سرویس: اقتصادی کد خبر: 93241 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳

آوار فرهنگ غربی بر سر اقتصاد کشور؛

خرید یک میلیارد دلار لوازم آرایش توسط ایرانی‌ها در سال

اداره کل استاندارد استان البرز، ایران را سومین کشور استفاده کننده از لوازم آرایش در سطح خاورمیانه دانسته و اعلام آمار توسط این دستگاه نشان می دهد ایرانی ها سالیانه یک میلیارد دلار لوازم آرایشی خریداری می کنند.

خرید یک میلیارد دلار لوازم آرایش توسط ایرانی‌ها در سال

به گزارش خاورستان، این روزها بسیاری از زنان و دختران به واسطه عدم اعتماد به نفس، حس رقابت و احساس زیبایی کاذب به استفاده از لوازم آرایش گرایش پیدا می‌کنند و توجه بیش از حد به جذابیت های جسمانی و زیبا جلوه دادن به یک ارمان و آرزوی مهم برای زنان و دختران مبدل شده است.

 
رواج فرهنگ های بی ریشه و غربی موجب رسیدن سن استفاده از لوازم آرایش به 14 سال شده است، رویه ای که متاسفانه نوجوانان دلیل این کارشان را نوعی کج دهنی به رفتارهای نسنجیده خانواده هایشان به خواسته های آنها می دانند و بر اساس اذعان بسیاری از فروشندگان لوازم آرایش پیش از این شاید افراد با سن کم به صورت مخفیانه اقدام به خرید چنین کالاهایی می کردند اما امروز این روند علنی و به نوعی سنت‌شکنی شده است. 
 
جواد محمدی کارشناس مسائل اجتماعی استان البرز به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ "علت افزایش و قاچاق لوازم آرایشی در کشور، الگوگیری زنان و دختران از دنیای غربی است، با وجود اینکه ایران در بسیاری از موارد جزو کشورهای برتر دنیا محسوب می شود ولی امروزه در مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی جزو سه کشور اول می باشد که این خود یک معضل مهم در جامعه به شمار می رود". 
 
رواج استفاده افراطی از لوازم آرایش در کشور ما بر اساس الگوگیری از فرهنگ مخرب غرب در حالی رو به رشد است که امریکا بعضا برای بسط دادن به این تفکر غلط گزارشات نادرستی را با لابی گری موسسات عرضه لوازم آرایشی ارائه می کند تا نشان دهند مثلا میزان سرب مورد استفاده در رژ های لب بالا نبوده و خطری ندارد. 
 
 
در ارائه گزارش سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) عینا آمده است میزان سرب موجود در رژ لب ‌های آزمایش شده به اندازه ‌ای بالا نبوده که برای سلامتی انسان خطرات جدی ایجاد کند در حالی که پژوهشگران مستقل می‌گویند میزان دریافت سرب از این طریق می ‌تواند تا اندازه ‌ای بالا باشد که منجر به سقط جنین و تشنج شود حتی گفته می‌ شود که سرب و سایر فلزات سنگین موجود در آن می ‌تواند موجب ابتلا به سرطان شود.
 
و اما فتانه شکرالهی مدیر کل استاندارد استان البرز ایران را سومین کشور استفاده کننده از لوازم آرایش در سطح خاورمیانه دانسته و به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ "متاسفانه در بررسی 25 نمونه رژ لب داخلی و خارجی و انجام آزمایش های لازم روی آنها به این نتیجه رسیده ایم که اگر چه از نظر بار میکروبی اختلاف معناداری در آنها دیده نمی شود اما میزان فلزات سنگین مانند سرب در رژ های تولید داخل هم بیشتر از نمونه خارجی آن است.
 
 
وی استانداردسازی لوازم آرایشی را بسیار ضروری دانسته و ادامه می دهد که بر اساس بررسی های انجام شده ایرانی ها سالیانه یک میلیارد دلار لوازم آرایشی خریداری می کنند". 
 
 
اگر چه در یکی از ردیف های بودجه 98 آمده بود که به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی 10 درصد اضافه خواهد شد و منابع حاصله به ردیف درآمدی 160188 واریز و معادل ریالی آن به هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران جهت خرید عضو مصنوعی حلزون گوش جهت کاشت حلزون شنوایی تخصیص می یابد اما باید دید آیا این مهم عملیاتی شده است تا به واردات بی در و پیکر لوازم آرایشی تقلبی و بعضا مضر برای سلامتی خانم ها، خاتمه دهد یا خیر؟ 
 
ختم کلام اینکه گرایش خانواده ها به کالاهایی که ایران را به کشوری مصرفی مبدل می کند نه تنها در وضعیت اقتصادی جامعه و خودکفایی تاثیری نخواهد داشت بلکه میلیاردها دلار را صرف اقلامی می کند که جز به تاراج رفتن فرهنگ اصیل ایرانی و تعطیلی تولیدات داخلی در عرصه های کارآمد و عامل پیشرفت کشور، ثمره ای ندارد.
 
 
انتهای پیام/4/ 66/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب