سرویس: اجتماعی کد خبر: 93200 ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

مدیر بیماری‌های مرکز بهداشت خراسان‌جنوبی خبر داد

مشاهده بیماری آنفولانزا طی روزهای گذشته در خراسان‌جنوبی

شایسته گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما ، بسیاری از مردم در سراسر جهان به بیماری آنفلوانزا مبتلا می‌شوند و این بیماری طی روزهای گذشته نیز در استان خراسان‌جنوبی مشاهده شده است.

مشاهده بیماری آنفولانزا طی روزهای گذشته در خراسان‌جنوبی

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما ، بسیاری از مردم در سراسر جهان به بیماری آنفولانزا مبتلا می‌شوند . این بیماری طی روزهای گذشته نیز در استان خراسان‌جنوبی مشاهده شده است.

 

آنفولانزا یک بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفس است ، مهم‌ترین راه انتقال ویروس در محیط های بسته پر جمعیت از طریق هوا می‌باشد اما از آنجا که ویروس آنفلوانزا ساعت ها در شرایط سرد و رطوبت کم در محیط زنده می‌ماند، از طريق ترشحات آلوده نيز می‌تواند  منتقل شود .اين بيماری با عفونت حاد دستگاه تنفسی ، تب بالای۳۸درجه ، سردرد ، دردعضلانی ، ضعف و بی‌حالی ،گلودرد وسرفه تظاهر می‌يابد و سالمندان ،خردسالان، بيماران قلبی،ريوی و کليوی ،بيماران با مشکلات متابوليکی نظير ديابت کم خونی و نقص ايمنی می‌توانند دچار عوارضی چون سينه پهلو (پنومونی)، شوند .
 
به گفته دکتر شایسته ، مدیر بیماری‌های مرکز بهداشت استان، با توجه به شیوع آنفلوانزا در فصول پاییز و زمستان ، بهترین راه پیشگیری از آنفلوانزا شستن مکرر دست هاست و مردم باید نسبت به رعایت بهداشت شخصی به خصوص در مورد سرفه و عطسه کردن بدون استفاده از دستمال کاغذی و انتقال ويروس از طريق دست‌های آلوده به ترشحات مخاطی، آگاه باشند .
 
دکتر شایسته با بیان اینکه معمولا کودکان هسته اولیه انتشار این بیماری هستند، اظهار کرد: والدین نسبت به آموزش رعایت نکات بهداشتی به دانش آموزان اقدام کنند و در صورت بروز بیماری ضمن مراجعه به پزشک، استراحت کودک و استفاده از مایعات فراوان ، از فرستادن کودک بیمار به مدرسه خودداری نمايند تا مانع ابتلا ساير دانش آموزان شوند.
 
وی ضمن بیان اهمیت واکسیناسیون آنفلوانزا در پیشگیری از بروز عوارض بیماری، واکسن آنفلوانزا را به سالمندان، کودکان زیر دو سال، بیماران با مشکلات زمینه‌ای  و پرسنل بهداشتی درمانی، توصيه کرد.
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب