سرویس: اجتماعی کد خبر: 91064 ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی خبر داد

پیش بینی برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به آغاز برداشت آنغوزه در استان، گفت: پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 50 تن محصول آنغوزه در استان برداشت شود.

 پیش بینی برداشت 50 تن آنغوزه در خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهارکرد: حدود 100 هزار هکتار سطح رویشگاه‌های آنغوزه در خراسان‌جنوبی است.

 

وی با بیان این‌که در سال جاری پیش بینی می شود حدود 50 هزار کیلوگرم آنغوزه شیرین در استان تولید شود، بیان کرد: ارزش ریالی هر کیلوگرم آنغوزه شیرین به طور میانگین یک میلیون تومان است.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که بیشترین سطح رویش این گیاه را به ترتیب در شهرستان‌های طبس و بشرویه داریم، افزود: برداشت این گیاه از مراتع استان باید با داشتن مجوز از منابع طبیعی انجام شود.
 
نصرآبادی تعداد بهره برداران این محصول در استان را 595 نفر اعلام کرد و گفت: برداشت آنغوزه از ابتدای تیرماه در استان آغاز شده و تا پایان شهریورماه ادامه دارد.
 
به گفته وی به بهره برداران این گیاه برای برداشت بین 3 تا 5 سال مجوز داده می‌شود و همچنین از آنان تعهد احیای سطح کشت نیز گرفته می شود تا در دراز مدت موجب از بین رفتن این گیاه نشود.
 
وی با اشاره به این‌که مصرف آنغوزه در بین مردم بومی بصورت خام از قدیم رایج بوده و از آن جهت دفع کرم معده و بهبود اسید معده استفاده می شود، اظهار کرد: کشاورزان از آنغوزه بخاطر داشتن بوی تند برای دور کردن حیوانات موذی از درختان میوه نیز استفاده می‌کنند.
 
نصرآبادی با اذعان به اینکه محصول آنغوزه در داخل کشور مصرف بسیار کمی دارد، ادامه داد: تقریباً کل محصول جمع آوری شده به صورت خام از کشور خارج می شود.
 
وی عنوان کرد: با توجه به بارندگی های سالجاری پیش بینی می شود برداشت آنغوزه شیرین در استان نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب