سرویس: اقتصادی کد خبر: 91197 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی خبر داد

افتتاح 25 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی به مناسبت هفته ملی مهارت/تکمیل و احداث مراکز فنی و حرفه‌ای طبس و زیرکوه نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: 25 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای استان به مناسبت هفته ملی مهارت افتتاح می‌شود همچنین مسابقات شهرستانی مهارت در شهرستان‌های سربیشه، نهبندان و بیرجند و میز خدمت و نمایشگاه مهارت و مشاوره – هدایت شغلی در محل نماز جمعه برگزار خواهد شد.

افتتاح 25 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی به مناسبت هفته ملی مهارت/تکمیل و احداث مراکز فنی و حرفه‌ای طبس و زیرکوه نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار است

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خوشایند مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته ملی مهارت با بیان اینکه هفته ملی مهارت فرصتی برای ترویج فرهنگ مهارت آموزی در جامعه است، اظهار کرد: نیروی ماهر و توانمند مهمترین بحث در رونق تولید است که سازمان آموزش فنی و حرفه ای در این زمینه فعالیت دارد.

 
وی افزود: فنی و حرفه‌ای در دو بخش دولتی و غیر دولتی فعالیت دارد که 19 مرکز آموزش دولتی در قالب 102 کارگاه ثابت با 510 حرفه آموزشی در خوشه‌های خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی به صورت رایگان آموزش ارائه می‌دهند.
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی از فعالیت 178 آموزشگاه آزاد با 184 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی خبر داد و گفت: جامعه هدف اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان شامل کارجویان، زنان سرپرست خانوار، مشمولان بیمه بیکاری، زنان خانه دار، پناهندگان و اتباع خارجی، روستاییان، دانشجویان، معتادین بهبود یافته، سربازان، دانش آموزان و شاغلین صنایع و صنوف می‌شود.
 
خوش‌آیند عنوان کرد: در سال جاری برنامه‌های آموزشی این اداره کل به دو شیوه آموزش بر مبنای اعتبارات دولتی و مشارکتی اجرایی می‌شود که سال گذشته در مجموع سه میلیون و 636 هزار و 777 نفر ساعت در قالب 22 هزار و 211 نفر دوره در مراکز ثابت دولتی اجرای آموزش داشته‌ایم.
 
وی با بیان اینکه در چهار ماهه ابتدای امسال  8 هزار  و 774 نفر از دوره‌های آموزشی بخش دولتی بهره‌مند شدند، گفت: سال گذشته نیز یک میلیون و 638 هزار و 934 نفر ساعت در بخش‌های غیر دولتی آموزش دیده‌اند همچنین از ابتدای امسال نیز 390 هزار  نفر ساعت اجرای آموزش در بخش غیر دولتی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته مجموعا در بخش دولتی و غیر دولتی 30 هزار نفر از آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سطح استان بهره‌مند شدند.
 
خوش‌آیند با اشاره به اینکه در سال گذشته 32 هزار و 826 نفر در آزمون‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کردند، افزود: از این تعداد 20 هزار و 375 نفر گواهی نامه مهارت دریافت کردند.
 
وی در خصوص اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در استان، گفت: این طرح یکی از روش‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است که طی آن مهارت و شایستگی‌های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز هم‌زمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می‌شود.
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته ظرفیت برای اجرای طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار برای 580 نفر بوده که خوشبختانه 632 نفر از این طرح بهره‌مند شده اند.
 
خوش‌آیند با اشاره به اینکه طرح قرارگاه مهارت آموزی نیرو‌های مسلح در سال گذشته اجرا شده و امسال نیز ادامه دارد، گفت: در این طرح 3 هزار و 490 از سربازان در دوره‌های مهارت آموزی شرکت کردند و حداقل با یک مهارت آشنا شدند و امسال نیز تعهد فنی و حرفه‌ای استان در این طرح 4 هزار و 116 نفر است که تاکنون 907 نفر از سربازان آموزش دیده‌اند.
 
وی اظهار کرد: خدمات آموزش مهارتی به جامعه هدف تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ( ره ) به تعداد 4 هزار و 700 نفر دوره برگزار شده و همچنین طرح کارآفرینی اجتماعی با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در شهرستان نهبندان به تعداد 371 نفر دوره اجرا شده است.
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی افزود: امسال در هفته دولت سه پروژه عمرانی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی به بهره برداری می‌رسد و همچنین در حال حاضر پروژه توسعه مرکز برادران بیرجند، تکمیل سوله کارگاهی مرکز فردوس و احداث مرکز خواهران قاین در دست اجرا است که تاکنون 2 میلیارد و 193 میلیون تومان برای آن هزینه شده و برای تکمیل آن 600 میلیون تومان اعتبار نیاز است.
 
خوش‌آیند خاطرنشان کرد: تکمیل پروژه احداث مرکز فنی و حرفه‌ای طبس و احداث مرکز فنی و حرفه‌ای زیرکوه نیازمند 4 میلیارد تومان اعتبار است که این دو پروژه در دست احداث سال 99 به بهره برداری می‌رسد. 
 
وی با اشاره به به طرح‌های جدید مهارت آموزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در سال رونق تولید، بیان کرد: طرح مهارت آموزی دوگـانه ( آموزش ـ کار)،طرح آموزشی تلفیقی (کارگاهی+الکترونیکی)، طرح مهارت آموزی ويـژه (استقلال مراكز در برنامه ريزی و اجرای دوره های ويژه) و طرح کارآفرینی مهارت بنیان از جمله طرح‌های اجرایی در سال جاری است.
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: امسال به مناسبت بزرگداشت هفته ملی مهارت در استان 165 برنامه در نظر گرفته شده که افتتاح نمایشگاه مهارت،اشتغال، تولید ملی، بازدید از مراکز جوار دانشگاه، افتتاح کافه مهارت شهرستان بیرجند در محل پارک توحید، آغاز به کار اکیپ‌های امدادی و گروههای ارائه خدمات فنی در سراسر استان، برگزاری پنل تخصصی آسیب شناسی مهارت آموزی، مسابقه عکاسی شهروند ماهر در شهرستان‌های بیرجند و فردوس، برگزاری مسابقات مهارت ویژه زندانیان شهرستان بیرجند و خوسف و تقدیر از مهارت آموختگان برتر دوره های آموزشی بهبود یافتگان در کلیه مراکز استان از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته ملی مهارت است.
 
خوش‌آیند عنوان کرد: 25 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای استان به مناسبت هفته ملی مهارت افتتاح می‌شود همچنین مسابقات شهرستانی مهارت در شهرستان‌های سربیشه، نهبندان و بیرجند و میز خدمت و نمایشگاه مهارت و مشاوره – هدایت شغلی در محل نماز جمعه برگزار خواهد شد.
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب