سرویس: استانداری کد خبر: 92408 ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶

در نشست خبری تشریح شد؛

بیان اقدامات و اعتبارات در نظر گرفته شده جهت توسعه خراسان‌جنوبی/ 2 میلیون یورو به جاده ماهیرود- فراه اختصاص داده شد

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: 2 میلیون یورو برای آسفالت جاده ماهیرود- فراه در نظر گرفته شده و یک قطعه 30 کیلومتری جدید آماده آسفالت است.

بیان اقدامات و اعتبارات در نظر گرفته شده جهت توسعه خراسان‌جنوبی/ 2 میلیون یورو به جاده ماهیرود- فراه اختصاص داده شد

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی بعدازظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور به خراسان‌جنوبی و برگزاری ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در بیرجند، اظهار کرد: برای برگزاری این مراسم طی هفته‌های گذشته هماهنگی های لازم با مدیران دستگاه های اجرایی انجام و در نهایت این همایش روز گذشته با حضور حداکثری برگزار شد.

 

وی با بیان اینکه همایش ملی روز روستا و عشایر برای اولین بار خارج از پایتخت برگزار شد، افزود: حضور معاون اول رئیس جمهور، جمعی از وزرا و مسئولان ارشد کشوری در استان نیز به منزله سفر استانی مسئولان و توجه به مناطق محروم و خراسان جنوبی بود.

 

ایجاد اشتغال در روستاها

استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی اقدامات زیادی در روستاها انجام شده اما بحث ایجاد اشتغال در روستاها مسئله‌ای بوده که طی دولت یازدهم و دوازدهم برجسته شده است.

 

معتمدیان عنوان کرد: ایجاد اشتغال در مناطق روستایی باعث ماندگاری مردم در روستاها و کاهش مهاجرت شده است.

 

وی با بیان اینکه مسئولان به خراسان‌جنوبی توجه دارند، اظهار کرد: برگزاری ششمین همایش روز ملی روستا و عشایر در بیرجند گواه این مسئله است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: از ماه های گذشته روی اولویت‌های استان تمرکز شده و با توجه به مشخص شدن اولویت‌ها تفاهم نامه‌هایی آماده شد که روز گذشته به امضا رسید.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه آب مهمترین چالش استان و شرق کشور است، عنوان کرد: مدلی مالی جدیدی برای تامین اعتبار جهت اجرای پروژه آبرسانی در استان تعریف شده که با مشارکت بانک‌های کشور انجام خواهد شد.

 

وی بیان کرد: انتخاب ۴ دستگاه معین غیردولتی برای خدمت به ۴ شهرستان مرزی خراسان‌جنوبی اتفاقی بود که برای اولین بار در کشور انجام شد و این امر در جهت ارتقای شاخص مناطق مرزی انجام شده است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه معرفی استان یکی از اهداف سفرها است، گفت: خراسان‌جنوبی استان در حال توسعه اما دارای عقب ماندگی است و برای پیشرفت استان نیاز به عزم ملی داریم.

 

معتمدیان اظهار کرد: سرمایه گذاری خوبی در استان توسط ستاد اجرایی فرمان امام انجام شده و به دنبال این هستیم که سایر مناطق محروم استان که در شهرستان‌های مرزی نیست از جمله سه قلعه سرایان و عشق آباد طبس را نیز در طرح توسعه قرار داده و برای رفع محرومیت‌ها از ظرفیت‌های سایر نهادها استفاده کرد.

 

وی با بیان اینکه دستگاه های متولی محرومیت‌زدایی در کشور زیاد است، افزود: در راستای رفع محرومیت در استان ستاد هماهنگی مناطق محروم در استان با دبیری معاونت هماهنگی امور عمرانی تشکیل شده و هدف قرار دادن هر شهرستان مرزی در اختیار یک نهاد محرومیت زدای غیر رسمی است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: روز گذشته تفاهم نامه‌ای بین استانداری خراسان‌جنوبی و چهار نهاد غیر رسمی امضا شد و برنامه ریزی شده طی فرصت سه ماهه بعد از مشخص شدن اولویت‌ها و محرومیت‌ها عملیات اجرایی در هر شهرستان آغاز شود.

 

معتمدیان بیان کرد: ستاد اجرایی فرمان امام متولی شهرستان نهبندان، کمیته امداد متولی شهرستان سربیشه و به طور خاص بخش درح، سپاه و بسیج سازندگی متولی شهرستان زیرکوه و با سفری که در آینده آقای فتاح به خراسان‌جنوبی خواهد داشت بنیاد مستضعفان متولی محرومیت‌زدایی شهرستان درمیان خواهد شد.

 

وی گفت: طی سفری که اخیرا رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به شهرستان نهبندان داشته است تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۵۶۰ میلیارد تومان برای رفع محرومیت در بخش‌های مختلف این شهرستان امضا شده است.

 

عزم برای رفع محرومیت از بخش درح

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بخش درح دارای محرومیت‌های زیادی است، افزود: در سفر روز گذشته به درح توافق شد چهار دستگاه اصلی از جمله کمیته امداد، استانداری خراسان‌جنوبی، معاونت عمرانی ریاست جمهوری و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برای توسعه بخش درح همکاری کنند.

 

معتمدیان ادامه داد: همچنین احداث ساخت مجتمع آموزشی شبانه روزی تا پایان دولت دوازدهم از جمله برنامه ای بود که در شهر درح به تصویب رسید.

 

وی خاطرنشان کرد: در سفرهای قبلی نیز اعتبارات خوبی برای بخش درح درنظر گرفته شده است.

 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه یکی از چالش‌های شرق کشور و خراسان جنوبی کم آبی است، عنوان کرد: ایجاد مجتمع‌های آبرسانی در استان تدبیری بوده که برای جبران کم آبی در روستاها انجام شده است.

 

500 میلیارد تومان اعتبار برای 39 مجتمع آبرسانی نیاز است

معتمدیان بیان کرد: در استان عملیات اجرایی ۳۹ مجتمع آبرسانی آغاز شده که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای اتمام این تعداد به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با شرایط موجود تا ۱۰ سال آینده به اتمام نخواهد رسید.

 

وی ادامه داد: در این راستا شرکت آب و فاضلاب کشور مدلی پیشنهاد داد که بتوان با استقراض فاینانس داخلی تامین اعتبار کرد.

 

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در این خصوص مجوز صادر شده، گفت: با کمک بانک‌های رفاه کارگران، صادرات و ملی کنسرسیومی تشکیل شده و ۳۰۰ میلیارد تومان برای مجتمع‌های آبرسانی در استان در نظر گرفته شده که ۵۰ میلیارد تومان مربوط به مجتمع های آبرسانی عشایری است.

 

معتمدیان اظهار کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان آورده دولت و ۶۰ میلیارد تومان سهم استان است که در مجموع ۴۶۰ میلیارد تومان برای مجتمع های آبرسانی استان در نظر گرفته شده و طبق برنامه زمان بندی تا پایان این دولت شاهد تکمیل مجتمع های آبرسانی در استان خواهیم بود.

 

وی خاطرنشان کرد: با این اقدام برنامه ای که طی ۱۰ سال به سرانجام می‌رسید طی دو سال به اتمام می‌رسد.

 

راه‌آهن سنگین‌ترین پروژه توسعه شرق کشور

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: اجرای پروژه راه‌آهن یکی از سنگین ترین پروژه‌هایی است که در سند توسعه شرق کشور در نظر گرفته شده و هدف ایجاد دسترسی دریای عمان به کشورهای آسیای میانه بوده است‌.

 

معتمدیان با بیان اینکه راه آهن خراسان‌جنوبی در مسیر راه آهن چابهار به مشهد است، عنوان کرد: راه‌آهن در استان‌های خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان آغاز شده اما تاکنون در خراسان جنوبی آغاز نشده بود.

 

وی گفت: برنامه‌ریزی شده طی برنامه زمان بندی میان مدت بیرجند به گناباد متصل شود که این مسیر در دو قطعه بیرجند_ قاین و قاین_ گناباد انجام خواهد شد.

 

3 هزار و 700 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای راه‌آهن

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌آهن استان نیاز است که برای قطعه ۳۲ کیلومتری بیرجند_ قاین ۹۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و پیمانکار آن که شرکت ویسا است کار خود را در استان آغاز کرده است.

 

معتمدیان گفت: قطعه دیگر قاین_ گناباد که ۲۷۱ کیلومتر است توسط چهار شرکت به صورت کنسرسیوم اجرا خواهد شد و شرکت ویسا نیز ذیل این کنسرسیوم قرار گرفته است.

 

تصویب سند سازگاری با کم‌آبی

وی با اشاره به تصویب سند سازگاری با کم آبی در استان، عنوان کرد: در این راستا برای مصرف آب در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب تکلیف شده به گونه آب مصرف شود که تا افق ۱۴۲۵ حدود ۲۱۷ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی شود و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از طریق سند سازگاری با کم‌آبی تامین شود.

