سرویس: اخبار استان کد خبر: 90444 ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی:

احیای قنوات مورد توجه باشد/اختصاص 610 میلیون تومان اعتبار برای بازسازی قنات بلده فردوس

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶۱۰ میلیون تومان اعتبار برای بازسازی و مرمت قنات بلده در مرحله اول اختصاص داده شده، گفت: بهره برداری از آب در راستای اشتغال بسیار ارزشمند است.

احیای قنوات مورد توجه باشد/اختصاص 610 میلیون تومان اعتبار برای بازسازی قنات بلده فردوس

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا قوسی مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری سمپوزیوم بین المللی قنات بلده فردس،اظهار کرد: قنات بلده فردوس نقش موثر و اساسی در تولید محصولات کشاورزی و اشتغال منطقه دارد و همچنین در بحث گردشگری نیز مورد اهمیت است.

 

وی افزود: در استان جهادکشاورزی متولی احیا و مرمت قنوات است و قنوات آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و دام را تامین می‌کند.

 

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی ۱۱ هزار و ۵۲۳ منبع آبی داریم که بیش از ۶ هزار قنات و بیش از دو هزار دهنه و چشمه در استان وجود دارد. همچنین ۵۵ درصد منابع آبی استان توسط قنوات تامین می‌شود.

 

قوسی عنوان کرد: میزان آبدهی این تعداد قنات ۲۶۵ میلیون متر مکعب در استان است که بیش از ۲۶ درصد آب کشاورزی از طریق قنوات تامین می‌شود.

 

وی گفت: ۴۱ درصد جمعیت استان در نقاط روستایی و عشایری مستقر هستند و ۹۰ درصد درآمد آن ها از فعالیت های بخش کشاورزی تامین می‌شود.

 

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه به بحث قنوات باید توجه شود، افزود: تمام مسئولانی که برای توسعه بخش کشاورزی دلسوزی دارند باید قنوات را مورد توجه قرار دهند.

 

قوسی عنوان کرد: باید شناسنامه مدون و فنی برای قنوات تدوین شود ،بازسازی قنوات نیاز به اعتبار دارد که لازم است مورد توجه باشد که اگر برنامه ریزی درستی صورت گیرد امنیت قنوات دائمی خواهد شد. همچنین رشد جمعیت باعث تبدیل شدن بسیاری از روستاها به شهر شده و به قنوات توجه نمی‌شود که به این موضوع نیز باید پرداخته شود.

 

وی خاطر نشان کرد: مقنی‌هایی که در بحث قنوات همکاری دارند به واسطه سخت بودن کارشان باید تحت حمایت بیمه‌ها قرار گیرند.

 

اختصاص 610 میلیون تومان اعتبار برای بازسازی قنات بلده فردوس

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶۱۰ میلیون تومان اعتبار برای بازسازی و مرمت قنات بلده در مرحله اول اختصاص داده شده، بیان کرد: بهره برداری از آب در راستای اشتغال بسیار ارزشمند است.

 

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت: قنات بلده فردوس یکی از ۱۲ قنواتی است که در کشور به ثبت جهانی رسیده است.

 

وی افزود: قنات بلده به لحاظ فرهنگی نیز تاثیرات زیادی دارد و بزرگترین و سازمان یافته ترین ساختار مردمی قنات ها در ایران مربوط به قنات بلده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: طولانی ترین مسیر مشجر ایران بعد از خیابان ولی عصر تهران مسیر قنات بلده فردوس است که این مسیر نیز به ثبت رسیده.

 

رمضانی گفت: امیدواریم این سمپوزیوم باعث رونق قنات بلده در سایر حوزه ها نیز باشد.

 

وی اظهار کرد: بیش از ۱۴ مجوز اقامتگاه بومگردی در مسیر قنات بلده صادر شده و دو اقامتگاه نیز در مسیر اسلامیه و باغستان علیا و سفلی آماده پذیرایی از گردشگران به طور خاص در این دو روز خواهد بود.

 

ارائه تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان ایجاد تاسیسات گردشگری در حوزه قنات بلده

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: به تمام متقاضیان ایجاد تاسیسات گردشگری در حوزه قنات بلده تسهیلات ارزان قیمت ارائه می‌شود.

 

رمضانی گفت: تفاهم سه جانبه ای با جهاد کشاورزی میراث فرهنگی و وزارت نیرو را داریم و از همکاری این سه بخش اتفاقات خوبی در خصوص قنات بلده افتاده است.

 

وی افزود: از زمانیکه قنات بلده ثبت ملی شده سالانه ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار به میراث فرهنگی اختصاص پیدا کرده است.

 

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب