آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90156
تاریخ انتشار : 1398/02/31 - 10:51
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: بیش از ۳۸۱ هزار نفر جمعیت بالای ۳۰ سال در خراسان جنوبی وجود دارد که انتظار می رود غربالگری فشار خون بیش از ۱۹۰ هزار نفر انجام شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت ماه لغایت ۱۵ تیرماه امسال با شعار بدانیم و اقدام کنیم به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.  

 

وی افزود: در سال ۲۰۱۷، بیش از ۱۰ میلیون نفر در سطح جهان  به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند.  

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به روند فزاینده مرگ منتسب به فشارخون بالا در کشور اشاره کرد و گفت: در کشور در سال ۲۰۱۷ بیش از ۹۷هزار نفر بر اثر بیماری‌های مرتبط به فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند.    

 

دهقانی خاطرنشان کرد: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری­های قلبي، بيماري­هاي مزمن کليه و سکته‌مغزي در جهان و کشور است.   

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که بر اساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان کشور از فشار خون بالا رنج می برند، گفت: از میان حدود ۱۶ میلیون بیمار، فقط ۶۰ درصد آنان از بیماری خود اطلاع دارند و از این تعداد فقط نیمی از آنها براي کنترل بيماري خود دارو دريافت مي‌کنند و همچنين فشار خون فقط ۱۹ درصد از اين بيماران کنترل مي‌شود.  

 

دهقانی با بیان این‌که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ شیوع پرفشاری خون در کشور، حدودا ۳ برابر شده است و اطلاع رسانی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد، افزود: با بروزرسانی سخت‌گیرانه­‌ی راهنمای بالینی در سال ۲۰۱۷  بیش از نیمی از جمعیت کشور حدود ۵۳.۷ درصد دچار پرفشاری خون هستند.  

 

وی گفت: حدود ۳۰ درصد افراد در کشور از فشار خون بالا رنج می برند که در زنان بیش از ۲۸ درصد و در مردان بیش از ۲۵ درصد است.  

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شیوع فشارخون در خراسان جنوبی پایین‌تر از کشور است ولی دریافت درمان فشار خون بالا وضعیت مناسبی نسب به کشور ندارد.  

 

دهقانی یادآور شد: اگر فشارخون را به اندازه mm Hg ۱۰ کاهش یابد آنگاه خطر سکته قلبی ۱۵درصد، نارسایی قلبی ۵۰ درصد، سکته مغزی ۳۸ درصد و خطر مرگ ۱۰درصد کاهش می‌يابد.  

 

وی افزود: شیوع فشارخون بالا درجمعیت بالای ۳۰سال خراسان جنوبی  براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ حدود 20.7 درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم 21.6 درصد است.

 

دهقانی یادآور شد: شیوع فشار خون بالا در شهر بیرجند کمتر از سایر شهرستان های استان است چراکه در بیرجند میزان مراجعه افراد برای دریافت خدمات بسیار کم اما در شهرستان ها به دلیل مراجعه به مردم میزان اطلاع از بیماری بیشتر است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به خراسان جنوبی است، گفت: میانگین مصرف نمک در کشور 9.54 گرم در روز است در حالی که این میزان در خراسان جنوبی 10.79 گرم است و جای نگرانی دارد.  

 

دهقانی تصریح کرد: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه های منتسب به فشار خون بالا در بخش سلامت از اهداف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا است.  

 

وی تصریح کرد: کاهش ۲ میلیون نفر از کسانی که مستعد ابتلا به فشار خون بالا بوده اند تا سال ۱۴۰۴، آگاه کردن ۲ میلیون نفر از افراد مبتلا به فشار خون بالا از شرایط خود تا سال ۱۴۰۰ و کنترل فشارخون ۲ میلیون نفر از افراد مبتلا به فشار خون بالا تا سال ۱۴۰۰ از طریق این طرح اجرایی می شود.  

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: افزایش نسبت شناسائی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی این طرح است.  

 

دهقانی تصریح کرد: اندازه گیری فشارخون افراد ۳۰ سال و بالاتر به میزان ۵۰ درصد افراد کشور که سهم خراسان جنوبی بیش از ۱۹۰ هزار نفر است، شناسائی افراد با احتمال ابتلا به فشارخون بالا در خراسان جنوبی بیش از ۹۵ هزار نفر و شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا به میزان ۵۰ درصد در خراسان جنوبی بیش از ۴۷ هزار نفر از اهداف اختصاصی این طرح هستند.  

 

وی افزود: افزایش نسبي آگاهي جامعه از عوامل خطر اصلي فشارخون بالا، افزايش نسبي آگاهي جامعه از پيامدهاي اصلي فشارخون بالا و افزايش نسبي آگاهي جامعه از اهميت تشخيص و کنترل فشارخون بالا از دیگر اهداف اختصاصي اين طرح است.  

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: کلیه افراد با سن ۳۰ سال و بالاتر کشور، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه‌های سنی گروه هدف این طرح هستند.   

 

دهقانی با اشاره به این‌که این طرح شامل فردی می‌شود که تاریخ تولد او قبل از۲۹ اسفند 1368 باشد، تصریح کرد: این برنامه در دو مرحله برگزار می شود که مرحله آموزش و اطلاع رسانی از ۱۳۹۸/۲/۲۸ تا پایان برنامه است و مرحله غربالگری از ۳/۱۷/ ۱۳۹۸ لغایت ۱۳۹۸/۴/۱۵ نیز خواهد بود.  

 

وی با اشاره به اجرای الکترونیک بسیج ملی کنترل فشارخون بالا گفت:  مراجعه حضوری به واحدهای شبکه بهداشت و درمان کشور، مراجعه حضوری به سایر واحد های ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی یا پایگاه های موقت غربالگری فشارخون بالا و غربالگری غیر حضوری به روش خود اظهاری و ثبت در وب سايت به آدرس salamat.gov.ir از راه‌هاي مشارکت در این طرح است.  

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان این‌که در تمامی واحدهای تحت پوشش علوم پزشکی بیرجند در شهرها و روستاها این برنامه با مشارکت کادر سلامت و دانشجویان رشته های پزشکی، پرستاری، بهداشت و مامایی طرح اجرا می شود، گفت: بیش از ۳۸۱ هزار نفر جمعیت بالای ۳۰ سال در استان وجود دارد که انتظار می رود غربالگری بیش از ۱۹۰ هزار نفر انجام شود.  

 

دهقانی خاطرنشان کرد: دراجرای مرحله اول طرح استانداری، صدا و سیمای خراسان جنوبی، اداره کل ارشاد اسلامی  و رسانه های مکتوب، سازمان تبلیغات اسلامی، روابط عمومی ادارات استان، شهرداری ها و اداره کل صمت و شوراهای اصناف مساعدت خواهند کرد.  

 

وی افزود: در اجرای مرحله دوم طرح غربالگری جمعیت هدف با دستگاههای همکار بسیج جامعه پزشکي، نظام پزشکي، سازمان تامين اجتماعي، سازمان بيمه سلامت، بيمارستان ارتش برای تامين نيروي تخصصي و دستگاهها و نهادها برای معرفی رابط مساعدت خواهند کرد.  

 

انتهای پیام/۱۳۲نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.