آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89022
تاریخ انتشار : 1397/12/20 - 14:42
کافی است تنها یک بار به کویر سفر کرده باشید تا بدانید که با نگاه به افق بی کران کویر هر قلبی آرام می‌گیرد.

به گزارش خاورستان،  کافی است تنها یک بار به کویر سفر کرده باشید تا بدانید که با نگاه به افق بی کران کویر هر قلبی آرام می‌گیرد. تماشای کویر، زندگی در لحظات جاری اکنون است. در سفر به کویر، خالی از افسوس هر گذشته و نگرانی برای آینده، آرامشی خاص بر تن و جان هر گردشگر و طبیعت‌گردی حاکم می‌شود. کویر افسونی ست که هرگز رهایتان نخواهد کرد؛ ودر میان تمام جاذبه‌های کویری ایران، کویر مصر یکی از بهترین مقصدهای گردشگری و طبیعت گردی برای دوستداران این زیبایی بی حد و حصر است. در ادامه این مقاله با نادیا پرواز همراه باشید تا بیشتر درمورد این مکان خاص و درعین حال زیبای ایران بیشتر بدانیم.

درباره کویر مصر
به گزارش سفر باتو ، مصر، روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است. این روستا که در گذشته چاه دراز، کلاته یوسف و مزرعه یوسف نام داشت، در دشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده‌است. روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیار کوچک دیگر به نام های امیرآباد و فرحزاد در یک خط شمالی– جنوبی به طول حدودا ۶ کیلومتر واقع شده‌اند. این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید. نام دریای شنیِ کویر مصر برای عاشقان طبیعت‌گردی آشناست. جذابیت ها و زیبایی های طبیعی قلب کویر ایران سبب شده تا به عنوان لوکیشن فیلم برداری برخی از فیلم ها از جمله خیلی دور، خیلی نزدیک باشد.

تور کویر مصر
چرا این مکان کویر مصر نام گرفت؟
حدود ۱۰۰ سال پیش، فرد سرمایه‌داری به نام یوسف در این روستا زندگی می کرد و با چوپانی زندگی می گذراند. همه این روستا را به نام مزرعه یوسف می‌شناختند تا اینکه قنات‌های روستا خشک و کم آب شد و یوسف مجبور شد تا برای تهیه آب چاهی حفر کند. چند سال گذشت و در این مدت همه از آب این چاه استفاده می کردند، با کم آب شدن سفره‌های زیرزمینی آب پایین‌تر رفت و یوسف چاه عمیق‌تری در دل کویر مصر حفر کرد، به همین دلیل مردم روستاهای اطراف، این روستا را «چاه دراز» نامیدند.اما به خواست یوسف، برای ادای احترام به یوسف پیامبر و داستانش که در سرزمین مصر اتفاق افتاده بود از آن بعد، به این روستا مصر نام گرفت.

نحوه زندگی
همانطور که گفته شد، کویر مصر در تور طبیعت گردی نام خود را از روستایی ساده و بی‌آلایش به همین نام که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته است. این روستای کوچک، تنها ۱۸3 نفر جمعیت و 41 خانوار دارد. خانه‌های روستا در اوج سادگی و درست مانند خانه‌های سایر نقاط کویری ایران ساخته شده‌اند و با دیوارهای کاه گلی، درهای چوبی و سقف ‌های گنبدی با طبیعت کویر هماهنگی خاصی دارند. اهالی روستا در طویله های کوچکی که کنار خانه های خود ساخته اند، شتر و گاها بز و بوقلمون نگهداری می کنند.

راه دسترسی به کویر مصر با خودروی سواری
برای رفتن از تهران تا کویر مصر با خودروی شخصیتان حدود ۱۰ ساعت رانندگی در پیش دارید. نخست می‌بایست از اتوبان امام علی (ع) وارد اتوبان خلیج فارس شده و بعد از گذراندن عوارضی قم به سمت کاشان بروید. راهتان را به سمت نایین، انارک و سپس پلیس راه جندق ادامه دهید. با عبور از جندق به یک دو راهی می‌رسید، از این دو راهی به سمت چپ بپیچید و وارد مسیری شوید که به چاه ملک می‌رود. بعد از فرخی به یک دوراهی دیگر می‌رسید سمت چپ را برای ادامه مسیر انتخاب کنید، به راهتان ادامه بدهید تا به کویر مصر برسید. اما سفر گروهی با تورهای طبیعت گردی برای دیدن کویر مصر انتخابی مناسب تر و مفرح تر است.

بهترین فصل برای بازدید از کویر مصر
از اواسط مهر ماه تا اواسط فروردین بهترین زمان برای سفر به کویر مصر است. روزهای تابستان در کویر بسیار گرم و طاقت فرساست و گاها دمای هوا تا مرز 70 درجه سانتی گراد بالا می رود.

پیاده روی روی شن‌های داغ، بی‌فاصله با تن کویر

قبل از هرکاری پاهایتان را از حصار کفش‌ها رها کنید تا حرکت نرم دانه‌های ریز و سبک شن را زیر پاها احساس کنید. قدم‌های آرام‌تان را  به تن کویر بکشد و از بازی دانه‌های شن زیر پاها و بین انگشت‌ها لذت ببرید. گرمای شن‌ها از کف پا حرکت می‌کند و شما با کویر مصر یکی می‌شوید.

توجه داشته باشید که برای این پیاده‌روی انرژی زیادی لازم دارید چرا که انرژی مورد نیاز برای یک کیلومتر پیاده‌روی شن، سه برابر یک پیاده‌روی معمولی است.

شترسواری ، مرور تجربه‌های مسافران کویر
 شتر سواری در کویر مصر و تور طبیعت گردی ارزان  از آن دست تجربه‌های است که خاطره‌اش برای همیشه در ذهن ما باقی می‌ماند. شترهایی که اهالی روستای مصر نگهداری می‌کنند و به مسافران کرایه می‌دهند، می‌تواند تصویری امروزی از عبور و مرور گذشته‌گان به ما بدهد. این تجربه‌ی خوش را می‌توانید در حاشیه‌های کویری روستا به‌دست بیاورید.

هزینه هر ۱۰ دقیقه شتر سواری در کویر مصر ۵۰۰۰تومن است.

موتور چهار چرخ و کشف لذت عبور از تپه‌های شنی
ATV یا موتور چهار چرخ از وسایلی است که امروزه برای کاشفان کویر بسیار محبوب است. این موتور با چرخ‌های قدرتمند می‌تواند شما را از تپه‌های شنی کویر مصر عبور دهد. هیجان و سرعت با موتور چهار چرخ به جان شما تزریق می‌شود.

هزینه هر ۱۰ دقیقه موتور سواری در کویر مصر ۱۰۰۰۰تومن است.

آفرود ، یک هیجان بدون توقف
خیلی از مسافران کویر برای تجربه‌ی هیجان انگیز آفرود به این مناطق سفر می‌کنند. برای این کشف پر سرعت باید از ماشین‌های دو دیفرانسیل استفاده کنید. این ماشین‌ها را به همراه راننده‌های حرفه‌ای در کویر مصر می‌توانید کرایه کنید و آدرنالین را مهمان خون جاری در رگ‌هایتان کنید.

هزینه کرایه این ماشین‌ها ۱۵۰۰۰ تومن است.

عکاسی در کویر ، تابلویی از بی کرانی آسمان و مصر
دوربین عکاسی‌تان را در این سفر فراموش نکنید. در کویر مصر آنقدر زیبایی و چشم‌انداز بی‌انتها می‌بینید که برای ثبت آن‌ها در فهرست رویایی‌ترین مکان‌های تجربه شده‌ی زندگی‌تان حتما دوربین لازم دارید.

سه پایه و مونوپاد از ضرورترین وسایل همراه دوربین است. حواستان را جمع کنید که شن‌های بازیگوش کویر توی درزهای دوربین‌تان جا خوش نکنند. بیشتر بخوانید: کویر مرنجاب
نکات مهم کویر گردی
نوشیدن آب
زمانی که قرار است زمان زیادی را در کویر پیاده روی کنید، بسیار تشنه خواهید شد. در چنین شرایطی احتمال دارد که بطری آب خود را به سرعت تمام کنید که این کار عواقب خوبی ندارد. باید یاد بگیرید که آب را جرعه جرعه بنوشید تا بتوانید برای کل روزتان آب داشته و کم نیاورید. یکی از مهمترین راه ها برای از بین نرفتن آب بدن و کمتر تشنه شدن پوشاندن سر است. شما می توانید با استفاده از کلاه یا پارچه سر خود را پوشانده و به این ترتیب کمتر گرمتان شده و در نهایت آب کمتری را از دست دهید.

آرام راه رفتن
در پیاده روی در کویر و تور طبیعت گردی  و حتی به طور کلی در همه نوع فعالیت های طبیعت گردی باید آرام راه رفتن شبیه افراد مسن را امتحان کنید. یکی از طبیعت گردان حرفه ای می گوید: «اگر مثل جوان ها راه بروید، پیر به انتها می رسید و اگر مثل افراد پیر راه بروید، جوان به مقصد می رسید». مزیت دیگری که آرام راه رفتن و عجله نداشتن دارد، این است که شما کمتر انرژی سوزانده، کمتر عرق می کنید و در نهایت کمتر خسته می شوید. سعدی بزرگ می فرمایند:
رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود / رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود   
پیمایش کویر
اگر شما تکی یا به صورت گروهی کوچک سفر می کنید، از نکات مهم سفر به کویر این است که مکان، زمان حرکت و زمان بازگشتتان را به افرادی قابل اطمینان بگویید. در چنین شرایطی، اگر خدای ناکرده شما در مسیر گم شدید یا مثلا اگر با ماشین سفر می کنید، ماشینتان از کار افتاد، آن ها می توانند تیم جستجوگر و نجات را به دنبال شما بفرستند.

فاصله های واقعی را درک کنید
فاصله در کویرها معمولا بسیار گول زننده هستند. مثلا شاید شما نقطه ای را ببینید و با خود خیال کنید که تنها ۲۰۰ متر تا شما فاصله دارد، در حالی که فاصله اصلی آن شاید نزدیک به ۱ کیلومتر باشد. با دانستن این نکته، هم از لحاظ ذهنی خود را آماده کرده و هم اینکه می توانید مواد غذایی و آب را بهتر مدیریت کنید.
 

انتهای پیام/4نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.