آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90642
تاریخ انتشار : 1398/04/03 - 08:46
مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور:
برای تامین منابع آب کارستی در داخل کشور خراسان‌جنوبی اولویت اول است
مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور گفت: برای تامین منابع آب کارستی در داخل کشور خراسان جنوبی اولویت شماره یک خواهد بود و اولویت برای مطالعه آب کارستی نیز در خراسان جنوبی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، رضا شهبازی مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور شب گذشته در جلسه شورای معادن استان خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: اتفاقاتی که تاکنون در حوزه آب افتاده فقط جریان آب‌های سطحی را افزایش داده است.

 

وی افزود: توجه به منابع پایدار اهمیت دارد که باید به آن توجه شود و در خراسان‌جنوبی نیز به دلیل خشک بودن وابستگی منابع آب استان به آبهای زیرزمینی است و منابع آب زیرزمینی و شرب نیاز به آب پایدار دارد.

 

مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور گفت: کسری مخازن آب در خراسان جنوبی به اندازه خراسان رضوی و استان فارس نیست اما نسبت به توان و ظرفیت خود استان پایین‌تر است.

 

شهبازی بیان کرد: برای تامین منابع آب کارستی در داخل کشور خراسان‌جنوبی اولویت شماره یک خواهد بود و اولویت برای مطالعه آب کارستی نیز در خراسان جنوبی وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه ورودی و خروجی آب چشمه‌ها با هم متناسب نیست، گفت: احتمال دارد خراسان‌جنوبی پتانسیل خوبی برای مطالعه آب ژرف باشد.

 

مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور عنوان کرد: مطالعه آب کارستی به گونه‌ای است که به سمت آب ژرف خواهد رفت.

 

وی افزود: در خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و به نظر می‌رسد ذخایر خوبی از آب ذخیره شده باشد.

 

شهبازی اظهار کرد: در خصوص آب‌های کارستی در خراسان جنوبی مرحله مطالعاتی و مقدماتی آغاز شده و در این استان چهار سازند داریم که پتانسیل‌های خوبی دارد و این شانس را می‌دهد که ذخیره خوبی از آب در عمق وجود داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه آب کارست به عنوان یک منبع استراتژیک است نه بهره‌وری، افزود: در خصوص مرز مشترک خراسان جنوبی با کشور افغانستان مطالعات انجام شده اما اولویت مطالعه در منطقه شتری است.

 

مدیر کل دفتر بررسی مخاطرات زمین شناختی زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی کشور بیان کرد: تامین منابع آب شرب در خراسان‌جنوبی از منابع آب کارستی وجود دارد و همچنین در استان تمام نمونه‌های سطحی کانون گرد و غبار انجام شده است.

 

انتهای پیام/127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.