سرویس: اقتصادی کد خبر: 93336 ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸

طی هشت ماه گذشته صورت گرفت

کاهش 50 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته/ واردات افزایش یافت

رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: طی هشت ماه گذشته از گمرکات و بازارچه‌های مرزی خراسان‌جنوبی حدود 252 میلیون دلار صادرات انجام شده است که کاهش 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

کاهش 50 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته/ واردات افزایش یافت

به گزارش خبرنگار خاورستان، سعید بهشتی‌راد رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی امروز در نشست خبری اظهار کرد: میزان صادارت گمرکات خراسان جنوبی طی هشت ماه گذشته 874 تن به ارزش 63 میلیون دلار بوده است.

 

252 میلیون دلار صادرات 

وی با بیان اینکه صادرات استان از محل ماده 116 (کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور خروجی از گمرک بازارچه‌های استان) 768 تن و به ارزش 190 میلیون دلار بوده، افزود: در مجموع از گمرکات و بازارچه‌های مرزی خراسان‌جنوبی و خروجی ماده 116 حدود 252 میلیون دلار صادرات انجام شده است که کاهش 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

 
رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با اشاره به عمده ترین دلیل کاهش صادرات در استان، بیان کرد: تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات، تخصصی شدن صادرات برخی کالاها صرفا توسط واحدهای تولیدی یا نمایندگان مجاز آن‌ها و ممنوعیت صادرات برخی از اقلام عمده صادراتی استان از جمله دلایل کاهش صادرات در استان است.
 
بهشتی‌راد عنوان کرد: عمده اقلام صادراتی استان در این مدت شامل هیدروکربن سبک، گازوئیل، کاشی، سرامیک، سیمان، قیر و صیفی جات بود كه به كشورهای افغانستان، عراق، پاکستان و ترکمنستان صادر شد.
 
افزایش واردات
وی با بیان این‌که عمده کالاهای وارداتی به استان پنل‌های خورشیدی و دام زنده بوده که از چین، افغانستان و پاکستان به خراسان‌جنوبی وارد شد، گفت: طی هشت ماه گذشته واردات گمرکات استان دو هزار تن به ارزش 28 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش دلاری 720 درصد افزایش دارد.
 
رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از ابتدای سال جدید 61 فقره کارت پیله‌وری در استان صادر و 59 فقره تمدید شده است.
 
بهشتی‌راد عنوان کرد: همچنین تاکنون 52 فقره کارت بازرگانی صادر و 48 فقره تمدید کارت بازرگانی طی این مدت خبر داد و افزود: در مجموع تاکنون 825 فقره کارت بازرگانی در استان صادر شده است.
 
وی از فعالیت 11 تعاونی مرزنشین در استان خبر داد و گفت: تاکنون 57 هزار و 147 کارت الکترونیکی مبادلات مرزی در استان صادر شده است که از این تعداد 46 هزار و 238 نفر عضو تعاونی‌های مرزنشین هستند.
 
رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: تا پایان سال چهار نمایشگاه در استان برگزار خواهد شد و نمایشگاه شب چله امسال روز 26 آذرماه برپا می‌شود.
 
بهشتی‌راد خاطرنشان کرد: آئین بزرگداشت روز صادرات استان در هفته آینده برگزار می‌شود که در این مراسم از 11 صادرکننده نمونه استانی و ملی تجلیل خواهد شد.
 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب