اصلح را بر اساس معیارهای خود انتخاب کنند. در همین زمینه معمولا قشر مطالبه گر و فعال دانشجویی، در برگزاری مناظرات انتخاباتی همیشه پیش قدم بوده و توانسته است با ذهن آگاه خود، کاندیداها را به چالش بکشد.

در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تشکل های دانشجویی خراسان جنوبی هم مانند سایر تشکل ها در دیگر استان ها، برنامه های مناظرات و پرسش و پاسخ از نامزدها را برنامه ریزی کرده بودند. تاکنون یک مناظره توسط یک برنامه شرکت خصوصی در هتل کوهستان بیرجند برگزار شد که تنها پنج نفر از کاندیداهای معمم حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف حضور داشتند. در ادامه نیز برنامه ریزی برای مناظره در دانشگاهها انجام شد که در دانشگاه صنعتی و فرهنگیان بیرجند به صورت رسمی دعوتنامه ها ارسال شده بود اما روز گذشته طی پیامی از طرف فرمانداری بیرجند به مسئول دانشگاه فرهنگیان این برنامه لغو شد.

دستور عجیب فرماندار برای لغو تمام برنامه‌های انتخاباتی در دانشگاه‌ها

در حالی که قرار بود مناظره مهمی بین کاندیداهای شاخص مرکز استان در دانشگاه فرهنگیان توسط تشکل‌های دانشجویی برگزار شود، اما متاسفانه خبری نهادهای دانشجویی و همچنین دانشجویان و عموم مردم را شوکه کرد. در این خصوص «علی ناصری»، فرماندار بیرجند در نشست خبری اش گفت: برگزاری مناظره انتخاباتی و حضور کاندیداها در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها ممنوع است.

فرماندار بیرجند در حالی برگزاری مناظره در دانشگاه‌ها را ممنوع کرد که پیش از این منصور غلامی وزیر علوم برگزاری مناظره در دانشگاه‌ها را بلامانع اعلام کرده و برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها را فقط در قالب مناظره مجاز دانسته بود. وزیر علوم همچنین تاکید کرده است که حضور نامزدها به صورت انفرادی در دانشگاه‌ها نباید صورت گیرد، اما به روش مناظره‌ای امکان حضور در دانشگاه‌ها را دارند. البته دانشگاه‌ها در بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی باید بی‌طرفانه رفتار کنند، همچنین نقد و بررسی دیدگاه‌ها و نظرها صرفاً از طریق مناظره و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی باشد.

این خواسته عجیب فرمانداری بیرجند در حالی مطرح شده است که پیش از این نیز در همین دولت و در دوره همین فرماندار(ناصر ی) در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، مناظره ای بین دو تن از کاندیداها برگزار شد که بسیار مورد استقبال و حمایت طیف دانشجوی جامعه قرار گرفت.

ممنوعیت مناظره در بیرجند برای اولین بار پس از انقلاب!

« الهامی» دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، در این خصوص به مهرمشرق، می گوید: اعلام خبر ممنوعیت برگزاری تمام برنامه های انتخاباتی چه مناظرات و چه جلسات پرسش و پاسخ در سطح دانشگاه ها و اماکن آموزش عالی، خبر تعجب آور و ناراحت کننده ای است که برخلاف قانون انتخابات مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دوران انقلاب اسلامی تاکنون، برای اولین بار است که این موضوع در خراسان جنوبی رقم می خورد، تاکید می کند: اکنون این سوال مطرح است که آیا در تمام سالهای گذشته، برگزاری مناظرات و جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه ها، برای این موضوع، منع قانونی وجود نداشته و حالا این مشکل و منع قانونی به وجود آمده است؟ حالا که یکی از نامزدهای انتخاباتی در موضع ضعف قرار گرفته است، برگزاری جلسات انتخاباتی برای تنویر افکار عمومی و انتخاب اصلح و آگاهانه، منع قانونی پیدا کرده است؟

لزوم برگزاری مناظره برای خروج از خمودگی و انفعال سیاسی

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی با بیان اینکه بر اساس قانون انتخابات برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و مناظرات در دانشگاه ها، اصلا منع قانونی ندارد و هم اکنون هم این جلسات در تمام دانشگاه های سطح کشور و بدون هیچ گونه مشکلی در حال برگزاری است، تصریح می کند: در خراسان جنوبی که بخش عمده ای از دانشجویان آن مهمان هستند، بهترین راه برای ایجاد تب و تاب انتخاباتی و خروج از حالت خمودگی و انفعال سیاسی و همچنین زمینه سازی برای حضور و مشارکت حداکثری، برگزاری جلسات مناظره است، اما اگر قرار باشد هیچ برنامه ای در دانشگاه ها به عنوان مبدأ تحولات جامعه وجود نداشته باشد، فضای انتخاباتی چگونه خواهد بود.

الهامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر خراسان جنوبی تنها استانی در سطح کشور است که مناظرات دانشجویی و برنامه های انتخاباتی در آن، کلا لغو و کنسل شده است، می افزاید: این در حالی است که این برنامه های انتخاباتی حق طبیعی دانشجویان است و روحیه دانشجویی هم به عنوان مهم ترین بخش مطالبه گر جامعه، خودبه خود با مسائل و موضوعات سیاسی عجین است.

وی تاکید می کند: برگزاری این جلسات از قدیم الایام در دانشگاه ها وجود داشته است و اکنون هم این کار اصلا معنایی ندارد و با حق طبیعی دانشجویان و همچنین عموم مردم در تضاد است. از سوی دیگر این اقدام قطعا با بحث مشارکت حداکثری در تناقض است و قطعا به نفع مسئولان ذیربط و دولتی ها نخواهد بود.

اقدام فرماندار مشارکت مردم در انتخابات را کمرنگ می‌کند

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه قطعا جنبش دانشجویی زیر بار این موضوع نخواهد رفت و به شدت آن را در رسانه های داخلی و خارجی استان مطرح و بیانیه هایی صادر خواهد کرد، تصریح می کند: اصلا منطقی نیست که به خاطر فرار یک کاندیدا از طرح شفافیت، تمام برنامه های انتخاباتی- دانشجویی در دانشگاه ها لغو شود. چرا باید فقط به خاطر موضع ضعف یک کاندیدا برای شفافیت و جلوگیری از ریزش آراء او، بخش دولتی وارد موضوع شود و چنین دستوری بدهد؟

وی اضافه کرد: قشر دانشجو بدنبال این است که بداند لغو این مناظره در جهت ضعف شفافیت و پاسخگویی دکتر مجیدی کاندیدای مستقل حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف است و یا در جهت کاهش مشارکت و حضور مردم در انتخابات؟

الهامی یادآور می شود: فرماندار با این کارش فاتحه انتخابات را خوانده و سبب شده تا بحث انتخابات در هاله ای از ناامیدی و پر ابهام قرار بگیرد و مشارکت مردم کاهش یابد، از سوی دیگر به نظر می رسد که این موضوع نتیجه عکس داشته باشد، چراکه دلیل واضح و مبرهنی بر ضعف کاندیدای مورد نظر و فرار وی از پاسخگویی است و تاثیر مستقیمی بر ریزش آراء او خواهد داشت.

وی بیان می کند: این موضوع در حالی صورت گرفت که مجموعه های دانشجویی طی روزهای اخیر از همه کاندیداها، برای حضور در جلسات مناظره دعوت کردند که کاندیدای مورد نظر پس از چند بار بی توجهی و پیچاندن موضوع، در آخر، آن هم نه به صورت جدی، اما راضی شد که در مناظره حضور پیدا کند. پس از این موضوع هم دستوری مبنی بر لغو این جلسات صادر شد.

طرح شفافیت آقای کاندیدا فرار رو به جلو بود

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی می افزاید: در خصوص طرح شفافیت اموال کاندیداها، از نامزد مورد نظر درخواست شد تا لیست اموالش را اعلام کند، اما پس از بی توجهی های پی در پی، در نهایت با فشارهای وارده، او با واسطه اعلام کرد که از دادستانی خواسته است تا در صورت تمایل، اموالش را مورد بررسی قرار دهد. بر این اساس فقط نامه ای به دادگستری نوشته شده و عملا شفافیتی در کار نیست. در واقع وی با این اقدام، فرار رو به جلو کرده و دست پیش گرفته تا پس نیفتد.

الهامی با بیان اینکه هم اکنون جلسات مناظره در تمام دانشگاه‌های کشور آزاد و در حال برگزاری است و هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت آن وجود ندارد؛ اما چرا این موضوع در خراسان جنوبی غیر قانونی تلقی شده است؟ تصریح می کند: به نظر می‌رسد این موضوع دارای پشت پرده هایی باشد که قطعا به نفع مردم و استان نیست. چرا که اولا؛ مردم را از حق طبیعی آنها محروم می کند و دوما؛ هر نامزدی که از مناظره و حرف زدن بترسد، قطعا به درد نمایندگی و احقاق حق مردم نمی خورد و بهتر است به جای نمایندگی مجلس، به دنبال مسئولیت دیگری باشد.

واکنش آقای کاندیدای به دعوت مناظره در خارج از دانشگاه چه خواهد بود؟

بر این اساس، متاسفانه در حالی فرماندار بیرجند برگزاری تمامی برنامه های انتخاباتی در دانشگاه ها را لغو کرده است که بنا بر اعلام وزیر علوم، برگزاری این برنامه ها و جلسات هیچ ممنوعیت قانونی ندارد و طی سالهای گذشته و همزمان با انتخابات های متعدد، بارها برگزار شده و نتیجه بخش هم بوده است. مشخص نیست آیا فرماندار بیرجند بر قانون اشراف ندارد یا وزیر علوم در این خصوص اطلاعی ندارد؟! اعلام ممنوعیت برگزاری مناظره از سوی فرماندار بیرجند در این زمان، با توجه به این‌که پاسخ‌گویی به سؤالات مردمی به مطالبه عمومی تبدیل شده و برخی کاندیداها حاضر به پاسخ گویی و حضور در مناظرات نیستند، جای تأمل دارد.

در حالی که فرماندار بیرجند و همچنین کاندیدای مورد نظر، به جای شفافیت و بیان دقیق برنامه‌ها و اهداف، مردم و بخصوص دانشجویان را از این حق آشکار، محروم کرده اند، اما مجموعه رک و راست، پس از اعلام ممنوعیت برگزاری مناظرات در محیط های دانشگاهی، به صورت خصوصی و مستقل اعلام آمادگی کرده است تا مجددا مناظره ای را در بین کاندیداهای حوزه انتخابیه بیرجند خوسف و درمیان برگزار کند. حالا باید منتظر ماند و دید که واکنش مقامات بالادستی و همچنین استاندار در برابر این تصمیم فرماندار و همچنین واکنش کاندیداهای انتخاباتی بخصوص کاندیدایی که قصد پاسخگویی ندارد، درواکنش به اعلام آمادگی مجموعه رک و راست برای برگزاری مناظره چه خواهد بود؟

نامه وزارت علوم با اقدام فرمانداری مغایرت دارد!

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان که برگزارکننده مناظره بین کاندیداهای مجلس بود، در واکنش به لغو برگزاری مناظرات انتخاباتی در دانشگاههای استان طی بیانیه ای تاکید کرد: با توجه به نامه وزارت علوم به شماره 258639  /11 در تاریخ 30 آذرماه 98؛ «حضور کاندیداها و هواداران آنها که متقاضی استفاده از فضای دانشگاه برای طرح دیدگاه انتخاباتی خود هستند، در قالب مناظره مجاز است». در این بیانیه آماده است:«برگزاری مناظره مغایرتی با ماده 59 قانون انتخابات مجلش شورای اسلامی ندارد، چراکه در ماده مذکور استفاده از اموال دولتی برای استفاده تبلیغاتی نامزدها ممنوع اعلام شده است و برگزاری مناظره جنبه تبلیغاتی ندارد، اگر برنامه مناظره را هم با تفاسیر شخصی از متن قانون، از دانشگاهها حذف کنید؛ چگونه موذنان جامعه بینش لازم برای انتخاب نامزد اصلح بدست بیاورند».  

 

اعلام شفافیت حسینی و خسروی درهرینه های تبلیغاتی و گردش حساب

شفافیت یکی از موضوعاتی است که در این دوره از انتخابات مورد توجه ویژه مردم و مسئولان قرار گرفته است ، در استان خراسان جنوبی نیز این موضوع مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

در پی درج گزارش شماره قبل روزنامه مهرمشرق در خصوص شفافیت مالی سه کاندیدا شاخص حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف که گردش حساب های بانکی خود را به مردم اعلام نمایند، حجت الاسلام علیرضا حسینی کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، در این خصوص اظهار کرد: مطالبه بسیار بحق و خوبی که امروز در جامعه و بخصوص در بین نسل جوان و دانشجو، به یک گفتمان عمومی تبدیل شده است، بحث شفافیت است، چه شفافیت آراء نمایندگان مجلس، چه شفافیت اموال مسئولین قبل و بعد از تصدی مسئولیت و چه شفافیت اموال نامزدهای انتخاباتی و منابع مالی تبلیغاتشان، که شامل همه این موارد می شود.

وی با اشاره به اینکه در مورد شفافیت آراء نمایندگان قبلا نظر مثبتم را اعلام کرده ام، افزود: منابع مالی تبلیغات انتخاباتی ام هم از محل هدیه های و کمک های خانواده، اقوام مثل برادر و عمو و ... تامین شده است. بخشی از این هزینه ها هم از طریق قرض تامین خواهد شد که در این خصوص و پس از درماندگی ستادها برای تامین هزینه های تبلیغاتی، برخی افراد برای قرض و کمک مالی اعلام آمادگی کرده اند.  

حسینی ادامه داد: در واقع هزینه های تبلیغاتی ام از طریق کمک های مشارکتی و خیریه ای تامین می شود که در خصوص واریز این کمک ها، شماره حسابی را به نهادهای نظارتی اعلام کرده ام و قطعا و یقینا سقف تبلیغات انتخاباتی بنده تا روز آخر، کمتر از 50 میلیون تومان خواهد بود.

وی در خصوص گردش مالی حساب بانکی و میزان حقوق دریافتی اش هم گفت: حقوق ماهیانه ام، مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان از محل همکاری با وزارت نیرو ( استخدام قراردادی)، مبلغ 800 هزار تومان هزینه ایاب و ذهاب به عنوان امام جماعت و عضو شورای فرهنگی مجموعه کویرتایرو مبلغ کمتر از 300 هزار تومان به عنوان شهریه طلبگی است که چون جزو طلاب شاغل هستم، حدود یک سوم شهریه کامل به من تعلق می گیرد.

کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین بنده از سال 1392 به بعد از لیست یارانه بگیران دولتی حذف شدم که ضمن اعتراض و انتقاد به این موضوع، اما دلیل آن را می دانم.

حسینی ادامه داد: از آنجایی که بنده برای دریافت وجوهات شرعی از مراجع عظام تقلید اجازه دارم و به منظور دریافت وجوهات شرعی مسجد آیتی بیرجند، حساب مشترکی به نام بنده و شخص دیگری ایجاد شده است، گردش مالی این حساب به نام بنده تلقی می شود در حالی که این وجوهات در زمینه خودش پرداخت و هزینه می شود و هیچ دخل و تصرفی در آن ندارم.

وی با اشاره به اینکه اگر چه این حساب مشترک بوده و مربوط به شخص خودم نیست، اما دولت بنده را از دریافت یارانه ملی محروم کرده است، گفت: چنین موارد مشابهی ممکن است برای افراد زیادی ( از جمله افرادی که برای سفر حج، در حساب خود یا فرزندانشان، پول پس انداز کرده اند) پیش بیاید، در حالی که یارانه ها از محل منابع ملی و حق جمیع مردم است و باید در این خصوص چکش کاری و جوانب موضوع سنجیده شود تا عدالت و مساوات برقرار شود.

کاندیدای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنده اعلام آمادگی کرده و اگر لازم باشد، پرینت گردش مالی حسابهای بانکی ام را در اختیار مردم و نهادها قرار می دهم.

حسینی تصریح کرد: انتظار ما این است که رقبای انتخاباتی نسبت به شور انتخاباتی و آگاهی مردم از شرایط نامزدها کمک کنند و به این مطالبه عمومی که شامل حضور در مناظرات، جلسات پرسش و پاسخ، بحث شفافیت مالی اموال و املاک است، پاسخگو باشند.

برای هزینه های تبلیغات انتخاباتی تسهیلات گرفته ام

در ادامه آن حسین خسروی یکی دیگر از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره اهمیت شفاف سازی مالی و هزینه های تبلیغاتی خود گفت:من جز اولین داوطلبین بوده ام که لیست اموال و هزینه های تبلیغات خود شفاف اعلام کردم.

وی ضمن استقبال از موضوع شفافیت مالی و گردش حساب های بانکی خود افزود: حقوقم تقریبا 4 میلیون تومان می باشد.

خسروی با بیان اینکه هزینه تبلیغات خودم تسهیلات که گرفتم پرداخت می کنم و پیشنهاد می کنم همه عزیزان بعد انتخابات با حضور یک قاضی از دادگستری لیست هزینه و تبلیغات خود را اعلام نمایند.

کاندیدا حوزه انتخابیه بیرجند،درمیان و خوسف عنوان کرد شماره حساب و گردش مالی خود را در اختیار نهاد های مربوطه در ایام انتخابات قرار داده ایم و در صورت صلاحدید در اختیار رسانه هم قرار خواهیم داد.

تا لحظه تنظیم خبر،از آقای دکتر مجیدی نه مطلبی به دست خبرنگار ما رسید و نه در سخنرانی ها و برنامه های آقای مجیدی سخنی از شفافیت مالی و هزینه تبلیغاتی به مردم اعلام شده است. و در ادامه تماس خدمت دکتر مجیدی گرفته که گوشی ایشان در دسترس نبود ،همچنان منظر شفافیت مالی  کاندیدا ها هستیم.

 

حسین خسروی مورد تایید اهل سنت و شیعه است

باید فردی انقلابی و بصیر را انتخاب کرد

یوسف آخوند سخندان، یکی از علمای اهل سنت بندرترکمن در گفت‌وگو با خبرنگار مهرمشرق، به شخصیت حسین خسروی اسفزار، کاندیدای مردم بیرجند در انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ایشان فرد بابصیرت و روشن فکری است و فکر ملیتی و اجتماعی دارد.

وی افزود: ایشان مخالف افراد انحرافی و تبعیض قرار شدن بین مذاهب اسلامی است و همیشه به دنبال ایجاد وحدت و تقریب مذاهب بین مسلمانان است.

کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: آقای خسروی استاد من در حوزه دین بوده اند و مورد تایید است.

آخوند سخندان یادآورشد: ایشان شخص متدین و ولایی است و قطعا می تواند در شکل گیری مجلس انقلابی موثر باشد.

وی مسلط بودن آقای خسروی به مسائل جامعه را از دیگر ویژگی های وی دانست و گفت: اشخاصی که برای حفظ نظام جمهوری اسلامی و منویات رهبر معظم انقلاب کار می‌کنند مورد قبول است.

این عالم اهل سنت تاکید کرد: هر فردی که برای مردم دلسوز باشد و هم وغم خود را در جهت رفع مشکلات مردم بگذارد قطعا مورد حمایت من خواهد بود و آقای خسروی از این ویژگی‌ها برخوردار است.

آخوند سخندان گفت: باید تحصیلات عالی همراه با تعهد، تخصص و سواد رسانه ای بالا است.

وی تاکید کرد: آقای حسین خسروی شخصی انتقادپذیر، دوراندیش، با بصیرت، شجاع، انقلابی، آینده‌نگر و نظرات تحکمی وحدت و نزدیدک شدن مذاهب به هم را دارند.

این عالم اهل سنت تصریح‌کرد: در جامعه‌ای که افراد با اندیشه‌ها و قومیت‌های مختلف زندگی می‌کنند این اشخاص لازم است در عرصه باشند و مدیریت کنند.

وی افزود: با توجه به این‌که بیشتر مشکلات مردم اقتصادی است باید فردی که دردآشنای مردم است مسئولیت نماینده مردم در مجلس را برعهده بگیرد و این فرد بهترین گزینه برای انتخاب هم برای اهل سنت و هم اهل تشیع است.

وی اظهارکرد: انتخابات آقای خسروی قطعا برای آینده مردم خوب است و برای این فرد مدبر آرزوی موفقیت دارم.

 

ارتباط عمیق با مردم و رسانه‌ها باعث پیشرفت استان خواهد شد

مبارزه با فساد از اولویت‌هایم در مجلس است

لیست کامل دارایی خود و خانواده ام را اعلام می‌کنم

«حسین خسروی اسفزار» کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی درگفتگو با مهر مشرق، در خصوص مختصری از فعالیت هایش، می گوید: در سال 1367  و پس از فراغت از تحصیل در قم، در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول به کار شدم. چند سالی مسئولیت عقیدتی سیاسی تیپ سوم سپاه انصارالرضا (ع) را برعهده داشتم. از دیگر فعالیت هایم در مدت 12 سالی که در بیرجند بودم  هم تدریس در دبیرستان چمران و دانشگاه آزاد بوده است. همچنین از سال 1375 نیز در تاسیس و مدیریت موسسه و مدارس امام حسین(ع) از مقاطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی، نقش داشته ام.

وی با بیان اینکه در صورت راهیابی به مجلس، به لحاظ سبقه فرهنگی و سبقه نظامی، می تواند در کمیسیون های فرهنگی و امنیت ملی  موثر باشد، می افزاید: ایده ای که برای بهبود وضعیت کشور در حیطه تخصصی خود دارم نه تنها در کمیسیون فرهنگی بلکه در همه جاها نیاز است و معتقدم که ایده‌های مقام معظم رهبری را باید محقق کرد. بطور مثال در مسائل فرهنگی، سند 2030نمی تواند برای ما باعث پیشرفت و تکامل شود، بلکه برعکس و به تعبیر مقام معظم رهبری، ما در این نوع سندها برای بیگانگان مثل انگلیس سرباز تربیت می کنیم و باید به جای آن فرهنگ ناب اسلام محمدی (ص) را منتشر و در حد توان محقق کنیم.  

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: در این خصوص مصادیق جزئی که می توان بیان کرد، رفع گلایه مندی رهبر معظم انقلاب است، مبنی بر اینکه درکشور لااوبالی گری فرهنگی حاکم است. متاسفانه در این زمینه نه کار مثبت می شود و نه از کارهای منفی جلوگیری می شود، در حالی که اگر کارهای مثبت انجام و جلوی کارهای منفی گرفته شود، بخشی از اهداف ما در کمیسیون فرهنگی محقق خواهد شد.

از هر فرصتی برای افزایش تخصصم بهره خواهم برد

خسروی اسفزار در خصوص مسائلی که در تخصص او نیست هم می گوید: اینکه کسی در همه موضوعات تخصص نداشته باشد، موضوعی طبیعی است، همانطور که پیامبر اسلام علم را سه مرحله می دانند که مرحله آخر آن است که انسان به جایی می رسد که می داند؛ که نمی داند. بنابراین بنده در مورد هر چیزی که تخصص نداشته باشم با مطالعه بیشتر، استفاده از نظر مشاورین وکارشناسان چه در حوزه انتخابیه و چه از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و یا هر جایی که بتوانم در زمینه های مختلف به تخصصم اضافه کنم، استفاده خواهم کرد.

وی در خصوص آشنایی با اسناد بالادستی هم می گوید: در این خصوص یک مرور اجمالی به عنوان اطلاع یک شهروند از مسائل جاری کشور داشته ام و تاکنون سند ششم توسعه، سند چشم انداز 20 ساله کشور و همچنین سند بالادستی گام دوم انقلاب را که در 22 بهمن سال قبل منتشر شد را مطاله کرده ام.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در رابطه با اینکه کدام یک از اهداف چشم انداز در اولویت بالاتری قرار دارد نیز می افزاید: سند چشم انداز در 13 آبان سال 82 توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ و از سال 1384مورد اجرا قرار گرفت. در حالی که همه این برنامه ها باید اولویت اجرا داشته باشد، اما به نظرم برنامه های کوتاه مدت، میان مدت (مثل همین برنامه های پنج ساله)، باید مبنای آن سند چشم انداز20ساله باشد و همه اهداف آن مهم است. بر اساس این سند باید در سال 1404 طبق همان افق ترسیم شده، به یک ایران مقتدر، پیشرفته، رفع بیکاری، رفاه نسبی در همه زمینه ها برسیم.

لزوم کوچک تر کردن دولت با خصوصی سازی؛ نه خصولتی سازی

خسروی اسفزار ادامه می دهد: اما اینکه چگونه می توان به این اهداف رسید، این است که باید اصل 44 قانون اساسی به منظور کوچک تر شدن دولت اجرا شود، به شرطی که دولت در زمینه خصوصی سازی دقت کرده و به افراد خاصی واگذار نشود تا به جای خصوصی سازی، خصولتی سازی نشود، به این عنوان که دولت سبک شود تا بتواند بیشتر بر جنبه نظارتی خود تاکید داشته باشد.

عدم ریسک پذیری سرمایه گذاران در اقتصاد شرطی

وی بیان می کند: علاوه بر کوچک شدن دولت برای افزایش جنبه نظارتی، باید یک کاهش تدریجی هم در رابطه با فاصله گرفتن از اداره کشور صرفا با درآمدهای نفتی اتفاق بیفتد که این موضوع سالهاست مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است. از سوی دیگر باید یک فضای امنی فراهم شود تا هم سرمایه گذاران خارجی و هم سرمایه گذاران داخلی نسبت به سرمایه گذاری تشویق و ترغیب شوند. در واقع به تعبیر رهبر معظم انقلاب، اینکه در بحث مذاکره، اقتصاد را شرطی کرده ایم،  نه سرمایه گذار داخلی و نه سرمایه گذار خارجی، ریسک سرمایه گذاری را نخواهند داشت.

نیروی انسانی مهم ترین ظرفیت استان و کشور است

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به  اولویت های اصلی در رسیدگی به مشکلات استان، می گوید: مسئله اصلی استان ما جدای از مشکلات سایر استانهای کشورنیست، بلکه امروز مشکل کشور در سطح کلان، اقتصاد، مهار تورم و اشتغال زایی است. در حالی که اگر جریانات اقتصادی در کشور درست نشود، به همان تعبیر پیامبر گرامی اسلام(ص)، مبنی بر اینکه اگر اقتصاد نباشد، دین هم نیست، خواهیم رسید.

خسروی اسفزار با بیان اینکه باید مهم ترین ظرفیت استان و همچنین کشور را که نیروی انسانی مومن، تحصیل کرده و جوان است و در گام دوم انقلاب اسلامی نیز توسط رهبری مورد تاکید قرار گرفته، را دریابیم، می گوید: اما ظرفیت های خاص استان پس از نیروی انسانی، مواردی چون استعداد ذاتی استان ما در تولیدات کشاورزی و محصولات خاص زرشک، زعفران، عناب، پنبه، داروهای گیاهی، معادن متنوع سنگ، طلا و... است.

نماینده مجلس؛ نماینده کل مردم کشور است نه حوزه انتخابیه

وی در خصوص اینکه چقدر خود را نماینده شهر خود و نماینده کل کشور می دانید، اظهار می کند: یک نماینده مجلس در بحث جلب و جذب آراء مردم، در محدوده شهرستان قرار می گیرد، اما بعد از آنکه انتخاب شد نماینده کل کشور است و همچنان که باید پیگیر مطالبات مردم حوزه انتخابیه اش، باید مسائل جاری کشور را هم مورد پیگیری قرار دهد و نباید خدای نکرده، پیگیری مسائل حوزه انتخابیه، کلیت کشور را تحت تاثیر قرار داده و مشکلی ایجاد کند، بلکه باید در بین مسائل حوزه انتخابیه و کل جمهوری اسلامی ایران، یک وحدتی وجود داشته باشد.

شفاف گویی هایم دردسرساز می شود

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص سوابق خود در خصوص مبارزه با فساد، تبعیض و دست یابی به الگوی بومی و انقلابی هم، عنوان می کند: یکی از توفیقاتی که خداوند در کنار کار اجرایی به من داده است،  تبیین مسائل سیاسی جامعه و مطالبه گری در تریبونهای  عمومی است. متصورم که در زمینه شفاف گویی و تبیین رسای مسائل در حد خودم موفق بوده ام. در این خصوص شاید در برخی از مواقع برای من مشکلات و موانعی هم ایجاد شده است که چون برخی مخالف با روشنگری شفاف هستند، این موضوع طبیعی به نظر می رسد. در واقع ایجاد همین موانع و مشکلات توسط برخی افراد که تحمل تبیین مسائل را ندارند هم می تواند نشانه موفقیت در شفاف سازی هایم باشد.

خسروی اسفزار در پاسخ به اینکه با توجه به مسئولیت هایی که داشته است، چه نمره ای به خودش می دهد، تصریح می کند: بر اساس فرمایش امام علی(ع)، اگر کسی خودش از خودش تعربف کند، دلیل بر احمقی اوست، اما چون خداوند در قرآن بر بیان و بازگو کردن نعمت ها تاکید می کند، من خودم به خودم نمره نمی دهم ، اما سازمانی که در آن خدمت می کردم چه به عنوان نیروی اجرایی در زمینه یگان نمونه، و پس از آن هم در حوزه شخصی، به عنوان مربی نمونه، پاسدارشایسته، پاسدار نمونه و سپس به عنوان پیشکسوت نمونه و برتر معرفی شده ام.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد باید در راس برنامه های مجلس قرار گیرد، افزود: چنانچه مردم اینجانب را لایق نمایندگی خود در مجلس دانستند، اولویت بنده در خصوص مسائل کلان کشور، مبارزه با فساد خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال هم که اگر به عنوان نماینده مردم این شهر انتخاب شدید، در زمینه نقدشدن، پاسخ گویی و ارتباط مستمر با مردم چگونه عمل خواهید کرد، بیان می کند: اگر به عنوان نماینده انتخاب شدم، از همه زمینه ها از جمله دفاتر نمایندگی در مراکز شهرستان ها، استفاده از فضای مجازی، دیدار های مردمی، بازدیدهای حضوری و ارتباط با اصحاب رسانه ، استفاده خواهم کرد.

وام 55 میلیون تومانی برای هزینه های انتخاباتی

وی در خصوص تامین هزینه های تبلیغات انتخاباتی اش هم از دریافت وام 55 میلیون تومانی از بانک انصار خبر می دهد و می گوید: برای تامین حداقل هزینه ها و چاپ عکس برای شناخته شدن به شهروندان حوزه انتخابیه، از همین وام مصرف خواهد شد. حامیان بنده افراد خاصی نیستند که بخواهم از آنها نام ببرم. به افرادی که بازوی کمکی و مشورتی بوده اند، اعلام کرده ایم که اگر قرار است  خواسته های مردم پیگیری شود، برای تامین هزینه ها کمک کنند. در همین خصوص هم طبق قانون وزارت کشور برای شفافیت هزینه ها در انتخابات، حسابی باز شده است که باید در پایان انتخابات مبلغ کمک های حامیان بررسی شود.

اعلام لیست کامل دارایی خودم و خانواده ام

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح شفافیت اموال هم می گوید: بنده نفر اولی بودم که لیست اموالم را اعلام کرده ام و بر این اساس، بنده مالک یک باب منزل مسکونی 150 متری در بلوار وکیل آباد مشهد هستم. همچنین مغازه 30متری در زیرزمین در بلوار میثاق مشهد دارم. خودروی سواری ام هم برلیانس است.

خسروی اسفزار موافقت خود با طرح شفایت آراء را هم اعلام می‌کند و می‌افزاید: رهبر معظم انقلاب دیدگاه کلی درباره شفافیت آراء دارند مبنی براینکه اگر به جنبه‌های امنیتی کشور ضربه وارد نشود، شفافیت مشکلی ندارد. با توجه به اینکه نماینده مجلس وکیل مردم است، شفافیت سبب می‌شود تا مردم بدانند نماینده آنها در مجلس کی حاضر یا غایب بوده است و یا هم اینکه موافق و مخالف کدام طرح‌ها بوده است.          

به ائتلاف معتقد و پایبندم

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص ائتلاف با نامزدهای همسو هم نظرش مثبت است و می‌گوید: با توجه به وجود 23 کاندیدا در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف، بنده و برخی از دوستان که تحت عنوان تفکر انقلابی و نزدیکتر به هم بوده ایم، ابتدا یک میثاق نامه را امضاء کردیم و سپس با توجه به نظر سنجی که انجام شد تعداد نفرات، نسبت به مرحله اول محدود تر شد.

خسروی اسفزار تاکید می کند: بنده به ائتلاف پایبندم و معتقدم که اگر در حوزه اجرایی در این خصوص، مشکلات و نواقصی وجود داشته باشد، باید دوستانی که به عنوان حکم و داور هستند آن را برطرف کنند. همچنین معتقدم که قانون بد از بی قانونی بهتر است و باید برای جلوگیری از تشتت آراء و انتخاب نماینده با یک رای بیشتر و با پشتوانه، برای پیگیری مسائل در مجلس، ائتلاف کرد و این موضوع لازم و ضروری است.

 

وظیفه اصلی نمایندگان قانون گذاری و نظارت است

مردم متوجه شعاری تبلیغاتی برخی کاندیدا ها هستند

حسین خسروی اسفزار در پنجمین روز تبلیغات در جمع روستاهای درمیان حضور یافت و پای دردودل های این مردم سخت کوش نشست.

«حسین خسروی اسفزار»، کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی در جمع مردم روستا های شهرستان درمیان با انتقاد را خام فروشی محصولات کشاورزی و عدم فرآوری آن، گفت: این گرانی و بیکاری تا کی؟  شما در این منطقه می توانید با فرآوری زرشک اشتغال ایجاد کنید؛ اما اکنون زحمت ها و آبله های دست برای کشاورزان است اما نمی توانند قسط بانک خود را بدهند.

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی نماینده قانون گذاری و نظارت بر اجرایی مصوبات قانون است، افزود: برخی ها قول و وعده های می دهند که انگار مسئول دستگاه اجرایی شهرستان یا  استان هستند درصورتی که نماینده باید به دنبال تصویب طرح ها و قوانیت برای توسعه و پیشرفت منطقه و استان در سطح ملی باشد.

خسروی با بیان این‌که یکی از مهم ترین خط هایی که دولت و مسئولان باید از حاج قاسم یاد بگیرند مدیریت در میدان است، گفت: انسانی تا گرسنه نباشد حال گرسنگان را درک نمی کند،  تا دوران مستضعفی را ندیده باشد متوجه حال مستشعفان نمی شود و از قدیم گفتند که سواره از حال پیاده خبر ندارد.

وی خاطرنشان کرد: حاج قاسم همیشه در میدان بود و می گفت عادت ندارم از پشت میز فرمان بدهم. کسی که فرمان می دهد باید وسط میدان مشکلات و مردم باشد.

وی اظهارکرد: اکنون متاسفانه رئیس جمهور کشور می گوید: « نیازی نیست روزنامه‌ها از مشکلات مردم بنویسند و خودم «روزانه»، «از داخل ماشین» با دیدن «تمام چهره‌های مردم»، «نظرسنجی» می‌کنم!»؛ شما از دورن ماشین در یک مسیر مشخص و پشت شیشه های دودی و با وجود چندین نگهبان از کجا متوجه می شوید در دل مردم چه می گذرد؟  باید حرفی بزنند که در افکار جامعه بگنجد. ما در داخل میدان نمی دانیم در دل مردم چه خبر است آنوقت رئیس جمهور از داخل ماشین چگونه می فهمید؟

وی متذکرشد: متاسفانه رئیس جمهور می گویند ما مشکلات را 100 روزه حل می کنیم اما بعد منکر می شوند. تا آنجا پیش رفت که وعده دادند تا اوضاع اقتصادی مردم به حدی خوب شود که دیگر به یارانه نیاز نداشته باشند اما اکنون در سطل‌های زباله کمر ما خم است!

وی گفت: شما بیش از 100 ماه است به مردم یارانه می دهید یعنی قیمت اجناس و خدمات در این شش سال  10 بار بیشتر گران شده اما این 45 هزار تومان یارانه نقدی هیچ تغییری کرده؟ مگر نمایندگان مجلس مرده اند، آقا حرف بزن، با کتاب نوشتن که کار درست نمی شود، جرأت و جسارت دارید یقه استاندار و فرماندار را جایی که وظیفه اش را انجام نداد، بگیرید؛ والا شما نماینده کجا هستید؟

وی گفت: باید کاندیداها شفاف سازی کنند پول تبلیغات از کجا می آورند؛ برخی‌ها سه چهار بار است در انتخابات شرکت می کنند و انگار باید نماینده باشیم که کار کنیم در حالی که در هر مسئولیتی می توان به مردم خدمت کرد.

وی بیان کرد: من یک منزل و مغازه و یک خودرو دارم و برای تبلیغات 54 میلیون تومان از بانک وام گرفته ام و آن چنان سرمایه ای ندارم که بخواهم تبلیغات آنچنانی داشته باشم و ترجیح می دهم در جمع مردم حاضر شوم و به سوالات مردم پاسخ بدهم.

«حسین خسروی اسفزار»، کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی در جمع اهالی روستای نوغاب شهرستان درمیان با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و کار مهم آن قانون‌گذاری و نظارت بر امور است، گفت: تاکنون دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی فراز و نشیب‌های مختلفی داشته و این را بخاطر این می گویم که در این دوره رأی من و شما حرام نشود.

وی با تاکید بر این‌که برگزاری انتخابات به برکت انقلاب اسلامی است در حالی که در قبل از انقلاب اینگونه نبوده است، افزود: ما باید حق و تکلیف خود در انتخابات را به نحو احسن انجام دهیم تا دشمنان دلسرد شوند.

کاندیدای یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در دوره ششم مجلس شورای اسلامی 127 نفر از نمایندگان به رهبر معظم انقلاب نامه نوشتند و جام زهر به ایشان تعارف کردند، گفت: آیا این مجلس است؟ اگر مجلس ما درست شود بسیاری از کارهای درست می شود.

کاندیدای یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در مسائل دنیایی و دینی خود دقت کنید، ادامه‌داد: در بیکاری‌ها و این گرانی‌ها اگر مجلس ما وظیفه نظارت خود بر دولت درست انجام می‌داد اکنون وضعیت به اینجا نمی‌رسید. خشکسالی  دست ما نیست اما این کارها را که می شود مدیریت کرد.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر مجلس پای کار باشد هم دنیا و هم آخرت ما درست خواهد بود.

خسروی در پایان تاکید کرد: من وعده های دروغ و قول های که در اختیار نماینده مجلس شورای اسلامی نیست نمی دهم چون خدا وقیامتی وجود دارد.

وی بر اهمیت وحدت شیعه و سنی اشاره کرد و افزود الحمدا...خراسان جنوبی در وحدت بین برداران شیعه و اهل سنت در کشور بی نظیر است و می بایست این وحدت ادامه دارد باشد.

کاندیدای یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی از کاندیداها اکنون در زمان تبلیغات در همه جا حضور می یابند اما هنر این است که وقتی کسی رأی آورد و نماینده مردم شد پشت سرش را نگاه کند، تصریح کرد: متاسفانه بعضی ها بعد از رأی آوردن پشت سر خود را هم نگاه نکردند و خدا را شاهد می گیرم اگر قرار است ما نماینده ای شویم که رأی مردم را بگیریم و بعد پشت سر خود را هم نگاه نکنیم، دعا کنید ما به مجلس نرسیم و خداوند توفیق شهادت را نصیب ما کند که ما اینگونه شخصیتی نباشیم.

انتهای پیام/4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب