سرویس: اخبار استان کد خبر: 92516 ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان‌جنوبی مطرح شد

رفع تصرف 42 هکتار اراضی طی سال گذشته/مردم با انگیزه تغییر کاربری زمین نخرند/ مراقب آگهی‌های خرید و فروش زمین در "دیوار" باشید

معاون حقوقی اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت: مردم زمین‌های مزروعی را که با قیمت‌های زیاد ارزش گذاری می‌شود با انگیزه تغییر کاربری و ورود به محدوده شهری خریداری نکنند.

رفع تصرف 42 هکتار اراضی طی سال گذشته/مردم با انگیزه تغییر کاربری زمین نخرند/ مراقب آگهی‌های خرید و فروش زمین در "دیوار" باشید

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد قربانی‌راد معاون حقوقی اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی امروز در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: از سال 1395 یگان حفاظت اراضی در راه و شهر سازی مستقر شده و در این راستا روند تشکیل پرونده‌های تصرف‌های غیر قانونی زمین در خراسان‌جنوبی از سال 1395 رو به کاهش بوده است.

 
وی با بان اینکه در سال جاری12 پرونده تصرف اراضی در خراسان‌جنوبی شناسایی شده، افزود: از این تعداد 8 پرونده به صورت آنی رفع تصرف شده است.
 
معاون حقوقی اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته 42 هکتار اراضی رفع تصرف شده است.
 
قربانی‌راد با بیان اینکه ارائه خدمات به افرادی که به صورت غیر مجاز ساخت و ساز انجام می‌دهند درست نیست، عنوان کرد : این مسئله مهم و قابل توجه علاوه بر مسائل اجتماعی مباحث حقوقی را نیز به دنبال خواهد داشت و  در آینده به راحتی نخواهیم توانست رفع تصرف را داشته باشیم.
 
وی اظهار کرد: متأسفانه در برخی از مناطقی که امروزه تبدیل به شهر شده‌اند از جمله زیرکوه و ارسک شاهد واگذاری زمین از سوی شوراها در گذشته بوده‌ایم که این موضوع در حال حاضر مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است.
 
معاون حقوقی اداره کل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که وجود دارد فروش اراضی مزروعی با مساحت 400 یا 500 متر به صورت قولنامه‌ای و مشاعی است که اینکار با انگیزه ورود به محدوده شهری انجام می‌شود.
 
قربانی‌راد با بیان اینکه کوچک سازی اراضی مزروعی به نحوی که صرفه اقتصادی ندارند ممنوع است، افزود: بنابراین 300 و 400 متر اراضی مزروعی به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارند اما این روند به صورت نامحسوس در استان انجام می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه برخی از افراد زمین‌های مزروعی 300 متر در خیابان غفاری را بیش از 120 میلیون تومان خرید و فروش می‌کنند که هیچ ارزشی ندارند، تایکد کرد: اینها دلال بازی است و مردم این فریب را نخورند که زمین‌های موسوی تغییر کاربری شده حتماً این زمین‌های دیگر هم تغییر کاربری می‌یابد خیر اینگونه نیست. وضعیت زمین‌های موسوی متفاوت بوده و مردم با انگیزه تغییر کاربری و ورود به محدوده شهری زمین نخرند.
حمید فخیم‌زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند در این شورا، اظهار کرد: طرح خط محدوده شهر در حال تهیه بوده و گسترش محدوده شهر بیرجند در بازه زمانی کوتاه انجام خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: مردم با انگیزه این‌که زمین‌ها وارد محدوده شهری خواهند شد خرید و فروش نکند ضمن اینکه شهرداری نیز نسبت به این موضوع حساس است و مردم حواسشان جمع باشد که گرفتار نشوند.
 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند با بیان اینکه وظیفه نظارت ساخت و ساز در شهر و حریم شهری بر عهده شهرداری است، بیان کرد:  با توجه به کمبود نیروهای اجرایی آمادگی اجرای گشتهای مشترک با جهادکشاورزی را داریم چرا برخی از ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده اراضی زراعی و باغی انجام می‌شود.
 
فخیم‌زاده تاکید کرد: مردم قبل از هرگونه خرید و فروش نسبت به کاربری زمین‌ها آگاه بوده و از خریداری زمین‌های مشاع زراعی و باغی با انگیزه ورود به محدوده شهری خودداری کنند.
 
وی ادامه داد: بسیاری از زمین‌های مزروعی در حاشیه شهر بیرجند در آگهی دیوار با قیمت‌های بالایی به فروش می‌رسد که نیاز است مردم نسبت به این موارد  آگهی‌های لازم را داشته باشند.
 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند با بیان اینکه هرگونه تفکیک و قطعه بندی زمین بدون مجوز نیز ممنوع بوده و مورد تایید شهرداری نیست، گفت: مردم قبل از خرید زمین از قرار داشتن آن در داخل محدوده شهری اطمینان پیدا کرده و استعلامات لازم نسبت به وضعیت داخل محدوده شهر را داشته باشند ضمن اینکه این موضوع نیاز به اطلاع رسانی بیشتر دارد.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب