سرویس: سیاسی کد خبر: 91354 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳

استاندار خراسان‌جنوبی:

سند توسعه فرش خراسان‌جنوبی تدوین شود/ تشکیل کمیته فرش در استانداری

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان‌جنوبی نیازمند تدوین سند توسعه فرش هستیم که لازم است در این خصوص کمیته‌ای در استانداری با عنوان کمیته فرش تشکیل شود و به مباحث مورد نظر در این زمینه پرداخته شود.

سند توسعه فرش خراسان‌جنوبی تدوین شود/ تشکیل کمیته فرش در استانداری

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی صبح امروز در جلسه ساماندهی و بهبود کسب و کار حوزه فرش اظهار کرد: یکی از اولویت‌های استان بحث تولید و اشتغال است.

 

وی با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر با آغاز سفرهای شهرستانی موضوع توجه به اشتغال و تولید نیز در دستور کار بوده، افزود: توجه به بحث اشتغال در استان به ویژه در مناطق روستایی با توجه به اینکه 41 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند بسیار مهم است.

 

تدوین سند جامع روستایی

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: تدوین سند جامع روستایی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در روستاها در دستور کار است.

 

معتمدیان عنوان کرد: در حال حاضر و با وجود خشکسالی‌های مداوم که اشتغال و زندگی مردم را در روستاها تحت تاثیر قرار داده باید به فکر اشتغال بود که مانع مهاجرت مردم روستایی شود.

 

وی با بیان اینکه در بحث آب شرب در استان دچار مشکل هستیم و درخواست رسیدگی به وضعیت آب شرب استان از طرف شورای آب را در دستور کار قرار دادیم، گفت: بخش کشاورزی بیش از 90 درصد آب استان را در اختیار دارد که 28 درصد آن منجر به اشغال شده اما صنعت با در اختیار داشتن 2 درصد آب استان دارای سهم اشتغال بیشتری است.

 

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: باید در بخش کشاورزی به دنبال افزایش بهره‌وری بود.

 

معتمدیان بیان کرد: خراسان‌جنوبی با توجه به شرایط خشکسالی باید در زمینه کشت گلخانه‌ای اول باشد که متاسفانه در این زمینه در سطح کشور آخر هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه باید از شرایط موجود و کم آبی نهایت استفاده مناسب برای افزایش بهره‌وری را داشت، عنوان کرد: تمام مسائل برای پیشرفت روستاها در تدوین سند جامع روستایی دیده شده است.

 

روستاها باید مولد باشند

استاندار خراسان‌جنوبی تصریح کرد: هدف ما برای انجام برنامه‌های عمرانی و زیرساختی داشتن روستاهایی مولد است و بر این اساس با توجه به اینکه در حال حاضر 50 درصد روستاهای استان خالی از سکنه است اعتبارات قابل توجهی در زمینه عمرانی برای روستاها هزینه شده و تلاش برای ماندگاری مردم در روستاها است.

 

معتمدیان خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه سند روستایی بومی هستیم که در این راستا باید تلاش شود تیم کاری قوی و سامان‌دهی شده‌ای داشته باشیم که بتواینم به اهداف در نظر گرفته شده برای روستاها برسیم.

 

وی با اشاره به بحث ورود دام سبک به استان با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، اظهار کرد: این یک برنامه دو ساله است که برای استان در نظر گرفته شده و امیدواریم در این مورد شاهد رونق اقتصادی و اشتغال در استان و به ویژه روستاها باشیم.

 

300 میلیون تومان سرمایه گذاری برای پرورش دام سبک

استاندار خراسان جنوبی گفت: در فاز اول 300 میلیون تومان سرمایه گذاری برای پرورش دام سبک در برنامه است.

 

معتمدیان در خصوص پرورش شتر در استان، خاطرنشان کرد: ایجاد هاب پرورش شتر در استان از دیگر ظرفیت‌هایی است که با راه‌اندازی آن برای 10 هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

 

وی با اشاره به هنر بافت فرش در خراسان‌جنوبی، بیان کرد: در بحث فرش در استان باید متمرکز شد و تمام نهادهای با همکاری هم در خصوص فرش همکاری های لازم را داشته باشند.

 

استاندار خراسان‌جنوبی ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در بحث فرش اقدامات قابل توجهی انجام داده که بسیار خوب است.

 

امیدورایم در مورد سایر نهادها نیز به این تفاهم برای همکاری برسیم و شاهد اشتغال و درآمد مناسب برای بافندگان فرش در استان باشیم.

 

تدوین سند توسعه فرش

معتمدیان با بیان اینکه در حوزه فرش باید بخش‌های مختلف دیده شود، گفت: در خراسان‌جنوبی نیازمند تدوین سند توسعه فرش هستیم که لازم است در این خصوص کمیته‌ای در استانداری با عنوان کمیته فرش تشکیل شود و به مباحث مورد نظر در این زمینه پرداخته شود.

 

وی تصریح کرد: همچنین در حوزه فرش می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کرد و شاهد اقدامات خوبی بود علاوه بر این باید بانک اطلاعاتی کاملی از بافندگان فرش استان تهیه شود که آمار دقیقی از بافندگان فرش استان در اختیار داشته باشیم.

 

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: اولین ماموریت در راستای بهبود و ساماندهی وضعیت فرش استان تدوین سند توسعه فرش است که لازم است سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشد.

 

معتمدیان عنوان کرد: خراسان‌جنوبی در بحث آموزش در حوزه فرش خوب است اما آموزش‌ها منجر به بهره وری درست نمی‌شود و درصد کمی از آموزش دیدگان حوزه فرش در این رشته مشغول بکار می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: برای توسعه فرش استان باید برنامه کوتاه، میان و بلند مدت تعریف و اجرایی شود.

 

استاندار خراسان‌جنوبی تاکید کرد: بحث حمایت و توانمند سازی بافندگان فرش استان باید در دستور کار باشد و درخواست صورت گرفته برای تحت پوشش بیمه قرار دادن 20 هزار نفر عملی شود.

 

بازاریابی داخلی و خارجی فرش مورد توجه باشد

معتمدیان گفت: باید تسهیلات ارزان قیمت در راستای بافت فرش در اختیار بافندگان قرار گیرد و از همه مهمتر بحث بازاریابی داخلی و خارجی مورد توجه باشد.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب