آب و هوا

تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 92791
تاریخ انتشار : 1398/08/16 - 08:49
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: اخلاق در تفکر لیبرال دموکراسی فقط بر اساس توجیه اقتصادی است و جایگاهی ندارد، لذا وقتی می گوید حقوق، صرفاً فریب است.

به گزارش خاورستان، آیت الله سید علیرضا عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند در دیدار با جمعی از دانش آموزان بسیجی شهر خوسف به تحلیل تفکر لیبرال دموکراسی غرب و روش های آن ها برای سلطه بر جهان پرداخت که متن کامل بیانات ایشان جهت بهره برداری عموم و علاقه مندان منتشر شد.

بسم الله الرحمن الرحیم،

با سلام به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و با درود به روان مقدس رهبر فقید انقلاب و سلام و درود به رهبر جمهوری اسلامی ایران، رهبر مسلمین جهان، و سلام به محضر شما عزیزان و بزرگداشت یوم الله ۱۳ آبان؛ خداوند اموات شما و من عاصی و مخصوصاً مرحوم آیت الله سید احمدعبادی ، روحشان را شاد بفرماید، چند لحظه ای مصدع وقتتان می شوم و امیدوارم آنچه خیر باشد خداوند بر زبانم جاری فرماید.

أعوذ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیطَانِ الرَّجِیمِ وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلًا[۱]؛ در مکتب الهی عنایت دارید که انسان جایگاه خاصی دارد، حالا یک زاویه آیه‌ای که قرائت کردم، و انواع آیات دیگر در کتاب وحی قرآن کریم، ” وَسَخَّرَ لَكُمْ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ “[۲] همه هستی برای شما آفریده شده است، در احادیث قدسی جایگاه انسان آنقدر بالاست که اگر شرایط خود را حفظ کند، حدیث قدسی است منسوب به خداست که می فرماید ” أَجْعَلْكَ مِثْلِي‌ “[۳] من تو را مَثَل خودم نه مِثل خودم، مَثَل خودم قرار می دهم.

آینه را در مقابل خورشید قرار می دهید دیگر نمی توانید به آینه نگاه کنید، از بس نورش زیاد است چشم را می زند، آینه خورشید نمی شود، اما مَثَل خورشید است، خدا می فرماید توی انسان را مَثَل خودم قرار می دهم.

خُب این جایگاه انسان که مرحوم علامه شهید استاد مرتضی مطهری کتابی دارد به نام “انسان در قرآن” حتماً مطالعه کردید، خیلی زیباست، خدمت به این انسان خیلی ارزشمنده، هدایت این انسان خیلی ارزشمنده، که یک انسان را از گمراهی نجات بدهید در راه حق کمکش کنید، به طوری که در حدیث داریم که فرمود “اگر یک نفر به وسیله تو هدایت شود، این ارزشش بالاتر از همه ی آن چیزی است که آفتاب بر آن می تابد.”

در این مکتب همه با هم برادرند، انسان ها با هم برادرند، از ثواب های بزرگ، خیلی بزرگ این است که مشکل انسان ها را حل کنی، تو سختی را تحمل کنی تا به برادر انسانت مسلمانت راحتی برسانی.

مرحوم آیت الله عظمی لنکرانی، مرجع تقلید یک عبارتی دارد که مکتوب است و نوشته اند که فرمود “من ۵۰ سال در اسلام شناسی به این رسیدم که بعد از انجام واجبات، شما اگر همه ی مستحبات و کارهای خیر را ترک کنی، اما مشکل مردم را حل کنی فردای قیامت اگر از تو بپرسند چرا چنین، بگو فاضل لنکرانی اینطور گفته” این اسلام شناس است.

حالا در آنهایی که رنگ و بوی دین حفظ شده اینطوری هستند دیگر، از بهترین لذات آنها خدمت به انسان هاست.

حالا سمبل بین المللی اش همین جریان اربعین حسینی است، از همه ی دنیا می آید یک جمعیت عظیم آنچنانی، خُب این ها خدمات می خواهند، در کجای دنیا شما چنین چیزی سراغ دارید؟ به هر موکبی که می رسند با چه ذوقی، با چه ادبی، با چه اخلاقی درخواست می کنند، اشک می ریزند که بفرمایید شما استراحت کنید و به آنها ایثار می کنند، خدمت می دهند، آدم های تحصیل کرده سطح بالا می بینید که دارد لباس زائر را می شوید، جورابش را می شوید، و از این قبیل، خُب این یک مکتب است، آن عقد اخوتی که پیامبر اکرم(ص) بین مهاجر و انصار ریخت.

همانطوری که در باقی موجودات آفت است آفت است دیگر، این جهان، جهان تضاد است و آفت دارد، برای انسان هم آفت است؛ همانطوری که برای بدن، بیماری طاعون هست، بیماری وبا هست، بیماری های مختلف دیگر است، واگیردار هست، غیرواگیردار هست، به هر حال برای انسانیتِ انسان هم آفت هست که آن هم اسبابی دارد، عللی دارد.

این ۱۳ آبان روز مبارزه با استکبار که حالا به عنوان سمبلیک گفته می شود مرگ بر آمریکا، این یعنی چه؟ باید حتماً توجه داشته باشیم آمریکایی که در این مرگ بر آمریکا گفته می شود آمریکای جغرافیایی نیست که بگوییم این سرزمین، نه! سرزمین آمریکا، مثل آفریقا، آفریقا هم مثل آسیا، فرقی نمی کند که، همه اش مال خداست، پس آمریکایی که می گوییم آمریکای جغرافیایی نیست، آمریکایی که می گوییم مراد آمریکای جمعیتی نیست که بگوییم مرگ بر مردم آمریکا، ابداً، مردم آمریکا مثل باقی مردم، بلکه این به آن دلیل است که اینجا با این نام و نشان به طور سمبلیک مرکز استکبار قرار گرفته، منحصر به او نیست که، شما وقتی می گویید مرگ بر آمریکا، توی کشور شرقی هم اگر کسی با آن تفکّر باشد که سیستم حکومتی آمریکاست، سیستم فرهنگی آمریکاست، هرکس در هر نقطه ای از جهان قرار دارد این تنفر شما از او، شاملش می شود، آن چیست، آن آفت انسان هاست، که در این باب هم بحث نظری دارد هم بحث عملی؛ وقتی می گوییم آمریکا، گفتم در شرق هم باشد همان است، آن تفکّر، آن سیستم، آن اندیشه، آن مسلک، خیلی از کشورهای اروپایی مثل آلمان، مثل انگلیس، مثل فرانسه، همان هستند، مثل صهیونیست ها در خاورمیانه.

در بحث نظری، جهتش این است که این تفکّر، به صورت اقتصادی، به صورت فرهنگی و نتیجتاً به صورت سیاسی و به لازمه ی آن در جبهه های نظامی این نوع تفکر این است، درست در مقابل دعوت انبیا که برای انسان این مقام قائل است؛ آن ها بر خلاف ادعای خود از باب نظری خودشان هم تصریح می کنند و آن این است که اصل اقتصاد بر تفکّر لیبرال دموکراسی است، یعنی چه؟ این چه تفکری است؟ این تفکّر یعنی هر چیزی که توجیه اقتصادی داشته باشد، این قابل تعریف و خوب است و هر چیزی که توجیه اقتصادی نداشته باشد خوب نیست، ملاک چیه؟ این است دیگر، به تعبیر دیگر اصلاً واژه‌ حُسن و قُبح در آنجا معنی نمی دهد، به جهتی که اگر او توجیه اقتصادی دارد دیگر قتل انسان ها برایش کار خوبی است، این است دیگر، توجیه اقتصادی دارد. یک سری منافع اقتصادی می سنجد، و بر اساس آن اگر مرتبط با قتل انسان هاست، اگر مرتبط با ویرانی شهرهاست، ویرانی کشورهاست، آواره شدن مردم است، کشتن کودکان است؛ این نوع تفکّر این آفتی که می گویم تعارف نیست، یک بحث نظری است، که اساس را بر ارزش ها مسئله اقتصاد می داند، وقتی اخلاق را معنی می کند، اخلاقی که آنها معنی می کنند با اخلاقی که پیغمبران معنی می کنند و شما عزیزان بلاخره متخصصش هستید، این ۱۸۰ درجه با هم مخالف است.

او می گوید اخلاق، شما اینطور برخورد کن، اینطور بگو، اوضاع را اینطوری بچین، که از داخل آن منافع اقتصادی در بیاید، اما وقتی می گویی قربان، وقتی به هرحال انواع تعارفات می کند، در دل چیزی نیست، چرا؟ چون او تعبیر کرده که انسان، گرگ انسان است، تعبیر او این است. می گوید انسان گرگ انسان است، حالا یک گرگ پیش یک گرگ دیگر یا پیش یک درنده ای دیگر تواضع کند این فقط یک نوع فریب است.

اخلاق در تفکر لیبرال دموکراسی فقط بر اساس توجیه اقتصادی است جایگاهی ندارد، وقتی می گوید حقوق، حقوق انسان ها صرفاً فریب است و درست آن را تنظیم می کند بر منافع اقتصادی؛ هر واژه ای که شما از آن به عنوان ارزش یاد می کنید، متأسفانه دین وقتی که می گوید به معنی دین به عنوان یک عقل و وحی و علمی که از طرف خدا بر پیغمبران رسیده و مایه‌ سعادت بشر است، اصلاً او این را نمی گوید، بلکه به دلیل اینکه حس پرستش را در انسان مهار کند یک چنین چیزی را به عنوان دین مطرح می کند، تَه آن هیچی نیست، اینهایی که من میگویم بحث های نظری است، فقط ادعا نیست.

حالا یک چنین تفکّر منحرفی، این به جان انسان‌ها افتاده است آنوقت به لازمه آن فرهنگ، فکر، بُعد سیاسی کاریشان بر این تنظیم می شود، جنگ های نظامیشان بر این تنظیم می شود، دیگر تعجب نکنید؛ شاید شما عزیزان اگر چنانچه نه تنها یک انسان، نخیر، بلکه یک حیوان، اگر ببینید یک کسی یک حیوان را اذّیت می کند شما ناراحت می شوید چرا چون انسان هستید، اما او وقتی برای خودش توجیه اقتصادی درست می کند، از اینی که بمب بریزد، یک مرتبه همه ی انسان ها، بزرگ و کوچک و زن و بچه و حیوان و درخت و همه چیز را تل خاکستری کند در هیروشیما و ناکازاکی مسئله ای نیست، چرا؟ چون نوع سیاست و تفکّر این است دیگر، امور نظامی هم تابع آن است.

شما اگر چنانچه یک کودکی را، اصلاً با شما خویشاوند هم نیست، یکی کسی به او سیلی بزند و بینی اش خونی شود به حال شما چه می گذرد، چقدر شما ناراحت می شوید، چون انسان هستید، اما او اینطوری نیست، بحث او روی توجیه اقتصادی است، بحث او پول است، بحث او رسیدن به نفت است، بحث او رسیدن به طلاست، با هر فریبی، با هر نیرنگی، با هر قتلی، با هر غارتی بر اساس منافعش این کار را می کند.

شما ملاحظه کنید که پرونده ی این ها چیست، بعد از بحث های نظری بیایید بر روی بحث های میدانی، پرونده ی این ها چیست؟ این ایالات متحده آمریکا که می گوییم این ها که آمریکایی نیستند، این‌ها همه اروپایی هستند، سفید پوستان اروپایی هستند نه سرخ پوستان آمریکایی؛ خب این ها آنجا چه کار می کنند؟ حالا با کم و زیادش آنچه نوشته اند، آنچه گفته می شود، این ها بر خلاف دروغ هایی که بستند و ساختند در کشف آمریکا، غالباً این ها ساخته اند، مسئله چیز دیگری است. این ها وقتی رفتند مردمی بودند، متمدن هم بودند، تمدن خودشان را داشتند، البته حدود ۱۰۰ میلیون جمعیت بودند، ۸۰ میلیون جمعیت آن‌ها را اینان کشتند و ایالات متحده آمریکا را بر روی قبر آن ها ساختند.

اصلاً انگار نه انگار که این ها جرم می کنند، اصلاً جرم نمی دانند چون تفکّر این است، صهیونیست ها که به اصطلاح رهبران اصلی این سیستم هستند، این ها در انتسابی که خود را به تورات می دهند و تلمود یهود که اصلاً تصریح می کند در آنجا به عنوان تعلیماتشان، صهیونیست‌ها تصریح می کنند و می گویند که حیوان‌هایی که برای شما آفریده شده اند دو نوع هستند، بعضی چهارپا و بعضی مستوی القامه هستند که انسان ها هستند، لذا شما همانطوری که می توانید حیوان را هر لحظه به هر حال یک گوسفند سرش را ببرید این جرم نیست، بکشید، تجاوز کنید، تعدی کنید اموالشان، جانشان، ناموسشان،