سرویس: استانداری کد خبر: 90114 ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹

استاندار خراسان جنوبی خبر مطرح کرد

خراسان جنوبی محروم از نگاه ملی/ تزریق بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار طی دو سال به استان

استاندار خراسان جنوبی گفت: در نتیجه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوراواخر سال گذشته طی دو سال بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار به خراسان جنوبی تزریق خواهد شد.

خراسان جنوبی محروم از نگاه ملی/ تزریق بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار طی دو سال به استان

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی استانی برخوردار اما محروم از نگاه ملی است

 
وی افزود: استان دارای منابع و معادن زیادی است که اینها همه از مزیت‌های استان است. 
 
 
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: علی رغم اینکه در سطح خراسان‌جنوبی به دلیل نوپا بودن استان شاهد کمبودهایی بودیم و در راستای معادن و سایر ظرفیت‌های استان برخی از امورات انجام نشده که نیاز به توجه دارد.
 
 
معتمدیان با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان، گفت: معادن زغال‌سنگ طبس نیز با دارا بودن 75 درصد تولید زغال‌سنگ جایگاه خوبی در استان دارد. همچنین معادن طلا در نهبندان نیز از دیگر ظرفیت‌های استان است.
 
 
وی گفت: در حوزه کشاورزی، صنایع دستی، گردشگری و جاذبه‌های طبیعی نیز در خراسان جنوبی دارای ظرفیت‌های زیادی هستیم.
 
 
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در حوزه مرز نیز باتوجه به اینکه طولانی ترین مرز را داریم این نیز ظرفیت خوبی برای بحث ترانزیتی و رونق اقتصاد استان است همچنین قرار گرفتن در موقعیت مناسب جغرافیایی و امکان دسترسی به بازارهای موجود در کشورهای آسیای میانه و نیز امکان تبدیل شدن به هاب منطقه ای ترانزیتی از ظرفیت های استان خراسان جنوبی است.
 
 
معتمدیان با اشاره به آسیب‌های موجود در استان، بیان کرد: در بحث تولیدات صنایع تبدیلی و فرآوری، عمده محصولات استان به صورت خام فروشی و توسط دلالان خریداری می‌شود همچنین در حوزه سرمایه گذاری نیز سرمایه گذاری خوبی نشده که نیاز به توجه دارد.
 
 
وی با بیان اینکه عقب افتادگی استان تاریخی است، گفت: خراسان‌جنوبی علی رغم اینکه سومین استان پهناور کشور است اما بیست و هشتمین استان از نظر جمعیت هستیم. 
 
 
استاندار خراسان‌جنوبی گفت: کمبود زیرساخت‌ها از دیگر مشکلات استان است همچنین  اجرای طرح‌های ملی در خراسان‌جنوبی مغفول مانده و استان هنوز راه آهن و حتی یک متر آزاد راه علی رغم وجود داشتن در مسیر کریدورهای اصلی کشور ندارد.
 
 
معتمدیان کمبود آب شرب و صنعتی را نیز از دیگر مشکلات استان ذکر کرد.
 
 
وی با بیان اینکه رئیس جمهور از همه استانداران درخواست کرده تا پایان دولت باید تمام استان‌ها توسعه پیدا کند، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی نیز به همین نحو باید توسعه پیدا کند اما با توجه به شرایط سخت و تحریم‌های ناعادلانه در بحث تامین اعتبارات با مشکل مواجه خواهیم بود. اما با توجه به شرایط و ظرفیت‌های موجود در استان و وضعیت علمی که در خراسان جنوبی شاهد هستیم قطعا خواهیم توانست با موفقیت از تحریم‌ها عبور کرده و استان را توسعه دهیم.
 
 
استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هفت نفر از پدران علوم مختلف اهل خراسان‌جنوبی هستند، افزود: تدین، فرهنگ و انقلابی بودن مردم استان نیز از جمله ویژگی‌های مردم خراسان‌جنوبی است.
 
 
معتمدیان با اشاره به سفر نوبخت اواخر سال گذشته به استان، گفت: در این سفر برنامه میان مدتی برای توسعه استان تعریف شد. 
 
 
وی اظهار کرد: در بحث زیرساخت‌ها، راه آهن و راه اعتبارات خوبی حدود 940 میلیون تومان برای استان در نظر گرفته شد همچنین در بحث کشاورزی، آب، و مسکن نیز اعتباراتی برای خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شد و قرار است طی یکسال 10 هزار مسکن با کمک کمیته امداد و بنیاد مسکن برای محرومان استان ساخته شود.
 
 
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به سیل اخیر در استان‌های کشور که خسارات زیادی برجای گذاشته است اما از اعتباراتی که برای خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شده کاسته نشد و درصدی از اعتباراتی که برای مسکن در نظر گرفته شده بود ابلاغ و کارهای اولیه آغاز شده است.
 
 
معتمدیان اظهار کرد: در بحث صنایع، فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی 200 میلیارد دلار در نظر گرفته شد و سر جمع در نتیجه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی دو سال بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار به خراسان‌جنوبی تزریق خواهد شد.
 
 
مجید پور عیسی رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی نیز در این مراسم اظهار کرد: الگوهای محرومیت‌زدایی فراوانی در دنیا و کشور وجود دارد و تجربیات نشان داده می‌توان از این الگوها استفاده کرد.
 
 
وی افزود: سعی می‌کنیم در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نظام برنامه‌ریزی در راستای اهداف عالی استاندار و دستگاه‌های اجرایی و قضایی و مجلس برنامه‌ریزی کنیم
 
 
رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اگر یک دستگاه در استان بخشی‌نگر بوده و سیاست ارادی نداشته باشد نه تنها جزو پازل توسعه استان نخواهد بود بلکه سبب رسیدن به توسعه کامل است، گفت: در برنامه ششم ظرفیت‌هایی که برای توسعه کشور و استان گذاشته شده و باید با تلاش بیشتری در استان پیگیری شود.
 
 
پورعیسی اظهار کرد: باید به تمام مباحث در کنار یکدیگر توجه شود و نباید از بحث‌های فرهنگی و سرمایه‌های اجتماعی غافل بود
 
 
رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی افزود: برای رسیدن به توسعه استان باید از 25 درصد منابع دولتی،  25 درصد از سرمایه‌های خارجی، 25 درصد از منابع برخی از نهادها همچون اوقاف و 25 درصد از منابع بانکی کمک گرفت.
 
 
انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب