سرویس: علمی و پزشکی کد خبر: 89978 ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران خبر داد

اجرای طرح رسیدگی الکترونیکی به اسناد بستری در 500 بیمارستان/ سال 98 از نظر تخصیص اعتبارات سال خوبی نیست

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان این‌که ذات سازمان الکترونیک در حرکت بلوغ پیدا می کند، تصریح کرد: طرح رسیدگی الکترونیکی به اسناد بستری اکنون در 60 بیمارستان انجام شده و تا پایان سال به 500 بیمارستان دولتی افزایش خواهد یافت.

اجرای طرح رسیدگی الکترونیکی به اسناد بستری در 500 بیمارستان/ سال 98 از نظر تخصیص اعتبارات سال خوبی نیست

به گزارش خبرنگار خاورستان، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران صبح امروز در نشست صمیمی با اصحاب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، اظهار کرد: آدم‌های فعال قطعا مخالف دارند و مهم مردم هستند که قضاوت ارزشمند می‌کنند. 

 
 
وی با اشاره به این‌که یکی از نواقص ما در بیمه سلامت و در کشور این است که با هم حرف نمی زنیم، افزود: امروز عدم ارتباط‌گیری یکی از آسیب های جدی اجتماعی است.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به این‌که بدون مکالمه دو طرفه بخش نامه می دهیم و محصول این بخش‌نامه‌ها چیست؟ گفت: 30 سال در وزارت بهداشت شعار خرید راهبردی می‌دهیم اما به نتیجه‌ای نرسیدیم.
 
سال ۹۸ از نظر اعتبارات سال خوبی نیست/ تخصیص 60 درصدی اعتبارات
موهبتی با اشاره به این‌که سال ۹۸ از نظر اعتبارات سال خوبی نیست، تصریح کرد: امسال سالی است که شاید تخصیص ۶۰ درصدی اعتبارات را داشته باشیم و وقتی که منابع کشور محدود شد باید از سلول‌های خاکستری استفاده کرد.
 
وی با بیان این‌که سازمان بیمه سلامت در قالب پنج صندوق بیمه‌ای، بیمه شدگان خود را تحت پوشش قرار می‌دهد، افزود: صندوق کارکنان دولت، صندوق سایر اقشار، صندوق روستائیان و عشایر، صندوق بیمه ایرانیان و صندوق بیمه همگانی سلامت این صندوق‌ها هستند.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به این‌که قرار بود فقط 5 میلیون نفر بیمه رایگان شوند اما در حال حاضر 11 میلیون نفر بیمه هستند، افزود: گرچه کاهش تعداد بیمه شدگان باعث ایجاد نارضایتی می‌شود اما با برنامه‌ریزی درست باید این کار را انجام دهیم.
 
موهبتی با اشاره به این‌که در 5 سال گذشته منابع سازمان بیمه سالانه 26 درصد افزایش داشته است، افزود: این درحالی است که سالانه مصارف بیمه 42 درصد افزایش پیدا می‌کند.
 
وی با اشاره به این‌که در صندوق بیمه کارکنان دولت مصارف 120 درصد بر منابع رشد داشته است، افزود: سال 95 به میزان 4 هزار و 500 میلیارد تومان زیان انباشته داشتیم که با انتشار 80 هزار میلیارد ریال اوراق توسط دولت بخشی از این هزینه‌ها جبران شد که در غیر اینصورت 12 هزار و 800 میلیارد تومان ضرر انباشته داشتیم.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: منابع کشور محدود اما راهکارها روشن است چراکه نرخ حق بیمه 9 درصدی سازمان تامین اجتماعی و نرخ 7 درصدی برای سازمان بیمه سلامت قابل قبول نیست و ضرر می دهد.
 
موهبتی تصریح کرد: عدم رشد متوازن منابع و مصارف، عدم تامین منابع مورد نیاز در مقاطع زمانی مختلف از شروع طرح بیمه همگانی و واقغی نبودن کسر 7 درصدی حق بیمه خانوار از جمله آسیب‌های تامین منابع مالی در سازمان بیمه سلامت است.
 
سالانه 5 هزار و 600 میلیارد تومان کسری داریم
وی با اشاره به این‌که از دولت برای هر خانواده سه نفره 100 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنیم اما 132 هزار تومان هزینه می‌کنیم، افزود: با بهترین مدیریت نیز سالانه 5 هزار و 600 میلیارد تومان کسری داریم.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: هدفمند نمودن یارانه بیمه سلامت همگانی، محدودیت دریافت خدمات بیمه‌شدگان سلامت همگانی رایگان به بخش دولتی، افزایش سهم مشارکت بیمه‌شدگان صندوق بیمه ایرانیان از 15 به 50 درصد و به روز نمودن وضعیت بدهی‌های سازمان و تخصیص ۱۱۰ درصدی منابع سال 96 از جمله اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه‌ها در این سازمان است.
 
موهبتی یکی از مشکلات امسال را کم‌بودن تخصیص اعتبارات بیان کرد و یادآور شد: با جیب خالی نمی توان پز عالی داد و باید اوضاع اقتصادی کشور را برای مردم تبیین و آنها را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دهیم.
 
هم‌پوشانی 4 میلیون و 800 هزار نفر در بیمه سلامت و تامین اجتماعی
وی به مشکل هم‌پوشانی بیمه‌ها اشاره کرد و افزود: تنها بین بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی  4 میلیون و 800 هزار نفر هم‌پوشانی داشته که تاکنون توانسته‌ایم هم‌پوشانی  2 میلیون نفر را رفع کنیم.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با حذف هم‌پوشانی‌ها 23 درصد بار مراجعه کاهش پیدا کرده است همچنین ۱۹.۸ درصد بار مراجعه در بخش دولتی و ۲۳ درصد در بخش خصوصی کاهش یافته است.
 
موهبتی با بیان اینکه تعداد حداقل بگیر در سازمان بیمه سلامت ایران ۸۵ درصد کل بیمه شدگان است، تصریح کرد: حداقل بگیران سازمان بیمه سلامت حدود ۲.۵ برابر سازمان تأمین اجتماعی است.
 
آغاز طرح نسخه الکترونیکی بیمه سلامت در سراسر کشور
وی افزود: امسال طرح نسخه الکترونیکی بیمه سلامت در 31 استان و در هر استان یک شهرستان آغاز شده است و در سراسر کشور نیز اجرا می شود.
 
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به این‌که طرح نسخه الکترونیکی درخراسان جنوبی در شهرستان بشرویه به صورت پایلوت اجرا می‌شود، افزود: زیرساخت های طرح الکترونیکی کردن دفترچه های بیمه سلامت در دست اجرا است و با اجرایی شدن آن فرد بیمه شده می تواند از خدمات داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمانی و تشخیصی بهره ببرد.
 
موهبتی با بیان این‌که ذات سازمان الکترونیک در حرکت بلوغ پیدا می کند، تصریح کرد: طرح رسیدگی الکترونیکی به اسناد بستری اکنون در 60 بیمارستان انجام شده و تا پایان سال به 500 بیمارستان دولتی افزایش خواهد یافت.
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب