سرویس: اخبار استان کد خبر: 90437 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

مشکلات مردم فردوس در یک مسیر پرتردد و بی شناسنامه

وضعیت نامناسب جاده دسترسی اسلامیه - فردوس موجب انتقادات گسترده شهروندان از مسئولین شده و هنوز متولی رسیدگی به مشکلات این مسیر مشخص نیست.

مشکلات مردم فردوس در یک مسیر پرتردد و بی شناسنامه

به گزارش خاورستان، نزدیکی باغشهر اسلامیه به مرکز شهرستان فردوس و وجود قرابت‌های خویشاوندی زیاد بین اهالی این دو شهر و حتی اینکه بسیاری از مردم فردوس در اسلامیه نیز صاحب منزل و یا زمین کشاورزی هستند موجب شده تردد بین این دو شهر زیاد باشد و علاوه بر مسیر اصلی و رسمی بلوار فردوس – اسلامیه که محل تردد مردم و عبور مسافران و زائران امام هشتم از ۷ استان جنوبی کشور است، چندین راه غیر رسمی دیگر نیز که از قدیم به عنوان راه‌های دسترسی به زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفته، در حال حاضر به عنوان مسیری برای تردد مردم بومی به فردوس و یا بالعکس قرار گیرد.

 
یکی از این راه‌ها مسیر انتهای خیابان شهید غفاری اسلامیه به فردوس است که با توجه به ساخت و سازها در شهرک ولیعصر فردوس و فازهای مسکن مهر، شهر فردوس را بسیار به اسلامیه نزدیک کرده است و پس از مسیر اصلی فردوس – اسلامیه پرترددترین راه دسترسی مردم این دو شهر به یکدیگر است.
 
جاده‌ای که هیچکس حاضر به قبول تولیت آن نیست
این مسیر که کمتر از یک کیلومتر است و اسلامیه را به بلوار شهید خورشیدی فردوس وصل می‌کند به دلیل اینکه از قدیم به عنوان راه دسترسی به مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفته متأسفانه راه غیر رسمی تلقی شده و هیچکدام از دستگاه‌های اجرایی تولیت آن را قبول نمی‌کند و در حقیقت یک مسیر پر تردد بی شناسنامه محسوب می‌شود.
 
همین امر موجب شده که این مسیر کوتاه از نظر آسفالت، روشنایی و مسائل فنی راهسازی دارای مشکلات عدیده‌ای باشد و گله و شکایت شدید شهروندان فردوس و اسلامیه را به دنبال داشته باشد.
 
در خصوص این مشکلات برخی از شهروندان در گفت و گو با مهر خواستار توجه مسئولان ذیربط به این موضوع، قبل از بروز هر گونه حادثه جانی شده‌اند.
 
آسفالت بسیار نامناسب، مهمترین مشکل مردم
 
یکی از شهروندان باغشهر اسلامیه که خود چند سال پیش با موتورسیکلت در این مسیر دچار حادثه شده گفت: این مسیر به دلیل جمعیت بسیار زیادی که در شهرک ولیعصر فردوس زندگی می‌کنند بسیار پرتردد می‌باشد و فقط سال‌ها قبل با آسفالت سرد پوشانده شده و از آن زمان هیچ گونه خدماتی در این مسیر ارائه نشده است.
 
کاظم نیا افزود: آسفالت این مسیر بسیار نامطلوب و دارای چاله‌های فراوان و حتی از یک جاده خاکی بدتر است و همین امر موجب شده تا خسارات زیادی به وسایل نقلیه مردم وارد شده و حتی بروز حوادث رانندگی را نیز افزایش داده است.
 
وی از مسئولان خواست با توجه به اینکه این مسیر می‌تواند حتی از حجم ترافیک در مسیر اصلی فردوس – اسلامیه که محل تردد زائران امام هشتم نیز هست بکاهد هر چه زودتر نسبت به آسفالت آن اقدام کنند.
 
 
 
تاریکی محض در شب و نبود تابلوی راهنما
 
شاهی از شهروندان اسلامیه نیز با بیان اینکه به دلیل شرایط کاری مجبورم در این مسیر تردد زیاد داشته باشم افزود: مسئولان باید قبول کنند که امروز دیگر این یک مسیر فرعی نیست بلکه به یکی از راه‌های اصلی فردوس – اسلامیه تبدیل شده و باید خدمات لازم برای بهبود عبور و مرور مردم ارائه شود.
 
وی به مشکل روشنایی این مسیر اشاره کرد و گفت: در شب این مسیر در تاریکی محض قرار دارد و حتی یک تابلوی راهنما در آن نصب نشده است.
 
وی تاکید کرد: جای تعجب است چرا مسئولان امر به چنین مسیر پر ترددی بی توجه هستند، و ضروری است قبل از بروز هر گونه حادثه جانی، تدبیری اندیشیده شود تا به مشکلات مختلف آن رسیدگی شود.
 
یکی از شهروندان فردوس نیز با اظهار گلایه شدید از مشکلات این جاده گفت: علاوه بر مشکلاتی که ذکر شد این مسیر کم عرض و از نظر مسائل فنی راهسازی، استاندارد نیست.
 
محمدپور تصریح کرد: عرض کم این جاده موجب شده تا خطر برخورد وسایل نقلیه در آن افزایش یابد و این مسیر کوتاه هیچکدام از استانداردهای راهسازی را ندارد و لازم است هر چه زودتر به عنوان یک راه رسمی مورد قبول مسئولان امر قرار گیرد.
 
در ادامه برای پاسخ به سوالات و مشکلات شهروندان به سراغ رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان فردوس رفتیم.
 
احمد آخوندی با اذعان به مشکلات موجود این راه گفت: این مسیر چون به عنوان یک جاده غیر رسمی تلقی می‌شود این اداره قانونا" نمی‌تواند هیچ گونه خدماتی ارائه دهد.
 
وی تاکید کرد: مشکلات موجود در جلساتی در فرمانداری مطرح شده و بهتر است از طریق فرمانداری موضوع پیگیری شود.
 
این مسیر خارج از محدوده شهرداری فردوس است
 
شهردار فردوس نیز با بیان اینکه عمده مسیر مذکور خارج از محدوده خدماتی شهر فردوس واقع شده افزود: در حال حاضر هیچ گونه اقدامی از طریق شهرداری امکان پذیر نیست.
 
علی کاظمی افزود: چون مسیر مذکور یک راه غیر رسمی است باید موضوع از طریق اداره راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پیگیری تا مسیر رسمیت پیدا کند.
 
وی مهمترین مشکل این مسیر را در حال حاضر آسفالت بسیار نامطلوب برشمرد و افزود: چنانچه از هر مرجعی قیر مورد نیاز تأمین گردد ما آمادگی داریم نسبت به پخت و یا پخش آسفالت همکاری کنیم تا بخشی از مشکلات مردم در این مسیر پر تردد مرتفع شود.
 
شهردار اسلامیه نیز با اشاره به اینکه فقط ۶۰ متر از این مسیر در محدوده خدماتی شهرداری اسلامیه قرار می‌گیرد گفت: ما آماده‌ایم نسبت به رفع نواقص محدوده خودمان اقدام کنیم و مابقی مسیر مذکور مربوط به شهر فردوس است.
 
پیگیری‌های بی نتیجه فرمانداری
 
معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرمانداری فردوس نیز با بیان اینکه تا کنون افرادی زیادی به فرمانداری مراجعه و از مشکلات مختلف این مسیر گله مند هستند گفت: تمام این مشکلات ناشی از غیر رسمی بودن آن است که امیدواریم در آینده با تعامل دستگاه‌های ذیربط حل شود.
 
مرتضی رئیسی اضافه کرد: در این خصوص جلساتی در فرمانداری برگزار شده ولی تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.
 
وی تاکید کرد: در آخرین تماسی که اینجانب با شهرداران فردوس، اسلامیه و رئیس اداره راه و شهرسازی داشتم مقرر شد با همکاری این سه اداره حداقل نسبت به تأمین قیر، و پخت و پخش آسفالت این جاده اقدام شود تا مهمترین مشکل یعنی آسفالت نامناسب حل شود.
 
وی گفت: این مسیر یک راه دسترسی مردم به مزارع کشاورزی بوده که سال‌ها پیش به دلیل ارزانی قیر، آسفالت سرد شده ولی در حال حاضر به عنوان مسیری پر تردد مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و فرمانداری به طور جد پیگیر موضوع است تا به هر طریق ممکن مشکل مردم رفع شود.
 
 
انتهای پیام/ 132
منبع مهر

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب