سرویس: بیرجند کد خبر: 93215 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی خبر داد

نرخ معلولیت در خراسان‌جنوبی بیشتر از میانگین کشوری/ 90 درصد معلولان ضایعه نخاعی محصول حوادث جاده‌ای هستند

عرب‌نژاد با اشاره به این‌که به ازای هر کشته در تصادفات جاده‌ای سه معلول وجود دارد، گفت: ۲۷۵ معلول ضایعه نخاعی در استان داریم که ۹۰ درصد آنها محصول حوادث جاده‌ای هستند.

نرخ معلولیت در خراسان‌جنوبی بیشتر از میانگین کشوری/ 90 درصد معلولان ضایعه نخاعی محصول حوادث جاده‌ای هستند

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی عرب نژاد مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به این که نهم تا پانزدهم آذر ماه هفته جهانی معلولان نامگذاری شده است، اظهار کرد: شعار "ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار" شعار امسال این هفته انتخاب شده است.

وی با اشاره به این که در استان ۲۳ هزار و ۶۰۹ معلول از خدمات مستمر و غیر مستمر بهزیستی بهره می‌برند، افزود: مستمری معلولان از ماهی ۵۷ هزار تومان به ماهی ۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.
 
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این که مبلغ ۱۲۰ هزار تومان از اول دی ماه به حساب مستمری بگیران بهزیستی از محل قانون حمایت از معلولان پرداخت خواهد شد، گفت: علاوه بر این مستمری نیز  ۱۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر خانواده یک نفره واریز خواهد شد.
 
تکمیل یک هزار و ۹۹۲ واحد مسکونی برای مددجویان بهزیستی
عرب نژاد با اشاره به این که ۲ هزار و ۳۹۳ واحد مسکونی برای معلولان باید ساخته شود که از ابتدای نهضت مسکن تاکنون یک هزار و ۹۹۲ واحد مسکونی تکمیل و به مددجویان تحویل داده شده است، تصریح کرد: ۴۰۱ واحد دیگر در حال ساخت است که تا پایان شهریور ماه سال آینده به اتمام خواهد رسید و همچنین ۸ واحد مسکونی معلولان توسط خیرین در حال ساخت است.
 
 
وی افزود: در بعضی از روستاها به علت کمبود زمین به مشکل برخوردیم و به دنبال این هستیم که بتوانیم با منابع طبیعی به یک تفاهم برسیم که زمین در اختیار مددجویان بهزیستی قرار گیرد.
 
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: کمک بلاعوض مسکن دو معلولیتی‌های شهری دو برابر شده است و از ۳۲ میلیون تومان و به ۶۴ میلیون تومان و روستایی‌ها نیز از ۱۸ میلیون تومان به ۳۶ میلیون تومان افزایش یافته است.
 
در ادارات پست‌هایی ویژه معلولان تعریف شده است
عرب نژاد تصریح کرد: طبق قانون جامع حمایت از معلولان پست‌هایی در ادارات برای معلولان تعریف شده و آزمون ویژه معلولان برگزار خواهد شد و معلولان باید در این رقابت‌ها شرکت کنند.
 
وی افزود: افزایش مستمری معلولان از محل سهمیه بندی بنزین نیز انجام خواهد شد.
 
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این که معلولان از بهزیستی توقع کار دارند، گفت: درصورتی که بهزیستی متولی ایجاد کار نیست بلکه خدمات آموزشی رایگان به مددجویان می دهد و همچنین تحصیلات مددجویان تا هر مقطعی نیز رایگان است.
 
عرب‌نژاد تصریح کرد: پرداخت تسهیلات کارفرمایی، معرفی مددکار به کارفرما و پرداخت تسهیلات به کارفرمای معلولان از جمله اقدامات این اداره است.
 
وی افزود: بهزیستی بیشترین بکارگیری را از جامعه معلولان دارد اما بیش از این توانایی بکارگیری را ندارد و در زمینه آموزش و مشاوره کار می‌تواند همکاری داشته باشد. 
 
مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: ۷ نابینای مطلق که دانشجوی کارشناسی ارشد هستند به لپ تاپ نیاز داشتند که توسط خیرین تهیه و به آنها تحویل داده خواهد شد. 
 
عرب‌نژاد به خدمات درمانی ارائه شده به مددجویان اشاره و تصریح کرد: سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان از فاکتورهای درمانی معلولان پرداخت نشده است.
 
وی با اشاره به این‌که در استان ۱۰ واحد توان پزشکی فعالیت دارد، افزود: بر اساس ماده ۶ قانون حمایت از معلولان، وزارت بهداشت مکلف است هزینه‌های خدمات درمانی و توانبخشی معلولان را تامین کند.
 
 
مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی با اشاره به ابن‌که سالانه یک میلیارد تومان اعتبار برای تهیه وسایل توانبخشی تخصیص پیدا می‌کند، افزود: اما این میزان اعتبار کافی نیست و به همین میزان نیز از خیرین کمک می گیریم و امسال نیز تاکنون تنها ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کردیم که با شرایط اقتصادی کشور مرتبط است.
 
 
عرب‌نژاد تصریح کرد: سال ۹۶ یک میلیارد و ۴۰۰ هزار تومان و سال ۹۷ میزان یک میلیارد تومان از سوی موسسه‌های خیریه به مددجویان بهزیستی کمک شده است و امسال نیز ۵ روستا مهد ساخته و ۵ روستا مهد نیز توسط خیرین مجهز خواهد شد.
 
وی با اشاره به این‌که وظیفه شخصی خودمان می‌دانیم که به معلولان خدمت کنیم، افزود: خدمات بهزیستی وسیع است و اعتبار کم نیست اما جامعه هدف گسترده است و وقتی توزیع می شود دیده نمی شود و ما نتوانستیم رضایت معلولان خود را جلب کنیم.
 
نرخ معلولیت در خراسان‌جنوبی بیشتر از میانگین کشوری است/ 90 درصد معلولان ضایعه نخاعی محصول حوادث جاده‌ای هستند
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که بیشتر معلولیت‌هایی مانند نابینایی، شنوایی و ذهنی در استان ما ژنتیکی است، گفت: میانگین نرخ معلولیت در استان ۳.۷ درصد است و از میانگین کشور که ۳.۲ درصد است، بیشتر است.
 
عرب‌نژاد با اشاره به این‌که به ازای هر کشته در تصادفات جاده‌ای سه معلول وجود دارد، تصریح کرد: ۲۷۵ معلول ضایعه نخاعی در استان داریم که ۹۰ درصد آنها محصول حوادث جاده ای هستند. 
 
وی با اشاره به این‌که ۱۰۰ درصد کودکانی که به دنیا می آیند از غربالگری شنوایی عبور می‌کنند، افزود: در بحث بینایی‌سنجی نیز ۹۵ درصد استان را پوشش می‌دهیم. 
 
مدیر کل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: مشاوره ژنتیک به گونه‌ای اجباری شده است اما مورد استقبال قرار نگرفته و سال گذشته حدود ۳۰ مورد سقط درمانی داشتیم تا از تولد نوزاد با معلولیت جلوگیری شود.
 
عرب‌پور با اشاره به این‌که در دو سال گذشته تولد منگلیسم‌ها نسبت به قبل افزایش یافته است، خاطرنشان کزد: علت اصلی این تولدها باروری در سن بالای مادران است چراکه سن ازدواج بالا رفته است.
 
 
وی با اشاره به این‌که مناسب‌سازی مکان دستگاه‌های اجرایی جزو امتیازات جشنواره شهید رجایی قرار گرفته است، افزود: بسیاری از دستگاه‌ها به سمت مناسب‌سازی رفتند اما بعضی از ساختمان‌های ادارات قدیمی هستند و قادر به مناسب سازی نیستند.
 
 
انتهای پیام/ 132/ 11/

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب