سرویس: اخبار استان کد خبر: 90475 ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی:

اجرای طرح بازآفرینی شهری با 80 پروژه و 39 میلیارد تومان اعتبار در خراسان‌جنوبی/مردم برای ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت: بازآفرینی شهری در دو بخش پروژه های زیربنایی و روبنایی در قالب 80 پروژه به مبلغ 39 میلیارد تومان اعتبار ابلاغ شده که تاکنون 20 درصد آن تخصیص پیدا کرده است.

اجرای طرح بازآفرینی شهری با 80 پروژه و 39 میلیارد تومان اعتبار در خراسان‌جنوبی/مردم برای ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند

به گزارش خبرنگار خاورستان، مهدی جعفری مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال جاری که به نام رونق تولید نامگذاری شده است وزارت راه و شهرسازی نیز یکی از اولویت‌های خود را برای ساخت مسکن در نظر گرفته است و یکی از برنامه‌های سال جاری وزارت راه و شهرسازی ساخت 400 هزار واحد مسکونی است.

 

وی افزود: از این تعداد 200هزار واحد در شهرهای جدید، 100 هزار واحد در سایر شهرها و 100 هزار واحد در بافتهای فرسوده در نظر گرفته شده است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: دومین برنامه ای که امسال داریم  تکمیل مسکن های نیمه کاره است که تاکنون 30 هزار و 900 واحد به اتمام رسیده است و 33 واحد در دست اجرا داریم که در سال جاری به اتمام می رسد.

 

جعفری اظهار کرد: یکی از برنامه های دیگری که در وزارت راه و شهرسازی  برای ساخت مسکن در سال جاری پیش‌بینی شده بحث آماده سازی زمین برای تولید مسکن است.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر 2 طرح بزرگ در برنامه داریم و تا پایان سال برنامه های دیگری نیز ان شاءالله برای آماده سازی زمین برای تولید مسکن خواهیم داشت که یکی برنامه آماده سازی 450 هکتاری اراضی پادگان بیرجند است که در حال اجرا است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: موضوع دیگر اراضی 50 هکتاری در شهر طبس است که این 50 هکتار به زودی به مناقصه برای انتخاب پیمانکار خواهد رفت که در این راستا نیز طرح خوبی برای ساخت مسکن در شهر طبس آماده شده است.

 

جعفری بیان کرد: در شهر عشق‌آباد نیز پروژه آماده‌سازی به زودی آغاز خواهد شد و در سایر شهرهای دیگری که کمبود زمین داریم برنامه داریم که از مدیران ادارات شهرستان‌ها خواسته شده پیشنهادات خود را ارایه دهند که اگر امکان داشته باشد بحث آماده سازی را در این شهرها آغاز کنیم.

 

وی بیان کرد: یکی از شهرهایی که مشکل داریم در قاین است که برای تامین زمین دولتی مشکل داریم و برای رفع مشکل می‌توانیم محدوده شهرقاین را افزایش دهیم و راهکار دوم با مالکان توافق میکنیم از اراضی که در اختیار مالکان اطراف شهر است بتوانیم به محدوده شهر اضافه کنیم و برنامه های ساخت مسکن در شهر قاین نیز به سرانجام برسد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از مواردی که در سال جاری برای تامین زمین در برنامه راه و شهرسازی است واگذاری زمین برای مسکن محرومان است که توسط بنیاد مسکن اجرا خواهد شد.

 

جعفری بیان کرد: همچنین افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در اولویت ساخت مسکن محرومان هستند. که در این زمینه تلاش می‌شود زمین با کمترین قیمت در حد دو هزار تومان واگذار شود و ساخت توسط دستگاه متولی انجام شود.

 

وی بیان کرد: برای طلاب نیز مجوزی داریم که در حال پایش است و تمام طلاب سطح استان ثبت‌نام کرده‌اند و مجوزهای لازم برای تامین زمین صادر شده است. برای خیران مسکن‌ساز طبق توافقی که صورت گرفته و تاکنون بیش از هزار واحد در استان ساخته شده است و برای 500 واحد دیگر نیز در شهرهای بیرجند، فردوس، سرایان و طبس قراردادها در حال انعقاد است و زمین واگذار خواهد شد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهمی که در سیاست‌های راه و شهرسازی قرار دارد بحث بازآفرینی شهری در دو بخش پروژه های زیربنایی و روبنایی، است: گفت: این موضوع در قالب 80 پروژه به مبلغ 39 میلیارد تومان ابلاغ شده که تاکنون 20 درصد تخصیص پیدا کرده است.

 

جعفری اظهار کرد: بازآفرینی شهری شامل احداث کتابخانه، پارک، روکش آسفالت معابر، تامین قیر رایگان در محلات هدف، کانال جمع‌آوری آب، سالن ورزشی، ساخت خانه محله، اصلاح شبکه آب و انشعابات، احداث مراکز فرهنگی و هنری، پیاده رو سازی خیابان‌ها به ویژه خیابان شهید رجایی بیرجند، احداث مدرسه ترمیم و اصلاح شبکه های برق و روشنایی و از همه مهمتر توانمندسازی در راستای اشتغال در محلات برنامه ریزی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در راستای خانه محله 2 نهاد توسعه محلی در شهر بیرجند راه‌اندازی شده که با مردم در ارتباط هستند، گفت: محلات شناسایی شده و مشکلات بررسی می‌شود در خصوص آموزش ساکنان نیز اقدام می‌کنند و اولویت در این محلات بهبود اقتصاد مردم در محلات، مسائل اجتماعی و اشتغال نیز آموزش‌هایی ارایه می‌شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی بیان کرد: بخش دومی که در حوزه بازآفرینی شهری انجام شده تولید و به‌سازی مسکن است یعنی واحدهایی که در بافت فرسوده هستند و ارزش کافی ندارند 35 میلیارد تومان یارانه در این زمینه به استان ابلاغ شده که تخصیص 20 درصد بوده است.

 

جعفری با بیان اینکه یارانه در اختیار افرادی که در این محلات ساخت و ساز کنند قرار خواهد گرفت، گفت: میزان یک هزار و762 واحد سهم استان در سال گذشته و امسال است.

 

وی با اشاره به اینکه بانک مسکن بانک عامل ارائه تسهیلات است، بیان کرد: نوسازی مسکن در محلات هدف است و هر کس در این محلات پروانه شهرداری را دریافت کند می تواند از این تسهیلات بهره‌مند شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه پروژه‌هایی که توسط توسعه‌گران و مجریان ذی‌صلاح و انبوه سازان باشد در اولویت است، اظهار کرد: پروژه های تجمیعی بالاتر از 10 واحد و بعد از آن سایر پروژه‌ها توسط مالکان در اولویت است.

 

جعفری با اشاره به محلات هدف در شهر بیرجند، گفت: از مردم محلات هدف از جمله موسی‌بن‌جعفر (ع)، کارگران، جوادیه و در مجموع شمال شهر و محله فرزان تقاضا داریم از این تسهیلات استفاده کنند و نسبت به ساخت و ساز در محلات هدف بافت فرسوده استان که با استقابل کمتری رو به رو است اقدام کنند.

 

وی با بیان اینکه متقاضیان بعد از ثبت نام و تکمیل فرم‌ها به بانک مسکن معرفی می‌شوند، گفت: ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز توسط متقاضی به شرکت عمران و مسکن سازان برای فرآیند اعطای تسهیلات بهسازی و نوسازی محلات هدف باز آفرینی شهری به این شرح است درخواست کتبی توسط مالک،سند مالکیت (فقط به صورت تک برگی) همراه با دو سری کپی تایید شده توسط شرکت عمران و مسکن سازان، نامه تاییدیه شهرداری و کروکی تایید شده بر اساس محدوده های مصوب با مقیاس 1.2000 همراه با یک سری کپی، شناسنامه و کارت ملی متقاضی و همسر همراه با دو سری کپی (تمام صفحات) تایید شده توسط شرکت عمران و مسکن سازان استان، نقشه های سازه و معماری(تایید شده توسط نظام مهندسی و شهرداری) و پوشه و گیره است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: ثبت نام در سامانه پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی محلات هدف به آدرس www.facility.udrc.irj توسط متقاضیان انجام می‌شود.

 

جعفری اظهار کرد: تسهیلات مشارکت مدنی 2 نوع بوده و شامل ساخت مسکن و ودیعه اسکان موقت می‌شود که برای بیرجند به متقاضیان غیرحرفه‌ای 40 میلیون تومان با سود 9 درصد پرداخت می‌شود که مربوط به دوران مشارکت است و 20 میلیون تومان با سود 18 درصد به متقاضیان شخصی و غیر حرفه‌ای پرداخت می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین40 میلیون تومان  تسهیلات 9 درصد و 40 میلیون تومان 18 درصد، برای متقاضیان حرفه‌ای که کار ساخت و ساز را بر عهده دارند و از راه‌های کاهش مصرف استفاده کنند تا 10 میلیون تومان مازاد در مرکز استان پرداخت می‌شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای مسکن های شخصی ساز 50 میلیون تومان ، انبوه سازان و توسعه‌گران 40 میلیون تومان با 9 درصد سود و 30 میلیون تومان 18 درصد پرداخت می‌شود.

 

جعفری با بیان اینکه برای اسکان موقت نیز برای هر واحد جدید که ساخته می‌شود در استان 15 میلیون تومان با سود 9 درصد، 7.5 میلیون تومان با سود 18 درصد و 22.5 میلیون تومان با نرخ 12 درصد پرداخت می‌شود، افزود: هر فرد اگر از فناوری نوین نیز استفاده کند با احتساب تسهیلات قبلی می‌تواند 122 میلیون تومان تسهیلات دریافت کند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین در ارتباط با طرح ملی مسکن پیگیری می‌شود مجوز برای تعاونی‌های مسکن استان دریافت شود تا زمین به تعاونی ها واگذار شود چراکه این موضوع در قالب ساماندهی تعاونی‌های مسکن است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در قاین، طبس و سایر شهرها اگر سرمایه‌گذار باشد که اعلام آمادگی کند راه و شهرسازی زمین ارایه می‌کند.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب