آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89040
تاریخ انتشار : 1397/12/21 - 19:05
نماینده مردم بیرجند،درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:
راه آهن شرق مورد توجه باشد/ معادن بدون ریل هرگز فعال نخواهد شد
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث راه آهن یکی از خواسته های بسیار مهم است . راه آهن شرق اهمیت منطقه‌ای و فرامنطقه ای آن با هیچ راه آهنی در سطح کشور قابل مقایسه نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد باقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان‌جنوبی،خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: خراسان‌جنوبی استانی است که مردم آن وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند.

 

مجموع استان خراسان‌جنوبی غیر برخوردار حساب شود

وی افزود: درخواست داریم که مجموع استان خراسان‌جنوبی غیر برخوردار حساب شود که بتوانیم از اعتبارات نفت و سایر اعتبارات استفاده کرده و بهره ببریم.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث زیرساختها، گفت: جاده‌های  استان ما در مجموع شرایط مناسبی ندارد.

 

عبادی با اشاره به جاده بیرجند- قاین با توجه به تردد زیاد وسایل نقلیه سنگین، بیان کرد: وقتی که تصادفی در این جاده‌ها صورت می‌گیرد  کسی به جز راننده کامیون زنده نمی‌ماند.

 

 وی اظهار کرد: طول مسیری که قرار است ذوبانده شود ۹۰ کیلومتر بیشتر نیست که خدود ۵۰ کیلومتر آن باقی مانده است.درخواست دارم تا پایان سال حداقل ۳۰ میلیارد تومان نقدی حضرتعالی پرداخت کنید که مطالبات پیمانکارن پرداخت شود و سریع نیز کار ساخت و ساز را آغاز کنند که می‌توان طی یکسال به اتمام رساند و به این بلای طبیعی یا غیر طبیعی مردم اینجا خاتمه داد.

 

راه آهن شرق اهمیت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بحث راه آهن یکی از خواسته های بسیار مهم است . راه آهن شرق اهمیت منطقه‌ای و فرامنطقه ای آن با هیچ  راه آهنی در سطح کشور قابل مقایسه نیست.

 

عبادی گفت: اگر این راه آهن را ساخته بودیم نزدیک ترین مسیر ترانزیت به آسیای میانه می‌شد. از طریق بندر چابهار- زاهدان و بیرجند طبیعتا اتفاق خوبی بود. حتی در این تحریم ها خیلی از کشورها نمی‌توانستند این گونه ورود کنند. یقینا چین و هند برای دسترسی به آسیای میانه یک حساب ویژه‌تری نسبت به ایران داشت و قدرت دیپلماسی ما در سطح دنیا با راه آهن شرق بالاتر می‌رفت .

 

وی گفت: آن زمان که راه آهن در ایران ساخته می‌شد انگلیسی ها نگذاشتند که این راه آهن ساخته شود به دلیل اینکه چین به آسیای میانه دسترسی پیدا نکند. نمی‌دانم چرا این راه آهن مورد بی مهری است و تا کنون به آن توجه نشده است.

 

شفاف سازی شود!

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اولویت داشتن 5 راه آهن در کشور، افزود: تمام 5 راه آهن با هم از جهت اهمیت به راه آهن شرق نمی‌رسد. جالب است که در ابتدای دولت یازدهم  که در جلسه‌ای در مورد این 5 راه آهن بحث کردند همه مربوط به منطقه شمال، غرب، شمال‌غرب و یک کمی مرکز کشور بود این قسمتی که شرق کشور است و به ندرت راه آهن دارد در اولویت دیده نشده است. نمی‌دانم این چه جلسه‌ای بوده و در این جلسه چه افرادی بودند حداقل یک شفاف سازی شود بدانیم چه کارشناسانی بودند که این گونه کارشناسی کردند خوب است.

 

آمار مهاجرت بالا است

عبادی اظهار کرد: بحث خشکسالی‌ها امان مردم را بریده است آمار مهاجرت و خالی شدن روستاها بالا است طی 10 سال گذشته حدود 50 درصد مردم، روستاها را رها کرده و رفتند . اگر به حاشیه شهر مشهد تشریف ببرید حدود 35 درصد مردم فقط مال بیرجند هستند و این یعنی مهاجرت.این مهاجرت ها فردا 10 برابر هزینه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سایر دارد که فقط مشکل حاشیه نشینی را باید حل کرد.

 

وی با بیان اینکه مردم خراسان‌جنوبی آب خوردن ندارند، افزود: 485 روستای استان در برخی از مواقع سال با تانکر آبرسانی می‌شود حمام ، اشتغال و ... که بماند. 

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جناب آقای نوبخت آیا روستایی رفته اید که ببینید اصلا درخت نداشته باشد؟ شما که اهل خطه سرسبز شمال هستید. هیچ کشتزاری نداشته باشد؟ مردم روستاهای استان انسان‌های متدین، فهیم و مودب و خوشبختانه اهل هیچ گونه خلافی نیز نیستند و فقط با یارانه 45 هزار تومانی زندگی می‌کنند در این شرایطی که تورم است که اگر رسیدگی نشود بحران مهاجرت را خواهیم داشت.

 

معادن بدون ریل هرگز فعال نخواهد شد

عبای گفت: برای آبرسانی به روستاها باید فکر و توجه ویژه‌ای کرد. در استان معادن غنی داریم و زیرساخت‌ها را باید فراهم کنیم که این معادن بدون ریل هرگز فعال نخواهد شد. کارخانه‌های خوبی در استان از جمله کویر تایر را داریم که اکنون برای توسعه با مشکل مواجه است که نیاز به توجه دارد.

 

وی اظهار کرد: شهرستان‌های نهبندان و سربیشه از جمله شهرستان‌های محروم است. در شهرستان قاین و زیرکوه نیز مشکلاتی وجود دارد. کارخانه فولاد قاین پس از مدت‌ها هنوز راه نیفتاده است. سایر شهرستان‌های استان نیز به همین صورت دارای مشکلاتی است. خود شهر بیرجند نیز چون برخوردار حساب شده اعتبارات خوبی به آن داده نمی‌شود.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع آموزش و پرورش، گفت: این موضوع کشوری است. ما نیروی متخصص پرورش می‌دهیم اما در تربیت و فرهنگ سازی آنها دچار مشکل هستیم. آموزش و پرورش را خوب تغذیه نمی‌کنیم،اعتبارات خوب برای آموزش و پرورش نمی‌گذاریم نتیجه این می‌شود نیروی هم که بیرون می‌آید و خروجی آموزش و پرورش است اگر در زمینه دیگری هم تخصص دارد اختلاس گر قهاری نیز می‌شود.

 

عبادی بیان کرد: برخی از این اختلاس‌ها مربوط به فرهنگ است و فرهنگ نیز جایش آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش نیز با این بودجه نخواهد توانست کار فرهنگی کند. آموزش و پرورش باید بیشتر در کشور دیده شود.

 

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بر توجه دولت به یارانه برخی از روستائیانی که اصلا یارانه نمی‌گیرند،پرداخت سبد حمایتی و مطالبات فرهنگیان تاکید کرد.

 

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بر عشایر بودن 10 درصد جمعیت استان تاکید کرد و گفت: توجه داشته باشید که نجابت مردم خراسان جنوبی و عشایر باعث دیده نشدن نشود.

 

وی افزود: برای رفع مشکلات کارِ کارشناسی با گروه کارشناسی انجام شود و حداقل خراسان جنوبی را به اندازه سیستان و بلوچستان ببینید.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه برای رفع مشکل آب به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: شایسته نیست مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه برای گوجه فرنگی جینی به قزوین بروند.

 

وضع خراب است!/اتصال فردوس به ریل سراسری

محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ما ردیفی در بودجه نداریم برای همین وضع ما خراب است.

 

وی افزود: 700 میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفتید اما درخواست یشود آقای استاندار هماهنگی کند و این اعتبار را بانکها در اختیار جوانان برای اشتغال قرار دهند.

 

امیرحسنخانی بر اتصال فردوس به ریل سراسری نیز تاکید کرد.

 

انتهای پیام/127نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.