آب و هوا

تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 92918
تاریخ انتشار : 1398/08/26 - 13:16
شهرکی گفت: در سال جاری ۶۶ هزار فقره بازرسی انجام و ۸۱۷ پرونده به تعزیرات ارسال شده که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ارزش داشته است و همچنین یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون به شکات برگشت داده شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، داوود شهرکی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: در سه بخش کارت پیله وری، کارت بازرگانی و کارت مرزنشینی سیاستهای حمایتی از مرزنشینان داریم.

 

وی با اشاره به این که در سال ۹۷ تعداد ۱۱ فقره کارت پیله وری صادر و تعداد ۳۷ فقره تمدید است، افزود: در سال جاری نیز تاکنون ۵۹ کارت پیله وری صادر و ۵۶ فقره تمدید شده است.

 

مدیر کل صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان این که در سال ۹۷ تعداد ۳۴ فقره کارت بازرگانی صادر و ۲۴ فقره تمدید شده است، گفت: در سال جاری نیز ۴۸ فقره کارت بازرگانی صادر و ۴۷ فقره تمدید شده است.

 

شهرکی با اشاره به این که در مجموع ۷۰۳ کارت بازرگانی صادر شده است، تصریح کرد: سال گذشته کارت مبادلات مرزی برای ۵۵ هزار و ۱۸۰ خانوار صادر و در سال جاری به ۵۵ هزار و ۷۸۹ خانوار رسیده است.

 

وی با بیان اینکه ۱۸۶ هزار نفر از مرزنشینان کارت مبادلات مرزی دریافت کرده اند، افزود: در حال حاضر ۴۶ هزار نفر در تعاونی های مرزنشین فعال هستند.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در هفت ماهه اول سال ۹۷ به میزان ۹۷ میلیون دلار صادرات داشتیم که در سال ۹۸ به ۵۸ میلیون دلار کاهش پیدا کرده که به دلیل مواجه با ممنوعیت هایی که در حوزه صادرات کالاهای اساسی داشتیم.

 

شهرکی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ خروج کالا از استان به ارزش ۴۷۰ میلیون دلار بوده که امسال به ۲۰۱ میلیون دلار رسیده است.

 

وی افزود: در حوزه حجمی و وزنی نیز در سال ۹۷ تعداد ۱۱۴ کامیون کالا از استان خارج و امسال به ۱۹۵ کامیون رسیده است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی کالایی مانند سیمان قبل از افزایش قیمت ارز یک ارزش بالایی داشت که با افزایش ارز ارزش این کالا پایین آمد.

 

شهرکی تصریح کرد: در حوزه واردات روند منطقی است و در سال ۹۷ سه و نیم میلیون دلار بوده و امسال به ۲۷ میلیون دلار افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی به فیبر نوری مجهز و سامانه گمرکی استقرار شده است، افزود: در حوزه صادرات سیمان با مشکلاتی مواجه بودیم که بر حسب پیگیری ها حل شد.

 

شهرکی از سفر قائم مقام وزیر صمت طی دو هفته آینده به استان خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری ۶۶ هزار فقره بازرسی انجام شده که ۸۱۷ پرونده به تعزیرات ارسال شده که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ارزش داشته است و همچنین یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون به شکات برگشت داده شده است.

 

وی با اشاره به این که امسال دو هزار گزارش مردمی دریافت شده است، افزود: امسال نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد در بازرسی ها، ۲۰۰ درصد در تعداد پرونده و برگشت مبالغ به شکات ۱۷۰ درصد و گزارش مردمی نیز ۲۰ درصد افزایش داشته است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به ۶ طرح نظارتی در طول سال جاری اشاره کرد و گفت: ۳ طرح نوروزی، ماه مبارک رمضان و بازگشایی مدارس اجرا شد و همچنین ۳ طرح استانی درج قیمت بر روی کالا، نظارت بر خدمات دولتی و عمومی و طرح نظارت بر قیمت کالا و خدمات ویژه تغییر قیمت سوخت در حال اجرا است.

 

شهرکی تصریح کرد: در این ایام هیچ صنفی نمی تواند اقدام به افزایش قیمت به دلیل افزایش قیمت بنزین داشته باشد.

 

وی با بیان این که جزو محدود استان هایی هستیم که قیمت گوشت در پایین تر سطح است و نگذاشتیم مانند استان های پر مصرف قیمت آن افزایش پیدا کند، افزود: ممنوعیت خروج دام از استان مشروط بر تامین نیاز استان اعمال شده است.

 

شهرکی خاطرنشان کرد: گوشت گوسفندی لاشه و نیم لاشه به قیمت ۷۵ هزار تومان در بازار عرضه می شود و نظارت بر فروش آن نیز وجود دارد.

 

وی افزود: با توزیع گوشت برزیلی به قیمت ۵۰ هزار تومان بحرانی در تامین گوشت استان نداریم.

 

مدیر کل صمت خراسان جنوبی با بیان این که دفاتر سهمیه ای دریافت و در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت، گفت: ۱۲۰ هزار دفتر تعاونی از طریق آموزش و پرورش، ۵۰ هزار دفتر از طریق کمیته امداد امام خمینی(ره)و ۱۲۰ هزار دفتر از طریق اصناف عرضه شده است.

 

وی با اشاره به این که با نظارت قیمت کلیه اقلام ثابت بوده است، افزود: هیچ صنف و بخش خدماتی نمی تواند بر اساس افزایش قیمت بنزین اقلام و خدمات خود را افزایش دهد.

 

مدیر کل صمت خراسان جنوبی گفت: حمل و نقل شهری و بین شهری و آژانس ها سهمیه هایی از بنزین در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و نباید افزایش قیمت کرایه داشته باشند.

 

شهرکی تصریح کرد: افزایش قیمت بر اساس افزایش قیمت بنزین هیچ توجیهی ندارد چراکه این افزایش قیمت بنزین تاثیری بر قیمت کالا و خدمات ندارد.

 

مدیر کل صمت خراسان جنوبی گفت: اگر قصد افزایش قیمت کالایی را داشتیم فعلا به دلیل التهابات بازار به زمان دیگری موکول می شود.

 

وی افزود: طرح ویژه نظارتی بر میوه و تره بار خواهیم داشت که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

شهرکی با بیان این‌که سیاست ما اول تامین و بعد نظارت است، تصریح کرد: معتقد هستیم باید یک کالا ابتدا در بازار وجود داشته باشد و بعد بر قیمت آن نظارت داشته باشیم.

 

وی به ایجاد سامانه ثبت موجودی انبارها اشاره و افزود: میزان موجودی انبارهای ۱۰ کالا باید در این سامانه ثبت شود و اگر ثبت نشده باشد احتکار تلقی می شود و با آن برخورد خواهد شد.

 

شهرکی تصریح کرد: انبارداران باید در این سامانه میزان موجودی انبارهای خود را ثبت کنند و برای جابه جایی آنها نیز بارنامه دریافت کنند.

 

انتهای پیام/ 132/ 11/نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.