سرویس: اجتماعی کد خبر: 91865 ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵

حجت السلام و المسلمین جلالیان:

بحران‌های فضای مجازی نگران‌کننده است/ باید زیرساخت‌های اعتقادی و اخلاقی فرزند خود را درست کنیم

کارشناس مذهبی گفت: اگر نگران تربیت فرزند خود هستیم باید زیرساخت‌های اعتقادی و اخلاقی فرزند خود را درست کنیم.

بحران‌های فضای مجازی نگران‌کننده است/ باید زیرساخت‌های اعتقادی و اخلاقی فرزند خود را درست کنیم

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌السلام و المسلمین جلالیان از خطبای قم صبح امروز در همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی در آستان مقدس امامزادگان باقریه (ع) بیرجند اظهار کرد: ماد شدن سعادت و نعمت بزرگ خداوند است.

 

وی با بیان این‌که مادر جایگاه حقوقی نزد خداوند دارد، افزود: وقتی شخصی مادر می‌شود اگرچه انسان گنهکاری باشد اما چون مادر است نزد خداوند اعتبار دارد و وقتی دستش را با تضرع به درگاه خداوند بالا می‌آورد و برای فرزندش دعا می‌کند دعای او برآورده می‌شود.

 

حجت‌السلام جلالیان با بیان این‌که خدمت به مادر گناهان بزرگ را می‌بخشد، بیان کرد: اگر پدر و مادر زنده هستند به آن‌ها خدمت کنید و اگر در دنیا نیستند با خیرات یادشان کنید.

 

وی عنوان کرد: اگر در مجالس عزاداری امام حسین(ع) دلتان شکست برای آن‌هایی که آرزوی مادرشدن دارند دعا کنید تا آن‌ها نیز به سعادت مادری برسند.

 

حجت‌السلام جلالیان با اشاره به آیه قرآن، گفت: اگر غافل شویم ممکن است فرزندی که نعمت خداوند است عامل دوری ما از خداوند شود.

 

وی با بیان این‌که بسیاری از عوامل تربیتی در بستر خانواده‌های دارای فرزند زیاد به طور جبری شکل می‌گیرد، گفت: یکی از عوامل جدی برای تربیت فرزندان این است که وقتی تعداد فرزندان در خانوا‌ده‌ای زیاد باشند به طور عادی بسیاری از مسائل را یاد می‌گیرند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان ادامه داد: امروزه متأسفانه در جامعه آمار طلاق نگران‌کننده است و دلیل بسیاری از آن‌ها این است که چون کم‌فرزند بوده‌اند نتوانستند مدارا و تحمل را یاد بگیرند.

 

وی عنوان کرد: اگر خداوند توفیق فرزندداشتن را به شما داده از او بخواهید اولاد بیشتری به شما دهد چراکه اولاد بیشتر در روز قیامت سعادت بیشتری می‌آورد به شرط این‌که انسان امانت خداوند را درست امانتداری و تربیت کند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان با بیان این‌که مادر خوب مادری است که نگران تربیت فرزندش باشد گفت: حق فرزند بر گردن پدر و مادر این است که فرزند خود را خوب تربیت کنند چراکه اگر خوب تربیت کنند در قیامت مایه سفیدرویی و نور چشمانشان خواهد شد.

 

وی با اشاره به سخنی از پیامبر(ص) اظهار کرد: پدر و مادری خوب هستند که فرزندان خود را بر اساس محبت اهل بیت علیهم السلام تربیت کنند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان تصریح کرد: متأسفانه در دنیایی زندگی می‌کنیم که سردمداران آن انسان‌های بدی هستند و سلسله بحران‌های عقیدتی و اخلاقی در جامعه درست می‌کنند و با استفاده از ابزارهای مختلف دنیا را به سمت به رفتارهای ناپسند می‌برند.

 

وی ادامه داد: بایستی فرزندان خود را طوری تربیت کنیم که در مقابل طوفان‌های سهمگین عقیدتی و اخلاقی که برای او پیش می‌آید بتواند مبارزه کند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان با بیان این‌که مرزهای خاکی جلودار فضای مجازی نیست، بیان کرد: بحران‌هایی که امروز برای ما به سبب فضای مجازی پیش می‌آید نگران‌کننده است اگر کسی خود را به مرحله‌ای از تقوا نرساند فضای مجازی دنیا و آخرت او را نابود می کند.

 

وی افزود: از طرفی دیگر فضای مجازی می‌تواند دنیا و آخرت انسان را آباد کند به شرط این‌که انسان به استعداد و تقوایی برسد که در آن محیط بتواند خود را حفظ کند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان متذکر شد: اگر نگران تربیت فرزند خود هستیم باید زیرساخت‌های اعتقادی و اخلاقی فرزند خود را درست کنیم که یا خود اهل آن هستیم و به او آموزش دهیم یا این‌که به مرکزی مراجعه کنیم که فرزندانمان را عمیق‌تر مسلمان کند که از اهل بیت علیهم السلام فاصله نگیرند و عقاید دینی‌شان از بین نرود.

 

وی گفت: مادر خوب مادری است که فرزند خود را مؤمن با اعتماد به نفس بار بیاورد و اگر جامعه به سمت دوری از خداوند رفت این فرزند به دلیل عزت نفس بالایی که دارد مدگرا نشود.

 

حجت‌الاسلام جلالیان عنوان کرد: بسیاری از خانواده‌ها فرزند را به دلیل  یک اشتباه تنبیه‌بدنی می‌کنند اما باید به این نکته توجه کنیم که همه ما به محدوده‌ای که خداوند امر کرده نسبت به فرزندمان اختیار داریم.

 

وی ادامه داد: فرزند باید تکریم شود و محترم بار بیاید اگر خدای نکرده مدام او را ملامت کنیم برای او اعتماد به نفسی باقی نمی‌ماند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان متذکر شد: اگر به فرزندانمان مسئولیتی ندهیم در زندگی مشترک و جامعه نیز نمی‌تواند نقش خود را به درستی ایفا کند.

 

وی یادآور شد: مادری که می‌خواهد بهشت زیر پای او باشد باید وظیفه مادری را درست انجام دهد و نگران تربیت فرزندش باشد و فرزندش را با معنویت بزرگ ‌کند.

 

حجت‌الاسلام جلالیان با بیان این‌که مادری یعنی فرزند خود را با محبت اهل بیت بزرگ کردن، خاطرنشان کرد:  حواسمان باشد که فرزندانمان را با فضاهایی آشنا کنیم که آن فضاها آن‌ها را رشد دهند.

 

انتهای پیام/135/ 11/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب