آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90972
تاریخ انتشار : 1398/04/20 - 10:44
رئیس دانشگاه بیرجند گفت: باید ردیف بودجه اختصاصی برای استان های مرزی اختصاص یابد تا توجهات بیشتری به دانشگاه های این استان شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند صبح امروز در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کارکرد آموزش عالی در خراسان‌جنوبی فراتر از تولید علم و تربیت نیروی انسانی است.

 

وی افزود: علم یکی از عوامل اصلی نگهداشت جمعیت و توسعه امنیت پایدار استان است و رکن علم و توسعه در بیرجند مربوط به ۱۲۰ سال گذشته است.

 

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: دانشگاه بیرجند اولین موسسه آموزش عالی قبل از انقلاب بوده و بعد از آن دانشگاه های پیام نور، آزاد، صنعتی، علمی کاربردی و... راه اندازی شده است.

 

خامسان عنوان کرد: ۳۲ درصد دانشجویان و ۳۸ درصد هیئت علمی در دانشگاه بیرجند حضور دارند و ۴۲ درصد دانشجویان استان در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند.

 

وی با اشاره به چالشهای موجود، گفت: کاهش اعتبار به جهت تبصره های قانونی از قبیل طرح توازن منطقه ای و بند الف تبصره قانون بودجه که ۱۷ میلیارد تومان از اعتبار تملک و دارایی کاسته شده است لذا درخواست داریم به دانشگاه های استانهای مرزی توجه شود.

 

اعتبارات نقد به پروژه‌های عمرانی اختصاص یابد

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: درخواست اعتبار نقد برای اتمام پروژه های عمرانی در دانشگاه داریم‌.

 

تخصیص ردیف بودجه خاص برای استان‌های مرزی

خامسان عنوان کرد:علی رغم اینکه دانشگاه‌های شرق کشور در یک سطح هستند اما بودجه دانشگاه بیرجند نسبت به استانهای مجاور از جمله سیستان و بلوچستان و زابل پایین است و درخواست داریم از نظر اعتبار زیر شاخص استانهای مرزی نباشیم واعتبار خاصی در این خصوص داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه با هر شاخصی که خود را مقایسه میکنیم از نظر دانشجو معادل با استانهای کشور هستیم، تصریح کرد: اما بازهم شاخص اعتباری ما پایین است.

 

بومی گزینی منجر به کاهش دانشجو شده است

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به بومی گزینی، اظهار کرد: بومی گزینی منجربه کاهش دانشجو و پذیرش دانشجو با رتبه های بالا در دانشگاه بیرجند شده که درخواست گزینش دانشجو از سایر استانها را داشته چراکه ظرفیت خوابگاه داریم.

 

گروه‌های علوم پایه دانشگاه بیرجند در معرض تعطیلی است

خامسان بیان کرد: گروه‌های علوم پایه در معرض تعطیلی است که نیاز به توجه دارد.

 

وی گفت: درخواست داریم قراردادهای پژوهشی و فناوری برای استان های کمتر توسعه یافته وجود داشته باشد که قدرت رقابت باشد.

 

مجوز استخدام به دانشگاه بیرجند داده شود

رئیس دانشگاه بیرجند عنوان کرد: مجوز استخدامی اعضای هیئت علمی و غیر هیئت علمی به دانشگاه بیرجند داده شود.

 

خامسان اظهار کرد: در بخش اعضای غیر هیئت علمی با بازنشستگی شدید نیروی انسانی بیش از ۲۵۰ نفر در ۵ سال مواجه هستیم.

 

انتهای پیام/ 127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.