آب و هوا

تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90321
تاریخ انتشار : 1398/03/11 - 00:41
استاندار خراسان جنوبی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: درخواست سفر مقام معظم رهبری به خراسان‌جنوبی و حمایت سران سه قوه از سند توسعه استان جهت در نظر گرفتن اعتبار از صندوق توسعه ملی را دارم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در شورای اداری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: انسجام، وحدت و هم افزایی بین بخش‌های مختلف استان بسیار مشهود است.

 

وی افزود: علاوه بر این که کمبودهای استان به مرکز منتقل می‌شود تلاش شده ظرفیت‌های استان نیز در سطح کشور معرفی شود.

 

استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: تقویت روحیه جهادی در بین مدیران بسیار مورد توجه است و در این راستا تلاش شده که با حضور و تلاش شبانه روزی این روحیه جهادی به سایر دستگاه های اجرایی نیز برسد.

 

معتمدیان با اشاره به اعتبارات لازم برای توسعه استان، گفت: اعتبارات استانی در اختیار وزارتخانه‌ها است که تلاش شده برای دریافت اعتبارات ملی برای استان از وزارتخانه استفاده شود.

 

وی اظهار کرد: برنامه‌های میان مدت به عنوان برنامه توسعه استان در  1400 در چهار بخش تدوین شده است.

 

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بخش زیرساخت‌ها بسیار مهم است گفت: متأسفانه با توجه به تازه تاسیس بودن استان در برخی از زمینه ها عقب افتادگی تاریخی داریم. در سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان جنوبی اعتباراتی برای استان در نظر گرفته شد که طی دوسال اقداماتی در راستای کاهش عقب افتادگی استان انجام شود.

 

معتمدیان گفت: بحث راه آهن یکی از موضوعات بسیار مهم در خراسان‌جنوبی است که انشاءالله کمتر از سه ماه آینده پروژه راه‌آهن بیرجند_ گناباد کلنگ‌زنی خواهد شد.

 

وی با اشاره به مباحث مربوط به آب و احیای قنوات در استان، گفت: با توجه به اینکه مبلغی از محل صندوق توسعه ملی برای بحث آب به استان تعلق گرفت امیدواریم شاهد جهش خوبی در زمینه کشاورزی در استان باشیم.

 

استاندار خراسان‌جنوبی به کمبود فضای آموزشی در استان اشاره کرد و افزود: عقب افتادگی‌هایی که در این زمینه وجود دارد نیاز به ارائه برنامه میان مدت برای به حداقل رساندن مشکلات دارد.

 

وی با اشاره به اعتبار 800 میلیارد تومانی سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه برای بحث اشتغال زایی،گفت: همچنین در این سفر ساخت 10۰ هزار واحد مسکن محرومان تا پایان سال با همکاری سه جانبه کمیته امداد، بنیاد مسکن و سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده و همچنین 200 میلیون دلار برای تقویت صنایع معادن و فرآوری محصولات کشاورزی در نظر گرفته شد.

 

 

معتمدیان با اشاره به ظرفیت مرز در خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به اینکه 3 مرز استان از طرف کشور افغانستان یک طرفه بسته شده است طی ماه‌های اخیر رایزنی‌های صورت گرفته و سفری به افغانستان صورت گرفت و طی این اقدامات شاهد تحرکات خوبی در این زمینه بودیم که ان شاءالله طی چند ماه آینده مرز یزدانی نیز بازگشایی خواهد شد.

 

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: ساماندهی واحدهای اقتصادی در مرز ماهیرود نیز انجام شده و نسبت به بازگشایی درب دیگری در مرز ماهیرود جهت بهتر انجام شدن صادرات و واردات صورت گرفته است.

 

وی با اشاره به ظرفیت قانونی فروش سوخت مرزی مرزنشینان، افزود: طی ماه‌های گذشته صادرات سوخت افزایش پیدا کرده و به گونه که طی سال‌های گذشته کمتر از 3 میلیارد تومان درآمد بوده اما با رایزنی‌هایی که انجام شده این سهمیه 10 برابر شده و در اسفند ماه سال گذشته فقط شش و نیم میلیارد تومان درآمدزایی برای استان از طرف سوخت مرزنشینان داشته ایم.

 

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به گازرسانی و زیرساخت‌های مخابراتی و اینترنتی در استان‌ها که در حال پیشرفت است، گفت: در حال تدوین سند توسعه روستایی برای روستاهای استان هستیم و چون 1700۰ روستا خالی از سکنه شده تلاش می‌شود برای این روستاها سند توسعه تدوین شود.

 

معتمدیان اظهار کرد: سند توسعه صنعت گردشگری در استان نیز از دیگر برنامه‌های پیشرفت‌های خراسان جنوبی است.

 

وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری طی سالهای گذشته به خراسان جنوبی، اظهار کرد: این سفر باعث خیر و برکات زیادی در خراسان جنوبی شده و بر همین اساس از ریئس قوه قضاییه درخواست دارم برای سفری دیگر مقام معظم رهبری به استان نیز رایزنی ها انجام و درخواست ما به مقام معظم رهبری برسد.

 

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: همچنین طرحی در قالب توسعه استان تدوین شده که نیاز به حمایت سران سه قوه برای دریافت اعتبار از صندوق توسعه ملی دارد که اگر رئیس قوه قضاییه در این خصوص با ما همکاری داشته و درخواست ما را به سران قوا جهت در نظر گرفتن اعتبارات صندوق توسعه ملی برای توسعه استان برسانند تاثیرات زیادی در توسعه خراسان جنوبی شاهد خواهیم بود.

 

انتهای پیام/127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.