آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90144
تاریخ انتشار : 1398/02/30 - 20:49
وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح ملی برای مسکن شهری یکی از طرح‌های مهم و با اولویت دولت است که وزارت راه و شهرسازی دنبال می کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی عصر امروز در حاشیه افتتاح پروژه 798 واحدی مسکن ارتش اظهار کرد: طرح ملی برای مسکن شهری یکی از طرح‌های مهم و با اولویت دولت است که وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کند.

 

وی افزود: در اغلب استان‌هایی که نیاز مسکن را احصا کردیم برای آنها برنامه در نظر گرفته شده و مهمترین کاری که ما انجام می‌دهیم عرضه زمین است و مردم بدانند که دغدغه زمین را برای مردم کم کردیم.

 

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: مشکلات اساسی ما در چند کلانشهر کمبود زمین است که نیاز مردم را در شهرک‌های اقماری پیش‌بینی کرده و در غیر این صورت در سایر شهرها در خود شهرها زمین در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

 

اسلامی گفت: نکته مهم دیگری که برای عرضه مسکن در دستور کار قرار دارد بحث تخصیص وام بانکی برای سازندگان است که مبلغی که افزایش داده شده برای شهرهای بزرگ و کوچک به فرد و زوج تعلق می‌گیرد.

 

وی عنوان کرد: این وام را به سازندگان می‌دهیم که مسکن را ساخته و بعد جهت انتقال به خریداران قرار می‌گیرد.

 

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: نکته بعدی این است که بحث بازآفرینی شهری بافت‌های فرسوده مورد نظر است بیش از آن که شهرها فرسوده شود نباید اجازه داد که داخلش از کیفیت خارج شده و زندگی مردم دچار معضلات شود.

 

اسلامی گفت: بازآفرینی شهری در اولویت بوده و تسهیلات بانکی برای این موضوع اعمال شده و 50 درصد تسهیلات بانکی سود و کارمزد که تعلق می‌گیرد را دولت بر عهده گرفته است.

 

وی اظهار کرد: تلاش می‌شود با طرح‌های جامع در شورای شهر سازی گشایشی را ایجاد کنیم که در شرایطی که استعداد، زیرساخت و معابر اجازه دهد تراکم را افزایش دهیم که مردم بتوانند کار ساخت و ساز انجام دهند و از این طریق رونق ساخت و ساز را در کشور محقق کنیم.

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: خراسان‌جنوبی در کریدور شمال-جنوب قرار دارد و و برنامه توسعه محور شرق را نیز در تکمیل ساخت و ساز جاده‌ای و احداث خط ریلی در برنامه داریم. بندر چابهار که بزرگ‌ترین بندر اقیانوسی جمهوری اسلامی است را در حال گسترش هستیم. ظرفیت این بندر در یک برنامه سه ساله که انجام شده به 8.5 برابر در سال رسیده است.

 

اسلامی عنوان کرد: راه‌آهن را آغاز کردیم و همچنین از سرخس به چابهار پیشرفت خوبی دارد الان  بیش از3 هزار نفر در این پروژه مشغول به کار هستند. یک قطعه راه آهن زاهدان به سمت زابل را آغاز کردیم و انشالله با تامین منابع مالی که در دست اقدام است و با جذب سرمایه گذارانی که با آنها مذاکره کردیم به سمت بیرجند نیز پروژه خط راه‌آهن را آغاز خواهیم کرد همچنین از بیرجند_ قاین را  در برنامه داریم که بتوانیم مناقصه برگزار کرده و پیمان کاری را مستقر کنیم که این قطعه را آغاز کند.

 

وزیر راه خاطرنشان کرد: از مسیر گناباد نیز پروژه راه‌آهن فعال است و امیدواریم بتوانیم در زمان بندی ۴۰ ماهه‌ای که پیش‌بینی شده با تامین منابع این خط ریلی کریدور شمال-جنوب در محور شرق را تکمیل کنیم و بتوانیم به بهره‌برداری برسانیم.

 

وی با اشاره به پروژه مسکن مهر در کشور، گفت: شش ماه قبل حدود 500 هزار واحد نیمه تمام داشتیم که هم اکنون به 400 هزار واحد رسیده و تلاش می‌شود موانع تکمیل مسکن مهر برطرف شود و تا پایان سال 98 تمام مسکن‌های مهر را به جز مسکن‌های مهر که مشکل حقوقی و قضایی دارد به بهره برداری برسانیم.

 

اسلامی عنوان کرد: حدود100 هزار واحد مسکن مهر داریم که افتتاح شده و ناقص است که داریم نواقص را برطرف می‌کنیم که قابلیت زندگی برای مردم پیدا کند. در اکثر شهرها پیمانکاران تعیین تکلیف شده و تمام تمرکز ما برای این است که برنامه تولید و رونق مسکن را شاهد باشیم.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه 400 هزار واحدی که تحت عنوان طرح اقدام ملی برای تولید مسکن شهری است، گفت: 200 هزار واحد در شهرهای جدید،100 هزار واحد در سایر شهرها و 100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده که جریان سازی، تسهیلات، پشتیبانی و مشوق‌ها همه از جنس کمک‌هایی است که به تولیدکننده اختصاص پیدا می‌کند و سپس به خریدار داده می‌شود.

 

انتهای پیام/127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.