سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 90523 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی خبر داد

افزایش 163 درصدی وقوع جرم در فضای سایبری/ یک میلیارد تومان کلاهبرداری اینترنتی در 3 ماه

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی گفت: در سه ماهه ابتدایی سال جاری وقوع جرم در فضای سایبری 163 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

افزایش 163 درصدی وقوع جرم در فضای سایبری/ یک میلیارد تومان کلاهبرداری اینترنتی در 3 ماه

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی محمدپور رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی صبح امروز درکارگروه فرهنگی اجتماعی شورای پیشگیری از وقوع جرم خراسان جنوبی اظهار کرد: در سه ماهه ابتدایی سال جاری وقوع جرم در فضای سایبری ۱۶۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 

وی با اشاره به این که کشف وقوع جرم در فضای مجازی در سه ماه ابتدایی امسال ۱۲۰ درصد افزایش داشته است، افزود: ۲۰۳ درصد رشد کلاهبرداری اینترنتی را در سه ماهه ابتدایی امسال داشتیم.

 

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی با اشاره به این که در سه ماهه ابتدایی سال گذشته ۳۱۹ میلیون تومان کلاهبرداری اینترنتی شده بود، گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال یک میلیارد تومان کلاهبرداری شده که رشد سه برابری را به همراه داشته است.

 

محمدپور با اشاره به این که سواد فضای مجازی در روستاها بسیار پایین است، خاطرنشان کرد: رشد فضای مجازی در روستاها آسیب های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

 

وی به نبود یک رسانه اطلاع رسان در مورد فضای مجازی در روستاها اشاره کرد و افزود: با توجه به رشد فضای مجازی سبک زندگی مردم از آن فرهنگ اصیل و ناب استان دور شده اند.

 

محمدپور با بیان اینکه 88 عنوان مجرمانه برای فضای مجازی تعریف شده، افزود: اکنون جرم سوم خراسان جنوبی در حوزه فضای مجازی انتشار اخبار کذب است و این اثرات سوء خود را در روستاها می گذارد.

 

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی با اشاره به این که با رشد فضای مجازی یک شکاف عمیق بین فرزندان و والدین ایجاد شده است، افزود: در کنار ایجاد فرصت ها باید به تهدیدها توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

محمدپور با اشاره به این که با افزایش سرعت اینترنت در روستاها آسیب های اجتماعی افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: باید قبل از رسیدن اینترنت پرسرعت به روستاها فرهنگ سازی شود تا آسیب های اجتماعی کاهش پیدا کند.

 

وی با بیان این که فقط در مرکز استان پلیس فتا و در طبس نیز به تازگی راه اندازی شده است، افزود: پلیس فتا باید در سایر شهرستان ها ایجاد شود چراکه راه اندازی آن می تواند به قضات شهرستان برای رسیدگی تخصصی به پرونده های فضای مجازی کمک کند.

 

رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی استفاده از فضای مجازی به اعتیاد به فضای مجازی تبدیل شده است، گفت: یک بخش از فعالیت های آگاه سازی در روستاها را سازمان ها و دستگاه های دولتی و یک بخشی را سمن ها باید به عهده بگیرند.

 

محمدپور با اشاره به این که مصاحبه ها و بیان هشدارها در صدا و سیما و شبکه خراسان جنوبی ۲۱ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: راه اندازی اینترنت ملی باید پیگیری شود چراکه دغدغه مقام معظم رهبری نیز است و با راه اندازی آن آسیب ها نیز کاهش پیدا می کند.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه انتشار محتواهای مبتذل و غیر اخلاقی توسط مجرمین استانی انجام می شود، افزود: این در حالی است که مجرمین کلاهبرداری در فضای مجازی از خارج استان هستند و با همکاری و تعامل باید این بخش را مدیریت کنیم.

 

انتهای پیام/ ۱۳۲

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب