آب و هوا

تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 90012
تاریخ انتشار : 1398/02/23 - 13:00
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به این‌که میزان کشفیات شیشه درسال جاری نگران کننده است، گفت: از ابتدای سال جاری تا 22 اردیبهشت ماه بیش از 6 تن 684 کیلوگرم انواع موادمخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای استان کشف شده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی زندی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: پیشگیری و جمع آوری معتادان متجاهر از اولویت‌های اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

 

وی معتاد متجاهر را فردی بی خانمان، تزریقی و کارتن‌خواب دانست و افزود: اگر ضرورت احداث مرکز 16 اعلام شود ما آمادگی احداث این مرکز را داریم اما تکلیف احداث این مرکز بر عهده بهزیستی گذاشته شده است.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: به واسطه حمایت های همه جانبه دستگاه قضایی سال گذشته بیش از 39 تن و 606 کیلوگرم مواد مخدر کشف شده است.
 
زندی با بیان این‌که عملکرد ما در حوزه مقابله سال گذشته نسبت به سال 96 کاهش داشته است، تصریح کرد: در فروردین ماه امسال بیش از 3 تن 927 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که نسبت به سال گذشته رشد 48 درصدی داشته است.
 
 وی با اشاره به این‌که میزان کشفیات شیشه در سال جاری نگران کننده و میزان آن نسبت به مدت مشابه رشد داشته و زنگ خطری برای خانواده‌ها است، افزود: از ابتدای سال جاری تا 22 اردیبهشت ماه بیش از 6 تن 684 کیلوگرم انواع موادمخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای استان کشف و 718 نفر نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: فروردین ماه امسال بیش از 102 دستگاه وسیله نقلیه موتوری توقیف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد رشد دارد.
 
زندی تصریح کرد: امروز مافیای مواد مخدر برای اینکه بتوانند جامعه ما را متزلزل کند جامعه هدف خود را جوانان قرار داده که نسل پویایی هستند.
 
 وی به اقدام ارزنده شهرداری بیرجند در احداث جاده سلامت اشاره کرد و افزود: جامعه ما این پتانسیل را دارد که ظرفیت‌های در راستای پویایی و نشاط ایجاد کنیم و جامعه نیز استقبال خواهد کرد.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: افسردگی و نبود نشاط اجتماعی آفت اصلی جامعه ما است و یکی از دلایل اصلی اعتیاد به شمار می‌آید.
 
زندی با اشاره به این‌که در حوزه مقابله 5 ماموریت مهم را در خراسان جنوبی دنبال می کنیم، تصریح کرد: حلقه‌های امنیتی از نقاط صفر مرزی شروع می‌شود و اگر جان‌برکفان در دستگاه‌های امنیتی حضور پررنگ نداشته باشند قطعا این امنیت را نداریم.
 
وی با اشاره به این‌که ورود مواد مخدر به صورت عمده را از مرز نداریم، افزود: اما کوله‌بری به صورت خیلی کم وجود دارد.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به این‌که شهدا یکی از سندهای افتخار کشور ما هستند، گفت: بیش از 4 هزار شهید و 12 هزار جانباز در کشور و 102 شهید در استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر تقدیم انقلاب شده‌اند.
 
 زندی خاطرنشان کرد: تلاش جدی دستگاه‌های عضو و مقابله در امر مبارزه با مواد مخدر با تمرکز بیش از پیش بر سرشبکه‌ها و عناصر کلان تولید موادمخدر وجود دارد.
 
وی با اشاره به این‌که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به صورت هدفمند قاچاقچیان را رصد می‌کنند، افزود: ایجاد ساختار جامع و تشدید مجازات کیفری، پیگیری روند قانون مبارزه با موادمخدر، تشدید برخورد با خرده فروشان، هدف‌گذاری و پیگیری لازم به منظور رصد و کنترل فضای تجاری و تمرکز بر کنترل مرزهای شرق و جنوب شرق کشور از جمله اهداف است.
 
 وی با اشاره به این‌که افغانستان بزرگترین تولید کننده موادمخدر در دنیا است، افزود: سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه درمان انجام شده و اولویت امسال در حوزه درمان ارزیابی و نظارت بر فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی و تقویت مراکز درمانی است.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به این‌که 86 مرکز درمانی در استان وجود دارد که تعدادی ازآن‌ها متادون درمانی انجام می‌دهند، گفت: سال گذشته در حوزه نشر و فروش غیرقانونی متادون حوزه ناامنی داشتیم و برخورد قانونی با افردی که نشر غیرقانونی متادون داشتند صورت گرفته است.
 
زندی با اشاره به این‌که خراسان جنوبی سال گذشته رتبه خوبی را در درمان کودکان و دانش‌آموزان معتاد داشته است و نگذاشتیم حتی یک کودک که برای درمان معرفی می‌شود، درمان نشود، گفت: خراسان جنوبی، خراسان شمالی و کرمان به عنوان استان‌های پایلوت در بحث درمان کودکان معتاد انتخاب شده‌اند.
 
 وی با اشاره به این‌که در خراسان جنوبی بیش از 80 درصد درمان اعتیاد توسط مردم انجام می‌شود، افزود: بیش از 76 سمن در حوزه مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و در این حوزه پای کار هستند.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی  با اشاره به این‌که سال گذشته 6 پاتوق پلمپ شد و امسال نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: اماکنی که به محل امنی برای کسانی که بخواهد کار غیرانسانی انجام دهند، تبدیل شده‌اند را ناامن می‌کنیم.
 
زندی با اشاره به این‌که در حوزه درمان سال گذشته 20 جلسه تخصصی برگزار شده است، افزود: 86 مرکز درمان در خراسان جنوبی وجود دارد و 14 هزار نفر در استان خدمات درمانی دریافت می‌کنند.
 
وی افزود: در مجموع 249 نفر زن درمان شده‌اند که 174 نفر شامل تبصره 2 ماده 16 هستند.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته 6 نفر در اثر مصرف مواد مخدر فوت کرده‌اند، گفت: تعداد مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر نسبت به سال 96، 62 درصد کاهش داشته است.
 
زندی با بیان این‌که ماهیانه بیش از 800 نفر از خدمات بیمه‌ای بهره می‌برند، تصریح کرد: اعتبارات سال گذشته نزدیک 600 میلیون تومان و واگذاری اعتبارات به سمن‌ها نیز 200 میلیون تومان بوده است.
 
وی به 26 ژوئن و 5 تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و افزود:  امسال در این روز امحای مواد مخدر را نخواهیم داشت و امحای مواد در سیستان و بلوچستان انجام خواهد شد.
 
وی با اشاره به این‌که خراسان جنوبی در هفته ناجا امحای مواد مخدر را خواهد داشت، افزود: برگزاری کنگره شهدای مبارزه با مواد مخدر ، برگزاری همایش در حوزه صیانت و گفتمان اجتماعی مواد مخدر، سخنرانی استاندار و فرمانداران قبل از خطبه‌های نماز جمعه و پیاده‌روی و کوه‌پیمایی در شهرستان‌ها از جمله برنامه‌های این دبیرخانه خواهد بود.
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان جنوبی گفت: اعتباارت امسال به کلیه دستگاه‌های صاحب اعتبار به صورت استانی پرداخت خواهد شد.
 
انتهای پیام/ 132
 


نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.