سرویس: بیرجند کد خبر: 92992 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی خبر داد

همکاری خیرین در ساخت 59 درصد کتابخانه‌های خراسان جنوبی/ برترین‌های حوزه کتاب تجلیل شدند

رضایی گفت: ۵۹ درصد کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با همکاری خیرین ساخته شده است.

همکاری خیرین در ساخت 59 درصد کتابخانه‌های خراسان جنوبی/ برترین‌های حوزه کتاب تجلیل شدند

به گزارش خبرنگار خاورستان، رضایی مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی صبح امروز در مراسم بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار اظهار کرد: دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران دست به هر حربه ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری زده است.

 

وی افزود: ما به عنوان مدیران فرهنگی نباید غافل باشیم چراکه هدف دشمن ضربه زدن به فرهنگ و اعتقادات مردم کشور ما است.

 

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی در زمینه کتاب و کتابخوانی در پنج سال اخیر معادل ۲۰ سال کار شده است.

 

رضایی تصریح کرد: یک تغییر رویه ای که باید در پیش بگیریم این است که از یک کتابخانه تنها به عنوان امانت گرفتن کتاب استفاده کنیم بلکه باید در آن به امور فرهنگی و فعالیت های فرهنگی پرداخته شود.

 

وی با اشاره به اینکه رویکرد جدید نهاد کتاب خانه ها اهمیت دادن به کودکان است، افزود: در کتابخانه ها مکانی را به کتاب کودکان اختصاص پیدا کرده تا با کتاب انس بگیرند.

 

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به این که ۷۷ کتابخانه مشارکتی و نهاد کتابخانه های عمومی در استان داریم، گفت: از این تعداد ۶۶ کتابخانه توسط نهاد کتابخانه های عمومی ساخته شده و بقیه مشارکتی هستند.

 

رضایی با اشاره به این که در کلیه شهرها و شهرستانهای خراسان جنوبی کتابخانه داریم، خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد روستاهای بالای یک هزار نفر از نعمت کتابخانه برخوردار هستند.

 

وی با اشاره به این که خیرین استانی در حوزه کتاب و کتابخوانی ورود پیدا کرده اند، افزود: ۵۹ درصد کتابخانه هایی که در استان افتتاح شده با همکاری خیرین بوده است.

 

مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۹۳ تنها ۹۰ میلیون تومان از سوی خیرین به کتابخانه ها کمک شده بود، گفت: اما از سال ۹۳ تاکنون شش تا هفت میلیارد تومان به کتابخانه ها از سوی خیرین کمک شده است.

 

وی به چهار شاخص ارزیابی کتابخانه ها اشاره کرد و افزود: به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک کتابخانه معیار سنجش است که در کشور میانگین کتابخانه ها ۱.۰۷ است و در خراسان جنوبی ۲.۵ است.

 

رضایی تصریح کرد: زیربنای کتابخانه ها به ازای هر ۱۰۰ نفر یک متر مربع است که میانگین کشوری ۱.۷۴ و در خراسان جنوبی ۷.۲۰ متر مربع است.

 

مدیر کل کتابخانه های خراسان جنوبی گفت: میانگین عضویت در کتابخانه های کشور به ازای هر ۱۰۰ نفر سه نفر است که در کشور میانگین عضویت سه نفر و در خراسان جنوبی ۷.۴۳ نفر است.

 

رضایی تصریح کرد: منابع کتابخانه ها به ازای هر نفر یک کتاب است که میانگین کشوری ۰.۵۲ و در خراسان جنوبی ۱.۲۰ کتاب است.

 

وی افزود: کلیه کتابخانه های مرکز خراسان جنوبی بازسازی شده است و چهار کتابخانه جدید نیز در چند سال اخیر در این شهرستان ساخته شده است.

 

رضایی با اشاره به این که تا پایان سال جاری هفت کتابخانه جدید در استان احداث خواهد شد، تصریح کرد: سال گذشته نیز تعداد هفت کتابخانه در استان افتتاح شده است.

 

گفتنی است در این مراسم از کتابخوان های برتر، کتابداران برتر و اهداکنندگان کتاب خراسان جنوبی تجلیل شد.

 

انتهای پیام/ ۱۳۲/ 23/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب