آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90226
تاریخ انتشار : 1398/03/04 - 14:08
مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی گفت: سال گذشته 672 میلیون تومان از طریق کمک‌های مردمی و خیرین جمع‌آوری شده است که نسبت به سال 96 به میزان 35 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید هاشم اسماعیل‌زاده مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی ( بیرجند، سربیشه، درمیان و خوسف) صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امام علی (ع)، اظهار کرد: 5 خرداد توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی حمایت از خانواده زندانیان (نسیم مهر) نام‌گذاری شده است.

 

700 زندانی تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان مرکز استان

وی با بیان این‌که 700 زندانی تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان مرکز استان هستند، افزود: حدود 72 درصد از زندانیان به دلیل جرائم مرتبط با موادمخدر و اعتیاد در زندان به سر می‌برند.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی گفت: 79 درصد از همسران زندانیان زیر 40 سال سن دارند و این نشان می‌دهد که جرم در سال‌های آغازین زندگی مشترک زندانیان اتفاق افتاده است.

 

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که 80 درصد همسران زندانیان خانه‌دار هستند و درآمدی ندارند، افزود: 20 درصد همسران زندانیان نیز شغل خانگی دارند و یا در روستا مشغول به کار هستند.

 

وی افزود: یک هزار و 392 فرزند زندانی تحت پوشش انجمن مرکز استان هستند که 56 درصد آنها زیر 12 سال سن دارند.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که 65 درصد همسران زندانیان بی‌سواد و یا در مقطع ابتدایی، 21 درصد در مقطع سیکل و مابقی در مقاطع بالاتر تحصیلات دارند.

 

 70 درصد زندانیان مستاجر هستند

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که 70 درصد زندانیان مستاجر هستند، خاطرنشان کرد: 30 درصد مابقی آنها نیز با خانواده همسر و یا خانواده خودشان زندگی می‌کنند و یا مسکن روستایی دارند.

 

وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای برای فرزندان زندانیان، بازسازی شخصیت و ارشاد زندانیان، آموزش های فنی و حرفه‌ای و کمک به ایجاد اشتغال زندانیان آزاد شده از جمله برنامه‌های این سازمان برای خانواده‌های زندانیان است.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته درآمدها و غالب کمک‌ها از طریق مشارکت‌های مردمی بوده است، گفت: سال گذشته 672 میلیون تومان از طریق کمک‌های مردمی و خیرین جمع‌آوری شده است که نسبت به سال 96 به میزان 35 درصد افزایش داشته است.

 

اسماعیل‌زاده تصریح کرد: سال گذشته حدود 700 میلیون تومان به صورت مستمری، کمک بلاعوض و سبد کالا به خانواده‌های زندانیان کمک شده است.

 

وی پیگیری پرونده قضایی زندانیان را یکی دیگر از اقدامات این سازمان عنوان کرد و افزود: پیگیری پرونده ‌قضایی زندانی به این خاطر است که حبس کمتری به زندانی داده شود و زندانی زودتر به آغوش خانواده برگردد.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی گرفتن مرخصی، عفو مشروط و تخفیف مجازات را از دیگر فعالیت‌های این سازمان بیان کرد و گفت: در سال گذشته 170 مورد آزادی مشروط، 16 مورد انتقال زندانی به محل زندگی، 449 مورد اخذ مرخصی و 105 مورد اخذ رضایت از شاکی انجام شده است.

 

برگزاری دوره‌های آموزش مهارت زندگی و کنترل خشم

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که سال گذشته دوره‌های آموزش مهارت زندگی و کنترل خشم برای 843 نفر از خانواده‌ زندانیان برگزار شده است، یادآور شد: برای دریافت خدمات درمانی و بهداشتی رایگان یک هزار و 545 نفر به مراکز درمانی معرفی شده‌اند.

 

وی با بیان این‌که سال گذشته 16 مورد شغل برای خانواده زندانیان فراهم شده است، افزود: همچنین یک هزار و 512 جلسه مشاوره برای همسر و فرزندان زندانیان با همکاری 8 روان‌شناس برگزار شده است که در پی برگزاری این جلسات آمار طلاق در بین خانواده‌های زندانیان نسبت به سال 96 به میزان 36 درصد کاهش داشته است.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که طبق استفتاء مراجع تقلید اجازه داده شده یک سوم از سهم امام برای آزادی و کمک به خانواده‌های زندانیان هزینه شود، افزود: مردم می‌توانند مقداری از زکات فطریه خود را برای کمک به خانواده‌های زندانیان اختصاص دهند.

 

اسماعیل‌زاده به نام‌گذاری سال 98 به نام سال رونق تولید توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و یادآور شد: در راستای این شعار امسال نزدیک به 80 شغل خانگی برای خانواده‌های زندانیان ایجاد خواهد شد که این افراد شناسایی و برای 25 نفر نیز مواد اولیه تهیه شده است.

 

توزیع سبد کالا در ایام ماه مبارک رمضان

وی با اشاره به این‌که در ایام ماه مبارک رمضان شبی 200 غذای گرم بین خانواده‌های زندانیان توزیع می‌شود، افزود: همچنین در این ایام یک سبد کالا به ارزش 200 هزار تومان بین خانواده‌های زندانیان توزیع شده است.

 

مدیر عامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به این‌که در سطح استان 5 انجمن حمایت از زندانیان فعالیت دارد، گفت: ملاک تحت پوشش قرار گرفتن زندانی، مستقر بودن خانواده زندانی در محل انجمن است.

 

زندانی نتیجه بدکاری کل جامعه است

اسماعیل‌زاده زندانی را نتیجه بدکاری کل جامعه دانست و تصریح کرد: اگر در بحث رسیدگی به خانواده و آموزش فرزندان زندانیان تلاش کنیم بدون شک نرخ بازگشت به زندان کاهش پیدا خواهد کرد.

 

وی با بیان این‌که کمک‌های دولتی سال به سال کمتر می‌شود، افزود: برای همسر زندانی باید یک شغل خانگی ایجاد شود تا هم در کنار فرزندان خود باشد و هم یک منبع درآمدی داشته باشد و همچنین مشاغلی باید ایجاد شود که جامعه به آن نیاز داشته باشد.

 

انتهای پیام/ 132نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.