سرویس: اخبار استان کد خبر: 88165 ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴

طغیان آفات چوبخوار در سربیشه

آفات چوبخوار بر اثر خشکسالی های چندین ساله در شهرستان سربیشه طغیان کرده است به طوری که 500 هکتار از درختان این منطقه بر اثر آن از پای درآمدند.

طغیان آفات چوبخوار در سربیشه

به گزارش خاورستان، سریال ادامه دار خشکسالی بیش از 19 سال است که در خراسان جنوبی اکران می شود و آفات چوبخوار به عنوان بخشی از این سریال این روزها به درختان و مزارع کشاورزی سربیشه هجوم آورده اند.

 

کرم خراط، پروانه چوبخوار پسته، سوسک شاخک بلند رزاسه، سوسک چوب‌خوار شاخک بلند درختان میوه و سوسک طوقه‌ خوار درختان همگی از جمله آفات چوبخوار هستند که به جان 500 هکتار از درختان سربیشه افتاده اند و 15 میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت زده اند.
 
تنها راه مقابله و جلوگیری از شیوع این آفات قطع درختان آلوده و جمع آوری آن از سطح باغات است، همچنین تغذیه مناسب و آبیاری به موقع درختان راهکار پیشگیری از این آفات طغیانگر است.
 
این روزها کشاورزان سربیشه ای با نگرانی نظاره گر مرگ درختان خود هستند و تنها درخواست آنان از مسئولان این است که برای قطع و برش درختان آلوده اعتبار اختصاص دهند تا از شیوع این آفت در سایر باغ ها جلوگیری شود.
 
500 هکتار از باغات آلوده به آفات چوبخوار 
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: آفات چوبخوار بیشترین خسارت را به باغ های بادام، زردآلو و گردو وارد کرده است.
 
مریم جوادی بایگی افزود: در حال حاضر 500 هکتار از باغات منطقه آلوده به این آفات شده اند که طغیان آن ها هم به دلیل کم آبی ناشی از خشکسالی های چندین ساله است.
 
وی اظهار داشت: مبارزه با آفات چوبخوار سرفصل اعتباری ندارد و بیشتر کشاورزان توانایی مبارزه با آفات را ندارند و از پس هزینه های آن برنمی آیند، برای مبارزه جدی با این آفات یعنی قطع درختان آلوده در شهرستان به 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
 
جوادی بایگی با بیان اینکه تنها راه مقابله با این آفات قطع و برش درختان آلوده است، اضافه کرد: تاکنون در 20 هکتار از باغات آلوده شهرستان عملیات هرس درختان انجام شده است.
 
وی گفت: کرم خراط، پروانه چوب‌خوار پسته، سوسک شاخک بلند رزاسه، سوسک چوب‌خوار شاخک بلند درختان میوه و سوسک طوقه‌خوار درختان همه جزو آفات ثانویه‌ای هستند که با تداوم خشکسالی در استان به آفات درجه یک تبدیل شده‌ است.
 
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه عنوان کرد: نیاز است از محل اعتبارات مدیریت بحران برای مقابله با این آفات طغیانگر اعتباراتی در نظر گرفته شود تا از شیوع هر چه بیشتر آن جلوگیری شود.
 
جوادی بایگی از کشاورزان خواست تغذیه و آبیاری مناسب درختان را برای پیشگیری از این آفت طغیانگر انجام دهند و برای مبارزه با آفات مختلف با یکدیگر همکاری کنند چرا که مبارزه و از بین بردن آفات باید با همکاری تمامی کشاورزان و به صورت منطقه ای انجام شود.
 
خشک شدن درختان چندین ساله
یکی از کشاورزان سربیشه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: آفات چوبخوار دسترنج چندین ساله ما را نابود کرده اند و ما نظاره گر نابودی درختان هستیم و هیچ راهی جز برش و قطع آن نداریم.
 
رضا کریمی افزود: بیش از 200 تا 300 نوع درخت میوه هم بر اثر هجوم این آفات خشک شده اند و درختان باقی مانده هم نیمه جان هستند، این آفات در ابتدا بدون هیچ آثاری به سرشاخه ها و تنه درختان نفوذ می کنند.
 
وی بیان کرد: این آفات با هجوم به درختان چندین ساله گردوی شهرستان، آنان را خشک و نابود کرده است.
 
کریمی یکی از دلایل اصلی شیوع آفات چوبخوار را ضعیف شدن درختان بر اثر خشکسالی و کم آبی دانست و گفت: به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی تغذیه مناسب درختان یکی از راهکارهای پیشگیری است اما این آفت به درختانی که آب نیز می خورد و تغذیه خوبی هم دارند به دلیل مجاورت با درختان آلوده، سرایت کرده است.
 
وی عنوان کرد: کشاورزان براساس توصیه های جهاد کشاورزی برای جمع آوری و هرس درختان آلوده اقدام می کنند اما گستردگی و شیوع این آفات به حدی زیاد است که نمی توانیم آن را مهار کنیم.
 
این کشاورز سربیشه ای با اشاره به اینکه تنها منبع درآمد اکثر روستائیان سربیشه کشاورزی است، گفت: این آفات با نابودی درختان به شدت منبع درآمد روستائیان را کاهش داده است.
 
حمایت نکردن بیمه از آفات کشاورزی
مدیر صندوق بیمه کشاورزی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آفات به دلیل این که مدیریتی بوده و به چگونگی مدیریت باغ و مزرعه بستگی دارد، تحت پوشش حمایت بیمه ای قرار نمی گیرند.
 
جواد غنچه با اشاره به اینکه باغداران باید از خدمات کارشناسی جهاد کشاورزی کمک بگیرند و تا قبل از اینکه آفات به شکل طغیان درآید به فکر رفع آن باشند، اضافه کرد: در هر موضوع مدیریتی که کشاورز توانایی مهار آن خسارت را داشته باشد بیمه ورود نمی کند و آفات هم از همین مسائل است.
 
انتهای پیام/4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب