آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89562
تاریخ انتشار : 1398/01/25 - 21:20
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی گفت: بیش از 500 نفر افراد گرفتار در سیلاب رهاسازی و 12 نفر از این افراد از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمد باقر توفیقی‌نیا جانشین رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر محور درح-ماهیرود، سربیشه-درح، سربیشه- درمیان، حد فاصل روستای حسین آباد- دستگرد، دیهوک- سه‌راهه راهداران به راور، حد فاصل کیلوتر 135 دیگ رستم- راور و بالعکس، بشرویه- دیهوک بعد از ارسک به سمت دیهوک، محور روستایی عشق آباد – ده‌محمد و بردسکن، محور روستایی دیهوک- پیکوه، طبس- معدن پرورده، محور روستایی خرو، ازمیغان، طبس آهنگران- همت آباد، حاجی آباد- آبیزطبس – اصفهان، قائن – علی آباد سه راهه روم – سرایان، دهشک- کرغند، سربیشه- درح، به علت جاری شدن سیل و رواناب در آبنماها  فعلا مسدود است.

 

وی افزود: سایر محورها باز و ترافیک به صورت عادی و روان در جریان است.

 

 جانشین رئیس پلیس راه خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: آسمان تمامی محورها ابری و بارانی و سطح جاده‌ها لغزنده است.

 

سید ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی گفت: پیرو اخطاریه‌ها و هشدارهای هواشناسی بارندگی‌هایی از ظهر جمعه هفته گذشته در سطح استان داشتیم که با تدبیر استاندار خراسان‌جنوبی 302 تیم امدادی و عملیاتی استان در بازه زمانی جمعه هفته گذشته تا چهارشنبه جاری در حالت آماده باش کامل قرار گرفتند.

 

وی با بیان اینکه تا کنون بارندگی‌های بالای 60 میلی‌متر در بازه زمانی کمتر از 8 ساعت در استان شاهد بودیم، افزود: شدت این بارش‌ها در شهرستان‌های طبس، زیرکوه، سربیشه، درمیان، نهبندان و خوسف بیشتر بوده است که تا کنون بیش از500 نفر افراد گرفتار در سیلاب رهاسازی شدند و 12 نفر از این افراد از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تا این لحظه تلفات جانی ناشی از سیلاب گزارش نشده است، تصریح کرد: حدود 720 نفر از افراد در راه مانده در طول محورهای مواصلاتی استان در حسینیه‌ها، مساجد و بقاع متبرکه اسکان داده شده‌اند.

 

میرجلیلی متذکر شد: با توجه به اینکه چندین محور مواصلاتی استان از ظهر امروز به دلیل بارش‌های بی سابقه مسدود هستند به هم استانی‌ها توصیه می‌شود چنانچه قصد سفر دارند و سفرآن‌ها ضروری است موارد و نکات‌ و وسایل ایمنی را به همراه داشته باشند.

 

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان، دامداران و عشایر زحمتکش استان حتما به حریم و بستر رودخانه ها توجه ویژه داشته باشند چرا که تا فردا شب این موج بارشی با قدرت در استان خواهد بود.

 

 

جواد نخعی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به نقشه‌های پیشیابی هواشناسی فعالیت موج بارشی تا فردا شب ادامه خواهد داشت.

 

وی افزود: عمده فعالیت این سامانه بارشی از اواخر امشب تا فردا ظهر در نیمه شرقی استان خواهد بود.

 

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: فعالیت این سامانه بارشی در شهرستان‌های قائن، حاجی آباد زیرکوه، سربیشه، درمیان و نواحی از خوسف و نهبندان از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 

نخعی با بیان اینکه بیشترین بارش گزارش شده از تپه طاق طبس به میزان 65 میلی‌متر بوده است، بیان کرد: میزان بارندگی‌ها در شهرستان‌های ده محمد طبس 57 میلی‌متر، کلشانه 39 میلی‌متر،ماهیرود سربیشه 36 میلی‌متر ، سه قلعه,خضری، فردوس، بشرویه، ارسک و طبس 22 میلی‌متر، ماه میران 27 میلی‌متر، جفرود خوسف 35 میلی‌متر، رباط خان 28 میلی‌متر، حاجی آباد زیرکوه 43 میلی‌متر، سرایان 18 میلی‌متر، سربیشه 10 میلی‌متر، نهبندان 21 میلی‌متر و قائن 16 میلی‌مترگزارش شده است

 

 

وی با بیان اینکه میانگین بارش‌ها  تا امروز 112 میلی‌متر گزارش شده است که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، خاطر نشان کرد: این میانگین نسبت به میانگین بلند مدت که 97 میلیمتر است  16 درصد افزایش را نشان می‌دهد.  

انتهای پیام/ 135نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.