سرویس: سیاسی کد خبر: 88784 ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳

مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی:

فضای مجازی بدون مدیریت در خراسان جنوبی رها شده است/ لزوم تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست استاندار

مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: هیچ نهادی به طور همه‌جانبه و فعال مسئولیت مدیریت فضای مجازی را بر عهده ندارد و این عرصه فرصت‌ساز و در عین حال تهدیدزا بدون هیچ‌گونه مدیریتی در استان رها شده است.

فضای مجازی بدون مدیریت در خراسان جنوبی رها شده است/ لزوم تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست استاندار

به گزارش خبرنگار خاورستان، سجاد رضائی مسئول سازمان فضای مجازی و بسیج رسانه سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه بیرجند گفت: فضای مجازی بخش مهمی از زندگی حقیقی ما را در خود هضم کرده است.

 

وی با بیان این‌که شبکه‌های اجتماعی که بخش مهمی از ترافیک اینترنتی کشور را به خود اختصاص داده و با استقبال کاربران ایرانی مواجه شده، اکنون در تسخیر بیگانه است افزود: دو شبکه اجتماعی غالب کشور تلگرام و اینستاگرام هستند که مدیریت آن در اختیار خارج از کشور است.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی اظهار کرد: طبق آمار رسمی توسط مسئولان کشوری، 35 میلیون نفر ایرانی در تلگرام و 34 میلیون کاربر از کشور عزیزمان در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعالیت دارند.
 
رضائی افزود: تلگرام که توسط پاول دروف ادارده می‌شود توسط یک سرمایه‌گذار صهیونیستی سیاست‌گذاری می‌شود و از طرفی تلگرام عمده فعالیت خود در ایران محصور کرده است چون بیش از 70 درصد مخاطبان تلگرام در عرصه جهانی، ایرانی هستند.
 
وی اظهار کرد: بعد از تلگرام، شبکه اجتماعی اینستاگرام رتبه دوم را در ایران دارد که حدود 24 میلیون نفر ایرانی در آن فعالیت می‌کنند.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: اینستاگرام شبکه اجتماعی خارجی و وابسته به مؤسس فیس‌بوک است که رئیس جدید آن آدام موسری، فردی صهیونیستی و اسرائیلی  است.
 
رضائی تصریح کرد: به عبارتی 24 میلیون نفر در شبکه اجتماعی عضویت دارند که یک صهیونیستی و اسرائیلی آن را مدیریت می‌کند.
 
وی اظهار کرد: در اینستاگرام طبق آمار رسمی نظرسنجی ایسپا از سال 1396 تا 1397 در مدت یکسال، صفحات مستهجن با کلیدواژه رقص از 9 درصد به 24 درصد رسیده یعنی 15 درصد افزایش داشته است.
 
مسئول بسیج رسانه سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: اینستاگرام در حال مرجعیت‌سازی فرهنگی است و ساختار آن به‌گونه‌ای پباده شده که افرادی مانند بازیگران، مدلینگ‌ها و خوانندگان، مخاطب بیشتری دارند.
 
رضائی تصریح کرد: در فرهنگ ما، روحانیت به عنوان مرجعیت دینی حرف آخر را می‌زنند اما در شبکه‌های اجتماعی دنبال تغییر مرجعیت‌های فرهنگی هستند.
 
وی افزود: شبکه‌های اجتماعی خارجی در سطح کلان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین در سطوح فردی و خانوادگی تأثیرات فراوانی می‌گذارد.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: نشریه فارلین‌پاریسی یکی از دلایل نوسانات ارزی در ایران را تلگرام بیان کرده است.
 
رضائی افزود: در تحقیقات قضائی مشخص شده که فردی که چند سال قبل به جرم اخلال در نرخ ارز مورد تعقیب قرار گرفت و به خارج از کشور فرار کرد، در نوسانات ارزی سال‌جاری، کانال تلگرامی ایجاد کرد و نرخ ارز را حتی شبانه جابه‌جا می‌کرد.
 
وی اظهار کرد: در موضوع‌های امنیتی و سیاسی نیز بسترسازی برخی آشوب‌های سال گذشته، توسط کانال‌های ضدانقلاب فعال در شبکه‌های اجتماعی بوده است.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: شبکه‌های اجتماعی در عرصه سیاسی نقش‌آفرینی جدی می‌کند و در عرصه اجتماعی، بسیاری از معضلات به شبکه‌های اجتماعی برمی‌گردد.
 
رضائی اضافه کرد: به گفته کارشناسان در حدود 56 درصد پرونده‌های طلاق، پای شبکه‌های اجتماعی در میان است.
 
وی اظهار کرد: در سطوح فردی و خانوادگی، کاهش ارتباطات انسانی و انزوای اجتماعی، احساس تنهائی، افزایش اضطراب و حتی اعتیاد اینترنتی به واسطه استفاده افراطی و نادرست از فضای مجازی است.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: پرخاشگری به عنوان نقطه اولیه برخی اختلافات که حتی منجر به قتل نفس شده، شبکه‌های اجتماعی بوده است که حتی برای آن نمونه استانی وجود دارد.
 
رضائی، آسیب‌های مالی و حیثیتی را نیز یکی از آسیب‌های فضای مجازی عنوان و اظهار کرد: طبق آمار رئیس پلیس فتای خراسان جنوبی، در سال‌جاری رشد 180 درصدی جرایم فضای مجازی را در استان داشتیم.
 
وی افزود: اتلاف وقت، کاهش حساسیت‌ها، افزایش شبهات، بی‌بندوباری و فساد اخلاقی، ارتباطات نادرست و آسیب‌های امنیتی از جمله آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی است.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: ما در ایران و در استان خراسان جنوبی پایگاه نظامی آمریکا و اسرائیل نداریم اما ماحصل اتاق جنگ رسانه‌ای دشمن در بستر فضای‌مجازی به اذهان جوانان ما تزریق می‌شود و این روزها خاکریز دشمن در بستر گوشی‌های هوشمند شکل گرفته است.
 
رضائی، تاکتیک عملیات دشمن برای اثرگذاری فعال در فضای مجازی را شبکه‌سازی درست و سپس جریان‌سازی به‌هنگام برشمرد و تصریح کرد: فعالیت مستقیم با آرم و نشان و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و اغوای جوانان و نوجوانان و استفاده از عناصر داخلی و حتی برخی سلبریتی‌ها از عناوین فعالیت شبکه‌سازی است.
 
وی اظهار کرد: دشمنان براساس شبکه‌سازی صورت گرفته، سوژه‌سازی کرده و همپوشانی و هم‌افزائی سوژه‌های حتی کوچک برای زیرسوال‌بردن نظام جمهری اسلامی انجام می‌دهند به گونه‌ای که از کاه، کوه می‌سازند.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: دشمنان اسلام دنبال استمرارسازی هستند تا اعتراضات حتی صنفی محدود را به‌گونه‌ای نشان دهند که مردم مقابل نظام هستند.
 
رضائی اظهار کرد: در سازمان فضای مجازی بسیج از سال‌های گذشته اقداماتی شروع کردیم که آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی، شبکه‌سازی و جریان‌سازی از جمله آن اقدامات است.
 
وی افزود: برای اشاعه سواد رسانه‌ای، فعالیت‌های جدی و کارگاه‌های آموزشی در سطوح مختلف انجام شده و می‌شود.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی گفت: شبکه‌سازی از جوانان انقلابی، بسیجی و ارزشی برای تشکیل جبهه فعال انقلابی و پرکردن فضای مجازی از محتوای انقلابی و بومی از اقدامات دیگر بسیج بوده که برای آن می‌توان مصادیق خوبی برشمرد و اقدامات جریان‌ساز خوبی در عرصه‌های مختلف انجام شده است.
 
رضائی افزود: با استفاده از همین شبکه‌های بسیجیان فعال در فضای مجازی در روز برگزاری کنگره ملی 2000 شهید استان خراسان جنوبی، بیش از 10 هزار پست با دو هشتگ اعلام شده، تولید شده که این نشان دهنده ظرفیت خوب انقلابیون برای تسخیر فضای مجازی است.
 
وی در پایان با طرح این سوال که مسئولیت فضای مجازی در استان خراسان جنوبی بر عهده چه دستگاه یا شورایی است؟ گفت: در واقع هیچ نهادی به طور همه‌جانبه و فعال مسئولیت مدیریت فضای مجازی را بر عهده ندارد و این عرصه فرصت‌ساز و در عین حال تهدیدزا بدون هیچ‌گونه مدیریتی در استان رها شده است.
 
مسئول سازمان فضای مجازی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی اظهار کرد: نظر به اهمیت این عرصه و مشکلات و آسیب‌های آن و همچنین ظرفیت‌ها و فرصت‌های این فضا بایستی شورای عالی در این خصوص به ریاست استاندار تشکیل شود و نهادها و دستگاه‌های فرهنگی مؤثر در این شورا عضو و برنامه‌ریزی و ابلاغ وظیفه شود تا خلا موجود را رفع کنیم و دچار مشکل نشویم.
 
رضائی افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری باید جریان‌سازی صحیح و انقلابی در عرصه فضای مجازی صورت گیرد که این مهم بدون برنامه‌ریزی شورایی و نظارت دقیق و درست از سوی یک نهاد بالادستی مانند استانداری امکان‌پذیر نخواهد بود.
 
انتهای پیام/4

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب