آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 91652
تاریخ انتشار : 1398/06/03 - 18:37
با پیگیری های اداره کل اوقاف خراسان جنوبی؛
پس از 20 سال، وضعیت اراضی وقفی دولت آباد طبس تعیین تکلیف شد
مدیر کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبی گفت: پس از 20 سال، وضعیت اراضی وقفی دولت آباد طبس تعیین تکلیف شد.

به گزارش خبرنگار

حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، پیرامون شناسایی و اخذ اسناد موقوفات گفت: چنانچه موقوفه‌ای به هر علتی مورد تصرف قرار گرفت وظیفه اوقاف رفع تصرف و احیای موقوفه است لذا حفاظت از حریم موقوفات مهم‌ترین وظیفه اوقاف است.
وی آشنا کردن مردم با توانمندی‌ها و فعالیت‌های سازمان اوقاف و امورخیریه را امری ضروری دانست و افزود: شناساندن خدمات وقف و اوقاف و اهمیت آن به مردم و نیزآشناسازی مردم با ظرفیت‌ها و فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه سبب ترویج فرهنگ وقف خواهد شد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در خصوص وظایف متولیان در قبال موقوفه عنوان کرد: متولیان موقوفات باید پیگیر پرونده‌های حقوقی موقوفات تحت تولیت خود باشند و نیات واقفین را دقیقا اجرا نمایند.
بخشی‌پور اضافه کرد: شناسایی رقبات موقوفات یک ضرورت است و در شناسایی پلاک‌های مجهول باید از افراد آگاه و خبره و کارشناسان بازنشسته ثبتی، نقشه‌های هوایی و سایر منابع مهم کمک گرفته شود.
وی از حل مشکل ۲۰ ساله اوقاف و آستان حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس خبر داد و توضیح داد: شش دانگ از پلاک روستای دولت‌آباد پلاک 4 اصلی بخش یک طبس طبق صورت مجلس تجدیدی 24/4/1323 تحدید حدود شده و اداره زمین شهری به نمایندگی دولت در تاریخ 19/9/1368 سند مالکیت پلاک 4692 اصلی را اخذ نموده و سپس برابر سند شماره 45659-13/2/1377 دفتر 15 طبس پلاک فوق به آستان حسین‌بن موسی الکاظم طبس منتقل شده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی ادامه داد: از آنجایی که اداره کل اوقاف استان در سال 1376 برای اخذ سند مالکیت پلاک 4 اصلی اقدام کرد مشخص شد که قسمتی از پلاک 4692 اصلی مربوط به آستان حسین‌بن موسی الکاظم(ع) با پلاک 4 اصلی بخش یک طبس روستای دولت‌‌آباد موقوفه امیرحسنخانی تداخل داشته که بدین منظور رفع تعارض در سال 1376 از سوی اداره کل اوقاف و آستانه در مراجع قضایی طرح دعوی شد.
بخشی‌پور با بیان اینکه این موضوع در نهایت منجر به صدور دادنامه در تاریخ 7/1/ 1395 از شعبه 18 دیوان عالی کشور شد، افزود: پیرو این مهم حکم دیوان عالی کشور به نفع موقوفه امیرحسنخانی به مساحت 467 هزار متر مربع و رفع تعارض در محدوده دو پلاک و ابطال سند مالکیت قبلی گردیده است.
وی با بیان اینکه بزرگترین موقوفه شهرستان طبس موقوفه امیرحسنخانی است که ۲ هزار و ۴۶۸ رقبه و ۴۴ نیت دارد، تبیین کرد: پرونده دولت‌آباد که بیش از 20 سال در گردش بود بالاخره نتیجه داد و این اراضی شش دانگ وقف است که حکم آن به نفع اوقاف صادر شده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی ضمن تقدیر و تشکر از تعامل و همکاری مدیرعامل آستان مقدس حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) طبس در راستای حل این مشکل، گفت: امیدواریم مردم و مسئولین استان ضمن آشنایی با مسئله وقف در جهت احیاء و ترویج این فرهنگ و همچنین اجرای امینانه نیات واقفین، اداره کل اوقاف و امورخیریه استان را یاری کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۲نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.