 

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: کشت گلخانه‌ای، اجرای سیستم های نوین آبیاری و سازه های احداث آبخیزداری از جمله اقداماتی است که در سند سازگاری با کم آبی دیده شده و روز گذشته تفاهم نامه اجرای یک هزار هکتار کشت گلخانه‌ای در استان امضا شده و کلنگ زنی احداث ۱۰۰ سازه آبخیزداری در استان انجام شد.

 

معتمدیان بیان کرد: برای سال جاری اعتباری حدود ۶۵ میلیارد تومان برای احداث سازه آبخیزداری در استان در نظر گرفته شده است.

 

120 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری

وی با بیان اینکه احیای قنوات طی چند سال گذشته در استان انجام شده، افزود: در سال جاری ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شده است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: تا کنون در استان ۶۷ هکتار گلخانه ایجاد شده است و حال قرار است یک هزار هکتار ایجاد شود که در نوع خود بی‌نظیر است.

 

معتمدیان با بیان اینکه تحولات خوبی در بخش کشاورزی انجام شده، اظهار کرد: دنبال بهینه سازی بخش کشاورزی هستیم.

 

وی عنوان کرد: در استان هدررفت آب زیاد است به گونه ای که ۵ درصد بالاتر از میانگین کشور است لذا باید برای جلوگیری از هدررفت آب اقداماتی انجام شود.

 

اختصاص 130 میلیارد تومان اعتبار برای جاده بیرجند- قاین

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به جاده بیرجند_ قاین، گفت: در این خصوص مصوب شده ۱۳۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شود که ۵۰ میلیارد تومان به مرحله قرارداد رسیده و ۸۰ میلیارد تومان دیگر در آینده توسط چند بانک تامین خواهد شد. 

 

اختصاص 2 میلیون یورو برای جاده ماهیرود- فراه

معتمدیان در خصوص جاده ماهیرود_ فراه، افزود: 2 میلیون یورو برای آسفالت این جاده در نظر گرفته شده و یک قطعه ۳۰ کیلومتری جدید آماده آسفالت است.

 

وی ادامه داد: جاده ماهیرود_ فراه ۱۲۰ کیلومتر است که ۶۰ کیلومتر آسفالت شده و از ۶۰ کیلومتر باقی مانده ۳۰ کیلومتر اخیرا آماده آسفالت شده است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی در خصوص جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی در استان گفت: بهتر است در استان خرید توافقی محصولات کشاورزی انجام شود که سود واقعی به دست کشاورز برسد.

 

بیمه روستائیان و عشایر

معتمدیان با اشاره به پوشش بیمه روستائیان و عشایر، گفت: در این خصوص نیز تفاهم نامه‌ای امضا شده که روستائیان در ۸ سطح می‌توانند نسبت به بیمه خود اقدام کرده و این بیمه از کارافتادگی، بازنشستگی و فوت را در بر می‌گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: برای خراسان‌جنوبی تمام سرپرست‌های خانوار روستایی اگر بتوانند یک سوم سهم خود را پرداخت کنند می‌توانند تحت حمایت بیمه قرار گیرند.

 

150 میلیارد ریال اعتبار برای ایجاد مشاغل خرد

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: همچنین ۱۵۰ میلیارد ریال برای ایجاد مشاغل خرد روستایی و عشایر با صندوق کارآفرینی تفاهم نامه امضا شده است.

 

استاندار خراسان جنوبی در خصوص مرزهای خراسان جنوبی و اینکه عنوان شده به وعده در خصوص بازگشایی مرز یزدان عمل نشد، بیان کرد: تمام بازارچه‌های مرزی استان از طرف کشور ما فعال است و دستگاه‌ها به تعهدات خود در این خصوص عمل کرده‌اند.

 
معتمدیان بیان کرد: هدف اصلی ما خدمت کردن به مردم و پیگیری مطالبات آنها است. بهتر است به جای انرژی منفی همه با همکاری یکدیگر برای رفع مشکلات تلاش کنیم.
 
وی افزود: فرصتی که در اختیار ما است مانند باد میگذرد و باید شبانه روزی برای رفع مشکلات کار کرد.کسانی که به دنبال یاس و ناامیدی مردم هستند خواسته و ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: نباید تحت تاثیر فضای مجازی منفی قرار گرفت. فعالیت در فضای مجازی باید آشکار بوده و شناسنامه دار باشد نه اینکه در پستو و به صورت پنهانی فعالیت کرد.
 
معتمدیان عنوان کرد: در شورای تامین کمیته فضای مجازی تشکیل شده و با توجه به اینکه در شرایط انتخاباتی هستیم نباید اجازه داد شرایط کشور و استان ملتهب شود.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب