سرویس: سیاسی کد خبر: 92398 ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵

استاندار خراسان جنوبی:

توسعه و تکمیل زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار از مولفه‌های توسعه درون‌زا است

استاندارخراسان جنوبی گفت:از جمله مولفه‌های توسعه درون‌زا می‌توان به توسعه و تکمیل زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار روستایی‌، احیای دانش بومی روستاها و بهره‌گیری از آن در بهبود معیشت روستایی و کارآفرینی اجتماعی و اجتماع محور در توانمندسازی کارآفرینان محلی روستایی اشاره کرد.

توسعه و تکمیل زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار از مولفه‌های توسعه درون‌زا است

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی عصر امروز در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر که در خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین راهبرد اشتغالزایی روستایی، مبارزه با خام‌فروشی محصولات و تولیدات روستایی و ایجاد و گسترش فعالیت‌های ارزش‌ آفرین در روستاها است.

 
وی با بین اینکه اگر بر موضوع اشتغال روستائیان و برگشت نیروی کار روستایی به روستاها تمرکز نشود، سیاست‌ها و اقدامات دیگر را هم ابتر می‌کند، افزود: اجرای طرح‌های هادی، بهداشت روستایی، آب‌رسانی و غیره هرچند لازم و ضروری است اما نیاز کارآفرینی در روستا را تامین نمی‌کند.
 
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: اگر سیاست‌های صرف عمرانی و تزریق منابع مادی کافی بود امروز نباید شاهد تخلیه  1700 روستا در خراسان‌جنوبی بودیم.
 
معتمدیان تصریح کرد: باید برای تحقق هدف کارآفرینی و اشتغال‌زایی روستایی سیاست‌های تثبیت جمعیت مستقر در روستاها با بهبود اقتصادی و مهندسی مهاجرت معکوس نیروی کار به روستا با زمینه سازی مشاغل متنوع و ظرفیت‌سازی کسب و کارهای نوین روستایی در دستور کار باشد.
 
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور موضوع اشتغال و کارآفرینی روستائیان در صدر مسائل نرم‌افزاری قرار دارد، اظهار کرد: اگر نگاه اجمالی به عملکرد کشور در توسعه روستایی بیاندازیم تمام برنامه و اقداماتی که در این مدت انجام شده تلاش‌های بسیار ارزشمند و شاخصی بوده که روستاهای کشور را از محرومیت مطلق خارج کرده و در زمینه‌هایی مثل ریشه کنی بیسوادی رکورد جهانی و منطقه‌ای به دست آوردیم اما نباید از غفلت راهبردی نسبت به توسعه نرم‌افزاری روستاها صحبت نشد.
 
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: از جمله مولفه‌های توسعه درون‌زا می‌توان به توسعه و تکمیل زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار روستایی‌، احیای دانش بومی روستاها و بهره‌گیری از آن در بهبود معیشت روستایی و کارآفرینی اجتماعی و اجتماع محور در توانمندسازی کارآفرینان محلی روستایی اشاره کرد.
 
معتمدیان اظهار کرد: پروژه بزرگ تبدیل استان خراسان جنوبی به هاب زنجیره اقتصادی شتر و دام مولد سبک با اشتغالزایی 15 هزار نفر و جلب همکاری نهادهای حمایتی و ماموریت سپاری به هر یک از آنها مبتنی بر توسعه روستایی در چهار شهرستان مرزی و محروم استان با ظرفیت‌ها و منابع درونی نهادها و استفاده از درآمد فروش سوخت مرزنشینی برای اشتغالزایی در روستاهای مناطق مرزی و شکل‌دهی مشاغل جایگزین در روستاهای فاقد آب و کشاورزی با تاکید بر صنایع دستی بومی منطقه از جمله برنامه‌های ما در استان است.
 
وی خاطرنشان کرد: ایجاد کارگاه‌های کوچک معدنی در روستاهای دارای معدن به نفع روستائیان بومی، رونق بخشی به بوم‌گردی و گردشگری روستایی با تکیه بر رویکرد فرهنگی و اجتماعی، اجرا و پیاده سازی طرح روستایی «روستای دانایی محور» در سطح مراکز دهستان‌ها، به کارگیری خرید توافقی محصول مهم استان با کمک تعاون روستایی و اتحادیه های مربوطه از دیگر برنامه ها است.
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب