سرویس: علمی و پزشکی کد خبر: 89678 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی خراسان جنوبی خبر داد

فعالیت 500 واحد بهداشتی در خراسان جنوبی/ 79 درصد جمعیت استان پرونده بهداشتی تشکیل داده‌اند

رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی خراسان جنوبی با بیان این‌که در استان 500 واحد بهداشتی اعم از خانه بهداشت، پایگاه بهداشتی و مراکز جامع خدمات بهداشتی وجود دارد، گفت: در تمام روستاها و یا در نزدیکی آنها خانه بهداشت به همراه بهورز بومی وجود دارد.

فعالیت 500 واحد بهداشتی در خراسان جنوبی/ 79 درصد جمعیت استان پرونده بهداشتی تشکیل داده‌اند

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد دهقانی فیروزآبادی رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی خراسان جنوبی صبح امروز در دیدار نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، شعار هفته سلامت امسال را مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت بیان و اظهار کرد: بهداشت و درمان در حوزه سلامت نقش دارند و حوزه بهداشت که حوزه پیشگیری و مراقبت‌های اولیه است بر درمان ارجحیت دارد.

 
وی افزود: در حوزه بهداشت توجه اولیه به موضوع پیشگیری است چراکه تا جایی که ممکن است از بروز بیماری جلوگیری شود و اگر بیماری اتفاق افتاد به مراحل خطرناک نرسیده باشد. 
 
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که خدمات در حوزه بهداشت تقریبا به صورت رایگان انجام می‌شود و هزینه‌ای در قبال آن دریافت نمی‌شود، گفت: هنگامی که خدمات به حوزه درمان می‌رسد با هزینه‌های گزاف و سرسام‌آور همراه است و خانواده‌ها نمی‌توانند هزینه‌های درمان را بپردازند و دولت نیز نمی‌تواند از پس هزینه‌های درمان بربیاید.
 
دهقانی تصریح کرد: همین‌هزینه‌های زیاد حوزه پیشگیری را بر حوزه درمانی ارجحیت می‌دهد.
 
وی افزود: امسال طرح مراقبت‌های اولیه بهداشتی گذاشته شده تا اصول اولیه بهداشتی را یادآوری کند و در دانشگاه علوم پزشکی خراسان جنوبی در این زمینه  اتفاقات خوب و قابل توجهی افتاده است.
 
رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی خراسان جنوبی با بیان این‌که در استان 500 واحد بهداشتی اعم از خانه بهداشت، پایگاه بهداشتی و مراکز جامع خدمات بهداشتی وجود دارد، افزود: در تمام روستاها و یا در نزدیکی آنها خانه بهداشت به همراه بهورز بومی وجود دارد. 
 
دهقانی با بیان این‌که برای تمام جمعیت استان پرونده بهداشتی تشکیل و اطلاعات اولیه آنها ثبت شده است، خاطرنشان کرد: 79 درصد مردم یک دفعه مراجعه داشتند و این در روستاها به طور کامل انجام شده اما در شهرهای بزرگ افراد باید مراجعه کنند تا اطلاعات آنها به طور کامل ثبت شود. 
 
وی افزود: در خراسان جنوبی زیرساخت‌های بهداشتی خیلی خوبی ساخته شده و خانه‌های بهداشتی قدیمی جایگزین شده و همچنین پزشکان، ماماها و پرستارانی به کار گرفته شده‌اند.
 
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی خراسان جنوبی گفت: در سامانه یکپارچه بهداشتی با عنوان "سیب" اطلاعات جامع افراد به طور کامل ثبت شده و در هر جای کشور با کد ملی قابل رصد است و می‌توان از بیماری‌هایی که فرد دچار بوده و داروهایی که مصرف می‌کرده اطلاع پیدا کرد.
 
 
دهقانی با اشاره به این‌که به اقشار آسیب‌پذیر مانند مادران باردار و کودکان شیرخوار توجه بیشتری شده و خدمات ویژه‌ای دریافت می‌کنند، تصریح کرد: همچنین با توجه به موقعیت موجود شاید افرادی از فقر غذایی رنج ببرند که در این خصوص به تغذیه کودکان شیرخوار و مادران باردار که جزو گروه های پرخطر هستند توجه شده است. 
 
انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب