سرویس: اقتصادی کد خبر: 92871 ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

لزوم ترویج کشاورزی قراردادی در خراسان‌جنوبی/ 1800 تن زرشک تازه در استان تولید می‌شود

قوسی گفت: باید کشاورزی قراردادی در خراسان‌جنوبی بین تجار و کشاورزان ترویج پیدا کند تا دغدغه‌ای نداشته باشند.

لزوم ترویج کشاورزی قراردادی در خراسان‌جنوبی/ 1800 تن زرشک تازه در استان تولید می‌شود

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در میز ملی توسعه صادرات زعفران، زرشک و عناب خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه، سند حمایت از محصولات راهبردی تدوین شده و رسالت جهاد کشاورزی بهره‌وری و ارتقاء تولید است.

 

وی با اشاره به این‌که در خراسان‌جنوبی با کمبود آب روبه‌رو هستیم و به دنبال افزایش سطح کشت محصولات راهبردی نیستیم، افزود: در تولید زعفران فقط 10 درصد سطح زیر کشت افزایش یافته است.

 

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که تمام دغدغه ما رفع موانع و تهدیدهای تولید است، گفت: نیاز است یک برنامه جامع در زمینه کاشت، داشت و برداشت محصولات راهبردی تدوین شود.

 

قوسی تصریح کرد: باید به بحث انبار و انبارداری محصولات توجه شود و برنامه‌ریزی شود تا این محصولات به صورت بهداشتی انبار شوند.

 

وی افزود: باید کشاورزی قراردادی در خراسان‌جنوبی بین تجار و کشاورزان ترویج پیدا کند تا آنها دغدغه‌ای نداشته باشند.

 

سید حسین خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: زعفران برندسازی شده است اما نیاز است زرشک و عناب نیز برندسازی شوند.

 

وی افزود: سالن‌های سازمان تعاون روستایی و سازمان صمت تا قبل از زمان برداشت محصولات تجهیز و در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به تولید یک هزار و 800 تن زرشک تازه در خراسان‌جنوبی، گفت: در هنگام خرید توافقی محصولات راهبردی باید وامی در اختیار شرکت‌های تعاونی قرار گیرد تا بتوانند محصولات را از کشاورزان خریداری کنند.

 

خیریه تصریح کرد: امسال سرمازدگی باعث شد میزان زیادی از زرشک از بین رفت و نیاز است تا قبل از برداشت جایگاه‌های خاصی ساخته شود تا این محصولات از بین نرود.

 

انتهای پیام/ 132/ 24/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب