آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 92415
تاریخ انتشار : 1398/07/17 - 13:24
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور:
42 درصد پست‌های سازمان دامپزشکی خالی است/ کاهش 27 درصدی تب مالت طی سال گذشته
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور گفت: سازمان دامپزشکی به عنوان یک سازمان حاکمیتی با تمام پست‌های حاکمیتی متاسفانه 42 درصد پست‌های آن خالی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرضا مومنی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور پیش از ظهر امروز در همایش روز ملی دامپزشکی اظهار کرد: تأمین امنیت غذایی جامعه بر عهده دامپزشکی است.

 
وی افزود: وظیفه تامین امنیت غذایی از مزرعه تا سفره بر عهده دامپزشکی است که وظیفه خطیری بوده و همکاران ما وظیفه دارند به طور کامل امنیت زنجیره غذایی را برعهده داشته باشند.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: در سال 1396 در حوزه دامپزشکی با بحرانی به نام آنفولانزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم که حتی خیلی‌ها معتقد بودند ریشه اختشاشات دی ماه سال 1396 در کمبود و گرانی تخم مرغ بود.
 
مومنی عنوان کرد: 850 بیماری مشترک بین انسان و دام داریم که طی چهار سال گذشته سه بیماری به حالت بحران رسید که آنفولانزای فوق حاد پرندگان، تب برفکی و تب کریمه کنگو بود و بیش از845 بیماری با تلاش همکاران ما در بخش دولتی و خصوصی پیشگیری شد.
 
وی اظهار کرد: در سال 1396، 27 میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار معدوم شد و حدود 450 میلیارد تومان خسارت غرامت و عملیات پرداخت شد و این مبلغ به غیر از خسارتی بود که به بخش خصوصی وارد و باعث شد مرغداری ها از خط تولید خارج شود.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: برای اولین بار معاونت پیشگیری سازمان بحث واکسیناسیون آنفولانزا را انجام داد و در حال حاضر حدود 5 ماه می‌شود که کشور  از آنفولانزا پاک است و حتی هیچ مشکلی در کانون‌های سنتی و محلی گزارش نشده است.
 
مومنی خطاب به نظر افضلی عضو کمیسون کشاورزی مجلس شورای اسلامی که در جلسه حضور داشت، گفت: می‌خواهم در حضور جمع از تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی گلایه کنم. یکی از اشکالات این است که در مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی 3 دامپزشک داریم اما تا جایی که دل بخواهد پزشک و دکتر داریم و آقایان تمام فکر و ذکرشان این است که بحث یارانه سلامت برای درمان اختصاص داده شود.
 
وی ادامه داد: از 4 هزار و 800 میلیارد تومان یارانه سلامت سال قبل تقاضای 5 درصد این مبلغ را برای دامپزشکی داشتم و گفتم قول می‌دهم 5 درصد این یارانه را اگر دریافت کنم 20 تا 25 درصد بحث درمان وزارت بهداشت را کاهش دهیم. اما در سال گذشته با یک آدمی به نام قاضی‌زاده هاشمی طرف بودیم که حتی وقتی موضوع را به آقای لاریجانی گفتم، گفت وارد خط قرمز آقای هاشمی نشوید. الحمدلله امسال با حضور آقای دکتر نمکی که خودش شخصیتی است با تفکر پیشگیری و بهداشت، ان‌شاءالله بتوانیم حداقل درصدی را برای سازمان دامپزشکی بابت پیشگیری دریافت کنیم.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: در استان خراسان‌جنوبی و بسیاری از استان‌های کشور بخشی که با ما طرف هستند دامدار و بخش ضعیف جامعه هستند. این بخش، بخشی نیست که ما به آنها واکسن بهادار را بدهیم.
 
مومنی با بیان اینکه در حال حاضر در خراسان‌جنوبی واکسن تب برفکی دام سنگین را رایگان به مدیرکل دامپزشکی استان نمی‌دهیم،گفت: منابع مختلف با پیگیری مدیرکل تامین می‌شود و واکسن به صورت رایگان در اختیار دامدار قرار می‌گیرد. 
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر  فقط 70 میلیارد تومان بدهکار موسسه رازی هستیم، خاطرنشان کرد: بودجه سازمان فقط برای خرید واکسن با تلاش‌های بسیار 40 درصد افزایش یافته است.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: طی دو سال گذشته اتفاقی که افتاده به این صورت بوده که دستگاه‌های نظارتی و بودجه‌ریزی را در با مباحث سازمان دامپزشکی و فعالیت‌های آن آشنا کردیم. سال گذشته اقدامی انجام شد که دیوان محاسبات، سازمان مدیریت و سازمان خزانه از تک‌تک پروژه‌های دامپزشکی بازدید کردند. در مجموع باید گفت که وضعیت اعتباری در دامپزشکی خوب نیست.
 
مومنی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در دامپزشکی کشور، تصریح کرد: سازمان دامپزشکی به عنوان یک سازمان حاکمیتی با تمام پست‌های حاکمیتی متاسفانه 42 درصد پست‌های آن خالی است. و وقتی موضوع را به آقای انصاری منتقل می‌کنیم نگاهش نگاهی است که به بقیه دستگاه دارد و فکر می‌کند کوچک سازی دولت یعنی اینکه پست‌ها را استخدام نکنند اما نمی‌دانند که اگر وضعیت دامپزشکی از واکسیناتور تا کاردان بهتر شود شرایط سلامت کشور بهتر خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: اگر بخش خصوصی به کمک دامپزشکی نمی‌آمد دامپزشکی اصلا توان مقابله با بیماری‌ها را نداشت.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور  با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی استانی پاک از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال 1396 و طی 5 سال قبل از آن بوده و در خصوص تب برفکی نیز کانون آنچنانی نداشته، افزود: این موضوع به راحتی انجام نشده و نتیجه تلاش و همت همکاران ما در دامپزشکی، بخش خصوصی و دولتی بوده که با همراهی یکدیگر شاهد عاری بودن استان از بیماری‌ها بوده‌ایم.
 
مومنی بیان کرد: در سال گذشته 27 درصد تب مالت در سطح کشور کاهش پیدا کرده که این موضوع با همکاری وزارت بهداشت و درمان با سازمان دامپزشکی اتفاق افتاده است.
 
وی عنوان کرد: ان شاءالله امسال که سال خیلی سخت برای حوزه معاونت توسعه در سطح کشور به خصوص در حوزه مالی است بتواینم با همت وانگیزه بالای همکاران خدمت خوبی را به مردم بدهیم.
 
انتهای پیام/127


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.