آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90040
تاریخ انتشار : 1398/02/24 - 16:03
مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی گفت: طرح تأمین مالی خرد با هدف توانمندسازی، توسعه کسب و کارهای خرد و بهبود معیشت روستایی، برای افراد کمتر برخوردار و محروم به ویژه زنان و جوانان در سه شهرستان استان اجرا می‌شود.

به گزارش خاورستان، کارگروه تخصصی زنان و خانواده خراسان‌جنوبی ظهر امروز با حضور مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، مدیر کل بهزیستی و دیگر دستگاه‌های دخیل در این حوزه و با ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد.

 
نفیسه نخعی مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌جنوبی گفت: 49.3 درصد جمعیت استان را زنان تشکیل می‌دهند که از این تعداد 41 درصد زنان جمعیت روستایی و 59 درصد زنان جمعیت شهری هستند.
 
وی نرخ مشارکت اقتصادی زنان خراسان جنوبی در سال 95 را 38 درصد اعلام و بیان داشت: از این میزان 17 درصد سهم زنان شهری و 21 درصد سهم زنان روستایی بوده است.
 
نرخ بیکاری زنان استان 20 درصد
 
مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌جنوبی نرخ بیکاری زنان استان را 20 درصد ذکر و تبیین کرد: سهم اشتغال زنان استان در بخش خدمات 38.7 درصد، در بخش کشاورزی 35.3 درصد و در بخش صنعت 28.4 درصد است.
 
نخعی از وجود 125 تعاونی زنان در استان خبر داد که از این تعداد 63 تعاونی از سال 92 تاکنون تشکیل شده است، افزود: خراسان‌جنوبی از نظر جمعیت زنان بیکار دارای تحصیلات عالیه در رتبه 27 کشور است.
 
وی از فعالیت 75 صندوق اعتبارات خرد روستایی با سرمایه سه میلیارد تومان در استان خبر داد و تصریح کرد: 161 نفر از زنان در سال گذشته از تسهیلات مشاغل خانگی بهره‌مند شدند.
 
علی عرب‌نژاد مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه یک هزار و 350 نفر در استان از بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایری برخوردارند، بیان داشت: همچنین تعداد 688 نفر نیز از بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار شهری بهره‌مند شده‌اند.
 
وی با اعلام اینکه در سال گذشته 354 خانواده توسط مراکز دولتی و غیردولتی توانمند و از چرخه حمایت‌های مالی مستمر سازمان بهزیستی خارج شدند، عنوان کرد: یک میلیارد و 203 میلیون ریال در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار پرداخت شده است.
 
اجرای طرح «تأمین مالی خرد» در 3 شهرستان
 
مدیر کل بهزیستی خراسان‌جنوبی اعلام کرد: طرح «تأمین مالی خرد» با هدف توانمندسازی، توسعه کسب و کارهای خرد و بهبود معیشت روستایی، برای افراد کمتر برخوردار و محروم به ویژه زنان و جوانان در روستاهای کشور در حال اجرا است.
 
عرب‌نژاد با بیان اینکه برش تخصیص یافته برای استان تعداد 150 گروه است که برای مدت سه سال تعیین و شهرستان‌های مجری طرح قاین، درمیان، نهبندان و زیرکوه اعلام شده، افزود: مجموع اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح در بازه زمانی از سال 96 تا سال 99 طبق قراردادهای منعقد فی مابین بهزیستی و مؤسسه تاک و کلینیک‌های مددکاری مبلغ 10 میلیارد و 95 میلیون ریال است که تاکنون مبلغ سه میلیارد و 700 میلیون ریال به خراسان‌جنوبی اختصاص یافته است.
 
60 درصد زنان سرپرست خانوار استان تحت پوشش امداد
 
محمد اکبری قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی گفت: ابعاد فرهنگی، اجتماعی زنان سرپرست خانوار، وضعیت اشتغال زنان سرپرست خانوار، بررسی تنگناهای قانونی و حقوقی زنان سرپرست خانوار، وضعیت اقتصادی زنان سرپرست خانوار و ابعاد سلامت جسمی و روانی زنان سرپرست خانوار از جمله محورهای اصلی ارائه خدمات به زنان سرپرست خانوار است.
 
وی با اشاره به جامعه آماری زنان سرپرست خانوار استان، تبیین کرد: مجموع زنان سرپرست خانوار در استان بر اساس سالنامه آماری 95 تعداد 28 هزار و 445 خانوار هستند که 54 درصد شهری و 46 درصد روستایی بودند.
 
قائم مقام کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه 60 درصد زنان سرپرست خانوار استان تحت حمایت کمیته امداد هستند، تصریح کرد: طلاق، فوت سرپرست، خانواده زندانیان، خانواده سربازان، بیماری سرپرست و فاقد والدین از جمله دلایل آمار زنان تحت حمایت استان است.
 
اکبری با بیان اینکه از مجموع 43 هزار و 542 خانوار کمک معیشت بگیر 40 درصد را خانوارهای با سرپرست زن و 60 درصد را خانوارهای با سرپرست مرد تشکیل می‌دهند، تبیین کرد: سال گذشته 964 طرح اشتغالزایی در استان انجام شده که 336 طرح معادل 35 درصد مربوط به زنان بوده است.
 
فارس
 
انتهای پیام/127


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.