سرویس: اخبار استان کد خبر: 91067 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴

رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه:

آغاز عملیات آبیاری و نهالکاری در 345 هکتار از مناطق بیابانی سربیشه

رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه از آغاز عملیات آبیاری سنواتی در سطح 345 هکتار از مناطق بیابانی دشت سربیشه خبر داد.

آغاز عملیات آبیاری و نهالکاری در 345 هکتار از مناطق بیابانی سربیشه

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد فتحی رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه در جمع خبرنگاران، از آغاز عملیات آبیاری سنواتی در سطح 345 هکتار از مناطق بیابانی دشت سربیشه خبر داد و اظهار کرد: ۵۰ درصد گونه های کاشته شده از نوع تاغ و ۵۰ درصد دیگر از تلفیق گونه‌های آتریپلکس، عجوه و قیچ به عنوان نهاده استفاده شده است.

 

وی افزود: در سال 96  بالغ بر  325 هکتار از عرصه های تحت مدیریت منابع طبیعی در مناطق دشت سربیشه نهالکاری و طی شش مرحله آبیاری سنواتی شده است.
 
فتحی بیان کرد: همچنین  در سال 97 از محل اعتبارات استانی 20 هکتار در این منطقه بوته کاری و احیاء مراتع انجام و همچنین طی شش مرحله آبیاری و مراقبت شده است.
 
رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه اضافه کرد: در سال جاری نیز آبیاری سنواتی در سطح این 345 هکتار طی سه مرحله انجام خواهد شد و مرحله نخست آن پایان و مرحله دوم نیز آغاز شده است.
 
فتحی با بیان این‌که در خزانه تولید نهال در سال ۹۷ بیش از 200 هزار نهال ریشه ای تاغ و کلمو و عجوه و 14 هزار نهال گلدانی  تاغ و آتریپلکس کاشت شده است، بیان کرد:  50 درصد این نهال ها از گونه های تاغ و 50 درصد نیز آتریپلکس هستند.
 
وی اضافه کرد: در پروژه نهالکاری سال ۹۶ تراکم گونه ها ی کاشت شده بین  200 تا 205 اصله نهال در هکتار با سبزینگی 86 درصد انجام شده است.
 
رئیس اداره منابع طبیعی سربیشه، احيا مراتع فقير و تخريب شده، تقویت پوشش گیاهی در منطقه و در نتیجه جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان زایی را از جمله اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد.
 
فتحی یادآور شد: تاغ و آتریپلکس از گونه های مقاوم به شوری و خشکی هستند که در چند دهه اخیر، به طور وسیع در عملیات مقابله با بیابان زایی و احیای مراتع خشک و نیمه خشک در ایران کاشته شده‌اند.
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب