سرویس: اخبار استان کد خبر: 93946 ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵

استاندار خراسان جنوبی در درمیان:

پروژه‌هایی که به مردم قول داده‌ایم باید اجرایی شود/ شرکت تعاونی تخصصی سد رزه نیاز به بازنگری دارد

معتمدیان با بیان این‌که مردم از ما کار می خواهند، گفت: پروژه‌هایی که به مردم قول داده‌ایم، حتما باید اجرایی شود.

پروژه‌هایی که به مردم قول داده‌ایم باید اجرایی شود/ شرکت تعاونی تخصصی سد رزه نیاز به بازنگری دارد

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در جلسه بررسی سند توسعه میان مدت شهرستان درمیان، اظهار کرد: بر اساس تفاهم نامه منعقده، بنیاد مستضعفان به دنبال کار متمرکز در زمینه اشتغالزایی در استان خراسان جنوبی است.

وی افزود: تفاهم نامه منعقد شده با بنیاد مستضعفان ، یکی از چهار تفاهم‌نامه ای است که در راستای رفع محرومیت از چهار شهرستان زیرکوه، نهبندان، سربیشه و درمیان برنامه ریزی شده است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در راستای تدوین پیش نویس مفاد تفاهم نامه با بنیاد مستضعفان، مسایل شهرستان درمیان در 11 بخش احصاء شده است.

معتمدیان عنوان کرد: وضعیت موجود شهرستان ترسیم شده و بعد از اولویت بندی موارد، پروژه ها تعریف می شوند تا در دستور کار بنیاد مستضعفان قرار گیرد.

وی با بیان این‌که مردم از ما کار می خواهند، اظهار کرد: پروژه هایی که به مردم قول داده ایم، حتما باید اجرایی شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با پیگیری های صورت گرفته در سفر نوبخت و تفاهم نامه های منعقد شده با معاون فنی سازمان صدا و سیمای کشور، اقدامات انجام شده در راستای افزایش پوشش دیجیتال در استان قابل تحسین است.

معتمدیان گفت: با اقدامات صورت گرفته، ضریب برخورداری از پوشش دیجیتال در شهرستان درمیان 25 درصد افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت ایجاد نیروگاه های خورشیدی، تحول خوبی را در زمینه تولید برق در استان شاهد خواهیم بود.  

استاندار خراسان جنوبی گفت: نصب پنل خورشیدی در راستای اشتغالزایی روستائیان در برنامه های اولویت دار استان است.  

معتمدیان افزود: درخواست استان نصب 10 هزار پنل خورشیدی با ظرفیت تولید 50 هزار کیلو وات برق است.  

وی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، از مجموع هزینه های نصب پنل های خورشیدی 50 درصد در قالب یارانه و 50 درصد از طریق تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت می شود.  

استاندار خراسان جنوبی گفت: روستاهایی که از نظر فنی مشکلی ندارند، یعنی از آب و هوای مساعد برخوردارند و امکان اتصال به شبکه برق را دارند، در اولویت برنامه نصب پنل های خورشیدی قرار دارند.

معتمدیان بیان کرد: یکی از بخش هایی که به معنای واقعی کار جهادی می کند، شرکت گاز است.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه پهناور بودن استان، هزینه های ایجاد زیرساخت ها را فوق العاده بالا برده، اما نهضت گازرسانی به شدت در حال اجراست.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: برخورداری 100 درصد جمعیت شهری و در مجموع برخورداری 68 درصد جمعیت استان از گاز، عدد قابل قبولی است.  

معتمدیان بیان کرد: تا پایان سال 99، رقم برخورداری جمعیت استان از نعمت گاز به حدود 100 درصد می رسد. 

وی اظهار کرد: در حال حاضر، گازرسانی به دورافتاده ترین مناطق مرزی که حتی کسی تصورش را نمی کرد، در برنامه نهضت گازرسانی استان دیده شده است.  

استاندار خراسان جنوبی گفت: توصیه ما به شرکت گاز این است که گازرسانی به مناطق مرزی و روستاهای با جمعیت کمتر از 20 خانوار که مهاجرپذیرند و جمعیت شان در حال افزایش است را در برنامه گازرسانی قرار دهد.

معتمدیان با بیان اینکه از اولویت های ما، استفاده از ظرفیت بنیاد علوی در مدرسه سازی است، گفت: در قالب تفاهم نامه سه جانبه ای فی مابین استانداری خراسان جنوبی، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و بنیاد علوی، مدرسه سازی در استان به صورت مشارکتی انجام می گیرد.

وی افزود: موضوع آبخیزداری و آبخوانداری از مواردی است که تا قبل از این خیلی مورد توجه قرار نداشت اما از سال گذشته، در برنامه های استان جایگاه ویژه ای پیدا کرد و هر چه پیش می رویم نتایج مطلوبش بیشتر دیده می شود.  

استاندار خراسان جنوبی گفت: مهمترین تأثیر پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری، افزایش حجم آب قنوات و منابع زیرزمینی است.  

معتمدیان گفت: در زمینه اجرای پروژه‌های آبخیزداری، اتفاق خوبی که امسال افتاد، آغاز به کار 100 سازه خاکی از 15 مهرماه بود که تا چند روز آینده شاهد افتتاح و بهره برداری از آن ها خواهیم بود.  

وی تصریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته به زودی عملیات اجرایی 100 سازه خاکی دیگر در استان آغاز می شود و امیدواریم در چند ماه آینده شاهد افتتاح آنها هم باشیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: توصیه به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان این است که فاصله بین مطالعات و عملیات اجرای طرح ها را کاهش دهد تا کار احداث سازه های خاکی سرعت بگیرد.

معتمدیان اظهار کرد: در راستای تقویت شهرداری های استان چند برنامه ویژه داریم. که یکی از برنامه ها، تخصیص اعتباراتی ویژه از محل اعتبارات سفر نوبخت به شهرداری ها بود. این اعتبار در راستای افزایش سرانه فضای سبز و امکانات رفاهی ویژه خانواده ها در اختیار تمام شهرداری ها قرار گرفت، با تخصیص این اعتبار، شاهد افتتاح 29 پارک در سطح شهرهای استان خواهیم بود.  

وی عنوان کرد: در زمینه توانمدسازی شهرداری ها و حتی دهیاری ها، برای تأمین ماشین آلات و تجهیزات فنی برنامه ریزی شده، در همین راستا به زودی 10 دستگاه بیل بکهو در اختیار تعدادی از شهرداری ها قرار می گیرد.  

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: مورد بعدی پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد 4 درصد به شهرداری هایی است که پروژه‌های عمرانی دارند.

معتمدیان بیان کرد: کشاورزی، دامپروری و فرآوری محصولات از اولویت های اشتغال در بخش کشاورزی در شهرستان درمیان است.

وی افزود: اشتغالزایی در بخش کشاورزی باید با تمرکز بر فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی باشد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شرکت تعاونی تخصصی که در سد رزه ایجاد شده نیاز به بازنگری دارد تا از ظرفیت سد به خوبی استفاده شود.  

معتمدیان گفت: در راستای استفاده بهتر از ظرفیت تولید گوشت سفید شهرستان و تقویت مرغداری ها، نسبت به رفع مشکلات موجود و راه اندازی کشتارگاه اقدام شود.  

وی با بیان اینکه طرح های نیمه تمام این بخش ظرف مدت 20 روز تعیین تکلیف شوند، تاکید کرد: مشکلاتی که در روند اجرای پروژه های نیمه تمام وجود دارد در ستاد رفع موانع تولید توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود.  

استاندار خراسان جنوبی گفت: پروژه‌های جدید بخش کشاورزی در قالب استفاده از مشارکت بنیاد علوی طراحی گردند.  

معتمدیان افزود: نسبت به جمع بندی پروژه‌هایی که می تواند با مشارکت بنیاد علوی اجرا گردد، هر چه زودتر اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه جامعه عشایری، کم برخوردارترین جامعه از خدمات عمومی دولت است، اظهار کرد: شورای عشایر به منظور بررسی شرایط موجود و پیگیری مشکلات جامعه عشایری استان باید به زودی برگزار شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: از برنامه هایی که به طور جدی در استان دنبال شده، بازگشایی بازارچه‌های مرزی است، در همین زمینه آن چه مربوط به ما بوده با همت مدیران استان انجام شده و آمادگی لازم وجود دارد اما فعلاً با توجه به شرایط خاص افغانستان با کشور همسایه به تفاهم نرسیده ایم.  

معتمدیان بیان کرد: بازگشایی بازارچه های مرزی همچنان در اولویت استان است و معتقدیم این اتفاق می تواند باعث تحرک و پویایی منطقه شود.  

وی اظهار کرد: بنا داریم تا پایان سال، خرده فروشی را در بازارچه مرزی ماهیرود فعال کنیم، درصورتی که نتيجه مثبتی به همراه داشته باشد، این طرح به دیگر بازارچه های استان تعمیم داده می شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: اقدامات میراث فرهنگی در زمینه ایجاد و راه اندازی اقامتگاه های بومگردی قابل تحسین است.

معتمدیان بیان کرد: سال گذشته 25 واحد اقامتگاه بومگردی داشتیم که این رقم تا پایان سال به 100 واحد می رسد.

وی عنوان کرد: راه اندازی اقامتگاه های بومگردی، ضمن اینکه در اشتغالزایی مؤثر است در رونق روستاها نیز نقش بسزایی دارد.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: صندوق کارآفرینی امید در پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح های بومگردی خوب عمل کرده است.

معتمدیان گفت: در حوزه صنایع دستی، مشاغل خرد شناسایی شده و متقاضیان با پرداخت تسهیلات مورد حمایت قرار گیرند.

وی از پروژه‌های دانشگاه علوم پزشکی که شامل پروژه در دست ساخت 4 باب پانسیون پزشکی و پروژه احداث بنا و نصب تجهیزات دیالیز بیمارستان خاتم الانبیاء درمیان نصب 3 تخت دیالیز بازدید کرد.

استاندار خراسان جنوبی همچنین از پروژه آبرسانی در شهرستان درمیان که با هدف تأمين آب شهر اسديه در افق ميان مدت و تأمين آب روستای درميان و روستاهای در مسير عملیاتی شده است بازدید کرد. اجرای 26 كيلومتر خط انتقال،حفر و تجهیز 2 حلقه چاه، احداث 2 ايستگاه پمپاژ و ایجاد 3 باب مخزن با اعتباری بیش از 12 ميليارد تومان، مشخصات این پروژه می باشد.شرکت آب منطقه ای بنا دارد در ادامه این پروژه، يك باب مخزن هزار متر مكعبی نيز جهت ذخیره سازی آب شهر اسديه اجرا نماید كه حدود 3 ميليارد تومان با تأسيسات جانبی و خط انتقال هزينه در برخواهد داشت.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب