سرویس: اجتماعی کد خبر: 90473 ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی خبر داد

افزایش 68 درصدی متوفیان حوادث جاده‌ای در خراسان جنوبی/ نبود امداد جاده‌ای آتش‌نشانی در جاده‌ها شدت حوادث رانندگی را افزایش می‌دهد

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: 64 نفر در سه ماهه اول سال جاری در جاده‌های استان جان باخته‌اند که نسبت به سال گذشته 68 درصد افزایش داشته است.

افزایش 68 درصدی متوفیان حوادث جاده‌ای در خراسان جنوبی/ نبود امداد جاده‌ای آتش‌نشانی در جاده‌ها شدت حوادث رانندگی را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار خاورستان، علیرضا رضایی رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: خراسان جنوبی کمتر از یک درصد جمعیت کشور را دارد و سومین استان پهناور کشور است که  11 درصد راه‌های آسفالته کشور در خراسان جنوبی وجود دارد.

 

وی با اشاره به این‌که ۵.۲ درصد راه‌های خراسان جنوبی روستایی است، افزود: سهم استان ما از بزرگراه‌ها فقط 2.5 درصد است که این میزان نیز بزرگراه نیست بلکه جاده‌هایی هستند که دوبانده شده‌اند.

 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که در راه‌های خراسان جنوبی 10 هزار و 392 پل وجود دارد، گفت: از این تعداد 7 هزار و 352 پل در جاده‌های اصلی و 2 هزار و 940 پل در جاده‌های فرعی قرار دارد و نیاز به احداث پل در جاده‌های استان وجود دارد.

 

27 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های خراسان جنوبی

رضایی با اشاره به این‌که در جاده‌های استان 27 نقطه حادثه‌خیز شناسنامه‌دار وجود دارد که به ثبت کشوری رسیده است، تصریح کرد: از این تعداد 8 نقطه برطرف اما 19 نقطه دیگر هنوز به قوت خود باقی است و آشکارسازی آنها انجام شده است.

 

وی افزود: همچنین 30 نقطه پرتصادف دیگر در جاده‌های استان شناسایی و به تایید راهداری و پلیس راه رسیده است و باید به ثبت کشوری برسد و این نقاط نیز باید برطرف شوند.

 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که 10 هزار و 469 راننده در ناوگان حمل و نقل استان رانندگی می‌کنند، گفت: در سال 1397 تعداد 83 دفترچه پایه یک و 49 دفترچه پایه دو صادر و همچنین 358 دفترچه تعویض و 273 دفترچه اخذ شده است.

 

رضایی خاطرنشان کرد: در دو ماهه ابتدایی سال جاری 10 دفترچه پایه یک و 7 دفترچه پایه دو صادر و 52 دفترچه تعویض و 29 دفترچه اخذ شده است.

 

ضبط 80 گواهی‌نامه در دو ماهه ابتدایی سال جاری/ 1414 وسیله نقلیه توقیف شده است

وی با اشاره به این‌که در دو ماهه ابتدایی سال جاری 80 گواهی‌نامه ضبط شده است، افزود: همچنین سال گذشته 277 گواهینامه ضبط شده که 97 مورد به دلیل نمره منفی بوده است.

 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته یک هزار و 619 خودرو، 3 هزار و 82 موتورسیکلت و در مجموع 4 هزار و 701 وسیله نقلیه توقیف شده است، افزود: در دو ماهه ابتدایی امسال 706 خودرو، 708 موتورسیکلت و در مجموع یک هزار و 414 وسیله نقلیه در استان توقیف شده است که تعداد موتورسیکلت‌های توقیف شده 7 درصد و تعداد خودروهای توقیف شده 110 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به این‌که تعداد متوفیان و مجروحان در جاده‌های خراسان جنوبی به شدت افزایش یافته است، افزود: امسال 49 فقره تصادف فوتی به وقوع پیوسته که نسبت به سال گذشته 53 درصد افزایش یافته است.

 

64 نفر در سه ماهه اول سال جاری در جاده‌های استان جان باختند

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: 64 نفر در سه ماهه اول سال جاری در جاده‌های استان جان باخته‌اند که نسبت به سال گذشته 68 درصد افزایش داشته است.

 

وی با اشاره به این‌که از ابتدای امسال 420 فقره تصادفات جرحی به وقوع پیوسته است، افزود: در این تصادفات 797 نفر مجروح شدند که 17 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

 

رضایی تصریح کرد: تعداد متوفیان تصادفات در حوزه پلیس راه قائن 9 درصد، حوزه پلیس‌راه نهبندان 10 درصد و در حوزه پلیس راه فردوس 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

55 درصد متوفیان تصادفات بر اثر واژگونی وسیله نقلیه

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که 64 درصد متوفیان خراسان جنوبی در صحنه تصادف فوت کرده‌اند، گفت: متوفیان تصادفات بر اثر واژگونی در کشور 14 درصد که در خراسان جنوبی 55 درصد است و به طور میانگین 5 واژگونی در روز در استان به وقوع می‌پیوندد.

 

وی افزود: 46 درصد تصادفات در راه‌های اصلی، 44 درصد در جاده‌های روستایی و 10 درصد تصادفات در جاده‌های فرعی خراسان جنوبی بوده است.

 

رضایی با بیان این‌که 18 درصد تصادفات در روزهای پنجشنبه به وقوع می پیوندد، یادآور شد: 12 ظهر تا 8 شب نیز بیشترین ساعات تصادف در جاده‌های استان بوده است.

 

عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و تجاوز به چپ عامل بیش از 70 درصد تصادفات 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی گفت: عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و تجاوز به چپ عامل بیش از 70 درصد تصادفات در جاده‌های خراسان جنوبی است.

 

وی با بیان این‌که خودروهای سواری با 64 درصد بیشترین سهم وسایل نقلیه مقصر در تصادفات خراسان جنوبی را دارند، افزود: جوانان بین 21 تا 40 سال سن با 63 درصد بیشترین سهم را در بین رانندگان مقصر داشته‌اند.

 

رضایی با اشاره به این‌که سرنشینان خودرو 51 درصد، موتورسواران 19 درصد و عابرین پیاده 4 درصد مجروحان را در تصادفات به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: 54 درصد مجروحان و 40 درصد فوت شدگان تصادفات سرنشینان خودرو هستند.

 

وی با اشاره به این‌که نبود امداد جاده‌ای آتش‌نشانی در جاده‌های خراسان جنوبی یکی از عواملی است که شدت حوادث رانندگی را در تصادفاتی که خودروها دچار حریق می شود افزایش می دهد، افزود: خودروهای حمل کننده سوخت قاچاق حوادثی دلخراش خلق می‌کنند که عمدتا منجر به حریق در خودروها می‌شود.

 

رضایی تصریح کرد: برخورد با تخلفات 17 درصد و برخورد با تخلفات حادثه‌ساز 50 درصد افزایش یافته است.

 

عامل انسانی بیشترین سهم را در حوادث جاده‌ای دارد

وی افزود: به طور نسبی جاده 34 درصد، خودرو 12 درصد و عامل انسانی 54 درصد در وقوع تصادفات سهم داشته‌اند.

 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی به سیلاب‌های اخیر در استان اشاره کرد و گفت: تعداد 317 خودروی گرفتار شده در سیل رهاسازی و به 451 نفر گرفتار نیز امدادرسانی شده است.

 

رضایی با اشاره به این‌که 204 پل، 158 آبنما و 78 کیلومتر از راه‌های اصلی در جریان سیلاب آسیب دیده‌اند، یادآور شد: 170 پل، 486 آبنما و 209 کیلومتر از راه‌های فرعی و روستایی آسیب دیده‌اند.

 

جاده شهداد - نهبندان همچنان مسدود

وی افزود: جاده شهداد - نهبندان در اثر سیل فروردین ماه امسال به کلی تخریب شده و همچنان بسته است.

 

رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی گفت: کمربند ایمنی بیشترین نقش را در پیشگیری از حوادث دردناک برای شهروندان داشته است و از همه سرنشینان خودرو تقاضا داریم کمربند ایمنی را ببندند.

 

رضایی تصریح کرد: پلیس برای کاهش تصادفات و حوادث رانندگی به صورت شبانه روزی به کاربران جاده‌ای خدمات‌رسانی می‌کند ولی بایستی با اقدامات جهادی، همه مسئولان اداری استان، راهداری ها، اورژانس جاده‌ای و از همه مهمتر رانندگان تلاش بیشتری در کاهش تصادفات رانندگی صورت پذیرد.

 

انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب