سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 88270 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱

در نشست خبری جشنواره ملی تالاب کجی نهبندان مطرح شد

خطر تبدیل‌شدن تالاب کجی نهبندان به کانون گردوغبار/ جشنواره ملی تالاب در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود

مدیر کل محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: تالاب کجی نهبندان یکی از کانون‌های فرسایش بادی بوده و اگر مورد توجه قرار نگیرد به کانون گردوغبار تبدیل می‌شود.

خطر تبدیل‌شدن تالاب کجی نهبندان به کانون گردوغبار/ جشنواره ملی تالاب در خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود
به گزارش خبرنگار خاورستان، مجید کریمیان رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی صبح دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: یکی از پیوست‌های مهم در حوزه سبک زندگی ایرانی اسلامی توجه به محیط زیست است.
 
وی افزود: محیط زیست تاثیر خاصی در زندگی فردی و اجتماعی داشته که اگر قدر این نعمت را ندانیم به لحاظ معنوی و دنیوی دچار خطر می‌شویم.
 
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بسیاری از آسیب‌های موجود در محیط زیست ناشی از عدم توجه به این نعمت است.
 
کریمیان با بیان این‌که خطرهایی مانند بی‌آبی و ریزگردها را در این تالاب‌ها شاهد هستیم عنوان کرد: این خطرها حاصل بی‌توجهی و نگاه بی‌تفاوت به محیط زیست است.
 
وی تصریح کرد: تالاب کجی نمکزار نهبندان یکی از ظرفیت‌های محلی شرق استان است که توجه به این تالاب توجه به ظرفیت الهی بوده که خدا در اختیار ما قرار داده است.
 
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی هدف از این جشنواره را توجه عمومی به تالاب و استفاده از تولیدات هنری این جشنواره برای برنامه‌های تلویزیونی بیان کرد.
 
کریمیان افزود: از جمله محورهای جشنواره ملی تالاب کجی نمکزار نهبندان، تالاب‌ها مأمن و پناهگاه حیات وحش شامل شکار غیرمجاز پرندگان، حیات تالاب، تعدیل آب و هوا و مدیریت منابع آب، مرگ تالاب نابودی اکوسیستم و بروز پیده گردوغبار است.
 
وی به دیگر محورهای این جشنواره اشاره کرد و گفت: تالاب محور همبستگی جوامع محلی و معیشت‌های وابسته، تالاب گردشگری و اکوتوریسم، محیط زیست از دیدگاه اسلام و نگاه ویژه مقام معظم رهبری است.
 
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی درباره ضوابط و مقررات آثار ارسالی به جشنواره ملی تالاب گفت: آثار ارسالی می‌بایست پیرامون محورهای مطرح شده در جشنواره، با فرمت‌های رایج و حداکثر زمان 5 دقیقه باشد.
 
کریمیان افزود: آثار تبلیغی شامل فیلم‌های تبلیغاتی مجاز به شرکت در این جشنواره نمی‌باشند.
 
وی با بیان این‌که فضای رسانه‌ای و خبری می‌توانند در این جشنواره حضور داشته باشند تصریح کرد: انجمن‌های فیلم و رسانه ملی از تولیدات جشنواره ملی تالاب استفاده خواهند کرد.
 
رئیس حوزه هنری خراسان‌جنوبی با بیان این‌که فیلم کوتاه تالاب امسال کلید می‌خورد اظهار کرد: از تمام کشور آثاری در قالب فیلم‌های موبایلی، کوتاه، مستند و انیمیشن ارائه می‌شوند.
 
کریمیان با تأکید بر این‌که آثار تولیدی با موضوع «تالاب کجی نمکزار نهبندان» به عنوان موضوع دارای اولویت از امتیاز ویژه‌ای در داوری بهره‌مند خواهد شد، عنوان کرد: مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا 5 اسفندماه سال جاری است. 
 
حسن اکبری مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: تالاب یکی از زیباترین پدیده‌های هر کشور است.
 
وی افزود: ایران به لحاظ تنوع زیستی جزو پنج کشور اول دنیا بوده اما نتوانسته از این ظرفیت استفاده خوبی داشته باشد.
 
مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از تالاب‌ها را از دست داده‌ایم و بیشتر تالاب‌های کشور آسیب جدی دیده‌اند.
 
اکبری با اشاره به تالاب کجی نمکزار نهبندان گفت: تالاب کجی نمکزار نهبندان با مساحت 22 هزار و 765 هکتار در 75 کیلومتری شهر نهبندان واقع شده است.
 
وی بیان کرد: این تالاب همه ساله پذیرای پنج هزار پرنده مهاجر است.
 
مدیر کل محیط زیست خراسان‌جنوبی با بیان این‌که تالاب کجی نمکزار نهبندان جزو تالاب‌های فصلی است اظهار کرد: روان آب‌های حاصل از بارندگی و چشمه‌های کناری تالاب به عنوان منابع کمکی تغذیه آب تالاب است.
 
اکبری گفت: متأسفانه به دلیل کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر میزان آبگیری تالاب به حداقل خود رسیده است.
 
مدیر کل محیط زیست خراسان‌جنوبی افزود: این تالاب یکی از کانون‌های فرسایش بادی بوده و اگر مورد توجه قرار نگیرد به کانون گردوغبار تبدیل می‌شود.
 
وی با بیان این‌که به دنبال این هستیم که از ظرفیت هنرمندان برای فرهنگ‌سازی و توجه تالاب استفاده کنیم عنوان کرد: تاکنون خسارت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف محیط زیست اعم از آب، آلودگی هوا و تنوع زیستی پرداخت کرده‌ایم.
 
انتهای پیام /141/ 11/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب