سرویس: سیاسی کد خبر: 91568 ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸

استاندار خراسان جنوبی خبر داد

شنیده شدن صدای سوت قطار در بیرجند طی چهار سال آینده/ 411 مصوبه ره‌آورد سفرهای شهرستانی

استاندار خراسان جنوبی گفت: اعتبار مورد نیاز اجرای تمام پروژه را چهار هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و امیدواریم بعد از چهار سال با کمک منابع مالی دولت و تلاش شرکت های کنسرسیومی سوت قطار در استان شنیده شود.

شنیده شدن صدای سوت قطار در بیرجند طی چهار سال آینده/ 411 مصوبه ره‌آورد سفرهای شهرستانی

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص مصوبه هیئت دولت در زمینه احداث راه آهن و اتصال مرکز استان به شبکه ریلی، اظهار کرد: راه آهن یکی از مطالبات به حق مردم خراسان جنوبی است.

 

وی افزود: برای توسعه محور شرق و اتصال چابهار و سرخس لازم بود عملیات اجرایی راه آهن در استان آغاز شود اما بنا بر دلایلی خراسان جنوبی تنها استانی است که تا کنون هیچگونه عملیات اجرایی در بحث راه آهن سراسری انجام نشده است.

 

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان رضوی به مراحل نهایی پروژه رسیده و در سیستان و بلوچستان نیز قطعات مختلف از سال قبل آغاز و به صورت پروژه نیز اتصال چابهار به زاهدان و زاهدان به زابل پیگیری شده است.

 

معتمدیان عنوان کرد: در خراسان جنوبی هدف این بوده که به صورت میان مدت شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان را بتوانیم در زمان بندی مشخص به نزدیک ترین ایستگاه راه آهن منطقه متصل کنیم که این نقطه ایستگاه یونسی در گناباد است.

 

وی اظهار کرد: در هدف گذاری دو پروژه دنبال شده که پروژه اول از طریق وزیرراه و شهرسازی جلسات متعدد از سال گذشته مشترک با حضور مجمع نمایندگان و مسئولان مربوطه برگزار کردیم و یکی از مطالبات جدی و اصلی بحث راه آهن و اتصال بیرجند به یونسی بود که در این مورد مراحل مطالعه و مناقصه انجام شده است.

 

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در مرحله اول قطعه 32 کیلومتری از شهرستان بیرجند آغاز می شود، گفت: مدیرعامل شرکت زیرساخت در آخرین مذاکره هفته آینده را برای مرحله نهایی تعیین پیمانکار مشخص کرده است.

 

معتمدیان بیان کرد: امیدواریم در چند هفته آینده تجهیز کارگاه و آغاز عملیات اجرایی را شاهد باشیم گفت.

 

وی خاطرنشان کرد: بیش از 90 میلیارد تومان اعتبار از محل منابع دولتی برای این پروژه تعیین شده و پیش‌بینی می‌شود کمتر از 2 سال به بهره برداری برسد.

 

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: اتصال بیرجند به ایستگاه یونسی یکی دیگر از اهداف دنبال شده در بحث راه آهن است و این موضوع در قالب پروژه بزرگتر به شکل مدل جدید اجرایی خواهد شد.

 

معتمدیان از تشکیل کنسرسیومی از پنج شرکت بزرگ فعال در کشور خبر داد و افزود: بر اساس مصوبه روز گذشته دولت وزارت راه و شهرسازی به نمایندگی از دولت اجازه دارد قرارداد مشارکتی با این کنسرسیوم منعقد کند که در برنامه زمان بندی شده چهار ساله مسیر بیرجند به یونسی به طول 271 کیلومتر مطالعه، طراحی ، تامین مالی و اجرا شود.

 

وی خاطرنشان کرد: بعد از اتمام هشت سال دوره بازپرداخت وام شرکت های کنسرسیوم به اضافه چهار سال زمان اجرای پروژه در مجموع بعد از 12 سال مالکیت کامل راه آهن به دولت باز خواهد گشت.

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: اجرای این پروژه تاثیر بسیار مهمی در توسعه استان به لحاظ حمل و نقل کالا و مسافر خواهد داشت.

 

معتمدیان عنوان کرد: اعتبار مورد نیاز اجرای تمام پروژه را چهار هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده و امیدواریم بعد از چهار سال با کمک منابع مالی دولت و تلاش شرکت های کنسرسیومی سوت قطار در استان شنیده شود.

 

وی با بیان اینکه این پروژه قرار بود از طریق فاینانس دنبال شود اما نشد، افزود: برای برخی پروژه استان از جمله راه آهن مسیرهایی مشخص شده که نتیجه نداده لذا مطالبات بایکوت مانده بود که با تعریف مدل های جدید مالی دوباره به جریان افتاده است.

 

استاندار خراسان جنوبی در خصوص آبرسانی به 500 روستای خراسان جنوبی و اتمام 37 مجتمع آبرسانی، گفت: این تعداد نیازمند چهار هزار میلیارد تومان اعتبار است که اگر با اعتبارات استانی بخواهیم این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم 10 سال طول می‌کشد اما توانستیم با استفاده از ظرفیت‌های قانونی این مسئله را به دوسال کاهش دهیم.

 

معتمدیان گفت: در قانون برنامه توسعه ششم ماده 56 می‌توان به بانک‌ها مجوز داد تا پروژه‌های عمرانی را انجام داد لذا بر این اساس طرح مشارکتی با دولت (شرکت آبفا کشور)، بانک‌ها و سایر منابع مالی تدوین خواهد شد و نهاد حمایتی نیز حضور خواهند داشت که اگر موفق به اخذ توافق‌نامه سه‌جانبه شدیم تا پایان دولت 500 روستای خراسان‌جنوبی از آب شرب پایدار بهره‌مند خواهند شد.

 

وی در خصوص واردات دام، افزود: تعدادی از دام‌ها وارد استان شده و در حال واگذاری دام به واجدین شرایط هستیم که در این راستا کمیته‌ای در استان مشخص شده و واردات دام را به آن‌ها محول می‌کنیم.

 

استاندار خراسان‌جنوبی در خصوص سفرهای شهرستانی و پیگیری مصوبات، بیان کرد: در حال حاضر 411 مصوبه در سفرهای شهرستانی مصوب شده و گزارش هفتگی آن‌ها به تفکیک شهرستان‌ها و دستگاه‌های اجرایی هر هفته ابلاغ و میزان پیشرفت‌ها رصد می‌شود.

 

معتمدیان اظهار کرد: از اولویت‌های ما در سفرهای شهرستانی تمرکز بر اتمام پروژه‌های نیمه تمام است که با تخصیص اعتبارات شاهد اتمام این پروژه‌ها باشیم.

 

وی گفت: کارخانه چدن خوسف حداکثر تا دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد.

 

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: برای تکمیل بیمارستان 32 تختخوابی خوسف به اعتبارات ملی و کمک‌های استانی نیاز است لذا تکلیف کردیم تا پایان امسال شاهد تکمیل این بیمارستان باشیم.

 

معتمدیان در خصوص آخرین وضعیت بیمارستان بشرویه، اظهار کرد: به دلیل بی‌توجهی‌های صورت گرفته این بیمارستان از محل ردیف بودجه ملی حذف و حدود 13 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام این پروژه نیاز است لذا از اعتبارات استانی مبلغی را برای جلوگیری از تعطیل شدن این پروژه کنار گذاشته و به دنبال این هستیم از ردیف‌های بودجه‌ای مختلف تا سال 1400 شاهد بهره‌برداری این پروژه باشیم.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب