سرویس: قاین کد خبر: 90331 ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:

زبان فارسی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین زبان‌ها در دنیا با شاخص‌های فرهنگی است/ حفظ و نگهداری زبان فارسی، عزم و اراده ملی می‌طلبد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: زبان فارسی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین زبان‌ها در دنیا با شاخصه‌های کلان فرهنگی مهم است و افتخار ما است که امروز دیوان حافظ به چندین زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود.

زبان فارسی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین زبان‌ها در دنیا با شاخص‌های فرهنگی است/ حفظ و نگهداری زبان فارسی، عزم و اراده ملی می‌طلبد

به گزارش خاورستان، فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ زبان فارسی گفت: انتقاد مقام معظم رهبری یک انتقاد کاملا به جا، دلسوزانه و قابل تاملی است. زبان هویت هر کشوری را تشکیل می‌دهد یعنی انتقال دانش، فرهنگ و تمدن را انجام می‌دهد و بدون پاسداشت زبان هر کشور ناممکن است.

 
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: کشورهایی که زبانشان در طی قرون متمادی حفظ شده و از نسلی به نسل دیگر رفته نتیجه‌اش این است که امروز از توانمندی فرهنگی قوی‌تری برخوردار هستند، وادادگی فرهنگی ندارند و کمتر مورد هجمه فرهنگی قرار می‌گیرند و حفظ هویت آنها، حفظ هویت ملی است.
 
بی‌توجهی به زبان فارسی آن را خدشه‌دار می‌کند
وی ادامه داد: زبان فارسی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین زبان‌ها در دنیا با شاخصه‌های کلان فرهنگی مهم است و افتخار ما است که امروز دیوان حافظ به چندین زبان زنده دنیا ترجمه می‌شود، اشعار مولانا به اکثر زبان‌ها خوانده و ترجمه می‌شود و فیلم فردوسی را به زبان‌های مختلف می‌سازند، حتی خیام را تمام ملت‌ها می‌شناسند و همه اینها هویت فرهنگی ایران است؛ در صورتی‌که نسبت به آن بی‌توجهی شود و زبان مورد خدشه قرار گیرد و از بین برود، منجر به این می‌شود که تمام این پیشینه فرهنگی را از دست می‌دهیم یعنی ارتباط با آن عظمت‌های فرهنگی را قطع می‌کنیم.
 
فلاحتی عنوان کرد: به همین دلیل است که مقام معظم رهبری این موضوع را تذکر داده و یادآوری می‌کنند. ایران در طول تاریخ مورد هجوم و حملات متعددی قرار گرفته است، فتح ایران از سوی اعراب مسلمان و حمله مغول در قرن هفتم و حمله اتراک در طول تاریخ، حکومت‌های غیر ایرانی که بر ایران حکمفرمایی کردند، هیچ کدام نتوانستند که زبان فارسی را به عنوان زبان معیار در کشور به حاشیه برانند.
 
بعد از حضور اسلام در ایران، زبان فارسی فاخرتر و قوی می‌شود
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه بعد از حضور اسلام در ایران، زبان فارسی فاخرتر و قوی می‌شود و خودش را نگه می‌دارد، تصریح کرد: این امر پایه‌ای برای توسعه اسلام می‌شود و بسیاری از موارد دیگر تاریخ هم وجود دارد که می‌توان درباره آن صحبت کرد اما متاسفانه امروز علی‌رغم همه این پیشینه فرهنگی قوی و تمدن توانمند و همه نگهداری فرهنگی که تا به امروز به اینجا رسیده و زبان فارسی به عنوان یک زبان پیشرو در عرصه‌های فرهنگی دنیا شناخته می‌شود اما متاسفانه به دست خودمان ضایع و ریشه‌کن می‌شود.
 
 
وی افزود: هر روز لغت جدید به ویژه از طرف کشورهایی که هویت فرهنگی قوی ندارند مثل آمریکا که یک هویت 300 ساله در برابر هویت تمدنی بیش از 2700 ساله، زبان و فرهنگ ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اینها از بی‌توجهی ما است. زبان‌های غربی به ویژه انگلیسی به صورت استعمال غلط در زبان فارسی و کلمات عربی که نیازی نداریم تا در زبان فارسی به کار ببریم،”چراکه جانشین درست آن را در فارسی داریم” اینها دست به دست هم دادند تا به زبان اصلی خود که پرچم افتخار و هویت ما است، بی‌توجه شویم.
 
رسانه‌های گروهی باید به زبان فارسی بیشتر توجه کنند
فلاحتی اظهار کرد: رسانه‌های گروهی و روزنامه‌ها، برخی از ترجمه‌های غلط و فضای مجازی بی‌توجه به این ساختار کار خود را انجام می‌دهد و حتی به نصّ صریح قانون اساسی در قانون‌گذاری در مجلس نیز باید به کاربرد کلمات فارسی در قانون توجه داشته باشیم اما در بسیاری از طرح‌ها و لوایحی که در مجلس تصویب می‌کنیم متاسفانه بی‌توجهی می‌شود و کمتر توجهی اول به لغت و بعد به ساختار زبان فارسی داریم که این خود یک ماهیت قوی دارد.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه این بی‌توجهی‌ها باعث شده تا مقام معظم رهبری تذکر به جا و به حقی دهند بنابراین حفظ و صیانت زبان فارسی یک امر عقلایی است چرا که تاریخ، تمدن و فرهنگ ما است و همه به زبان فارسی می‌بالیم و افتخار می‌کنیم و تفاوتی بین گویش‌ها و زبان های محلی در کشور وجود ندارد.
 
 
حفظ و نگهداری زبان، عزم و اراده ملی می‌طلبد
 فلاحتی با تاکید بر اینکه برای حفظ و نگهداری زبان فارسی عزم و اراده ملی نیاز است، تصریح کرد: توجه و نظارت دقیقی از سوی مسئولان مربوطه نیاز است به عنوان مثال یکی از وظایف فرهنگستان زبان فارسی این است که قبل از اینکه کلمه غلط عربی یا فرنگی در زبان فارسی مصطلح شود، معادل‌سازی و جااندازی کند از طرف دیگر رسانه ملی در ساخت سریال و فیلم‌ها و در جلسات و همایش‌ها می‌تواند موثر باشد و تمام خردمندان و فارسی دوستان و تمام کسانی که به هویت ایرانی بودن خود افتخار کرده و می‌بالند، در صیانت از زبان فارسی مسئولیت دارند.
 
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان مهد قانون‌گذاری و اولین خواستگاه در قانون کشور می‌تواند مهمترین جایگاه را در نظارت بر این قضایا و برخورد جدی با این مباحث داشته باشد؛ به نظر بنده تمام خردمندان و فارسی دوستان و تمام کسانی که به هویت ایرانی بودن خود افتخار کرده و می‌بالند، در صیانت از زبان فارسی مسئولیت دارند و آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی تاثیرگذار دیگر نیز وظایف خاصی دارند که برخی از این وظایف در قانون آمده و باید نظارت بیشتری شود و برخی از این وظایف متاسفانه شاید توجهی به آن نشده و باید در اثر قانون‌گذاری به سمت آن برویم.
 
خانه ملت
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب