سرویس: بیرجند کد خبر: 92547 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

استاندار خراسان‌جنوبی:

150 هکتار اراضی جهت ایجاد بارگاه زرشک در خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شد/ تلاش برای فرآوری زرشک در استان

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به تفاهم وزارت جهادکشاورزی در حوزه گلخانه‌ها، گفت: از یک‌هزار هکتار گلخانه 150 هکتار را برای بارگاه زرشک و زیرساخت در نظر گرفته‌ایم.

150 هکتار اراضی جهت ایجاد بارگاه زرشک در خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شد/ تلاش برای فرآوری زرشک در استان

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از باغات زرشک روستای شاخن شهرستان بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال به منظور رفاه حال کشاورزان چند برنامه را کار را در دستور کار قرار دادیم.

 
وی با بیان اینکه زرشک یکی از محصولات با ارزش و راهبردی خراسان‌جنوبی است، افزود: در این راستا کمیته محصولات استراتژیک در معاونت اقتصادی استانداری با حضور دانشگاه‌ها و بخش خصوصی برای اتخاذ تدابیر جهت کمک به کشاورزان تشکیل شده است.
 
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: در طول سال کشاورزان برای محصول زرشک زحمت می‌کشند اما این محصول کمترین سود و منفعت را برای کشاورزان دارد.
 
معتمدیان عنوان کرد: باید کمک کنیم تا با اقداماتی از جمله خرید توافقی زرشک به کشاورزان کمک کرده تا سود واقعی نصیب کشاورز شود لذا در این خصوص پیگیری‌هایی انجام شده که از طریق سازمان تعاون روستایی برای تثبیت قیمت ها اقدام شود.
 
وی با بیان اینکه تثبیت و جلوگیری از کاهش قیمت محصولات راهبردی بسیار مهم است، گفت: برای فرآوری مصول زرشک اقداماتی انجام شده و تلاش می‌شود مراحل فرآوری در استان و به خصوص در روستاها انجام شود.
 
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: با توجه به اینکه خراسان جنوبی رتبه اول تولید زرشک در استان در کشور را دارد، اظهار کرد: متاسفانه 10 درصد فرآوری و 3 درصد صادرات زرشک سهم خراسان‌جنوبی است.
 
رسیدگی به کشاورزان با فرآوری و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت 
معتمدیان تصریح کرد: فرآوری محصولات استراتژیک از جمله زرشک در اولویت استان بوده و از طریق منابع مالی اعتبارات و تسهیلات ارزان قیمتی که فراهم شده در راستای رسیدگی به کشاورزان است.
 
وی با اشاره به تفاهم وزارت جهادکشاورزی در حوزه گلخانه‌ها، گفت: از یک‌هزار هکتار گلخانه 150 هکتار را برای بارگاه زرشک و زیرساخت در نظر گرفته‌ایم.
 
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: تسهیلاتی برای کشاورزان در نظر گرفتیم که از طریق بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی به کشاورزان اعطا می‌شود.
 
معتمدیان با بیان اینکه یکی از مناطقی که مورد توجه است منطقه شاخن و روستاهای مجاور است، افزود: امیدواریم این مسئله اجرایی شود.
 
وی تصریح کرد: صادرات محصولات کشاورزی یکی از موضوعاتی است که باید به آن پرداخت و زیرساخت های صادرات محصول ارزشمند کشاورزی را ایجاد کرد.
افزایش دو درصدی تولید زرشک
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: امسال میزان تولیدی محصول زرشک دو درصد افزایش دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 20 هزار تن زرشک در استان تولید شود.
 
معتمدیان با بیان اینکه پرداختن به محصولات کم آب‌بر از اولویت های در دستور کار است، گفت: در راستای مدیریت منابع آبی استان قدم‌های بلندی برداشته شده است.
 
مردم را به بازی نگیرید
وی در خصوص جاده شاخن_ ورقنه که یکی از مشکلات مطرح شده مردم روستای شاخن بود و چندین سال است قول آسفالت آن داده شده اما اجرایی نشده، عنوان کرد: با توجه به اینکه این موضوع جزو مصوبات سفر من به این روستا بوده تاکید می‌شود طی برگزاری جلسه‌ای با مسئولان ذی‌ربط مشکل برطرف شود.
 
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه مردم را به بازی نگیرید، گفت: هر چه سریعتر کش و قوس‌های مربوط به این موضوع با حضور راهداری و راه و شهرسازی برطرف و نسبت به آسفالت این جاده اقدام شود.
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب