کد خبر: 88131 ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱

امام جمعه موقت بیرجند مطرح کرد

لزوم بررسی کارنامه 40 ساله انقلاب/ مردم انتقاد و مطالبه خود را به گوش مسئولان برسانند

امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که جا دارد به گذشته 40 ساله خود برگردیم و کارنامه خود و مسئولان را عالمانه و منصفانه ورق بزنیم، گفت: باید نقاط ضعف و قوت خود را در این 40 سال پیدا کرده و منشا قوت و ضعف آن را بررسی کنیم.

لزوم بررسی کارنامه 40 ساله انقلاب/ مردم انتقاد و مطالبه خود را به گوش مسئولان برسانند

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام والمسلمین مختاری امام جمعه موقت بیرجند ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن دعوت به تقوا، اظهار کرد: کسانی که با ایران اسلامی مخالفت می‌کنند در اصل مخالفتشان با دین است و حرف آنها برخلاف عقل، منطق و فطرت ملت مسلمان و نا به حق است.

 
وی افزود: مغول‌ها وقتی به ایران حمله کردند تحت تاثیر ایمان مردم قرار گرفتند و مسلمان شدند.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این که معاندین اگر به اندازه مغول‌ها منطق داشته باشند به جمعیت مسلمانان می‌پیوندند و فتنه نمی‌کنند، گفت: سرمنشأ همه فتنه‌ها آن طرف مرزها است و مطالبه نابه حقی است.
 
مختاری به مسموم بودن فضای مجازی اشاره کرد و یادآور شد: هدف اصلی دشمن در فضای مجازی زدن تیشه به ریشه اسلام است.
 
وی افزود: دشمنان بنا دارند با صحبت‌های پوک و به ظاهر حق خود اسلام را در دل مردم بخشکانند.
 
ابراز گلایه از دولت
امام جمعه موقت بیرجند نسبت به دولت ایران ابراز گلایه مندی کرد و گفت: دولتمردان فضای مجازی را مدیریت نمی‌کنند و این باعث می‌شود فرهنگ ما در اختیار غرب گذاشته شود و آن را مسموم کنند.
 
مختاری تصریح کرد: در سال ۹۷ زخم‌های اقتصادی بر پیکر مردم زده شد و مسئولان اگر می خواهند مرهمی بر این زخم‌ها باشند باید این فضای آلوده را کنترل کنند.
 
وی با اشاره به این که مردم با علم و آگاهی بیش از هزار سال است که اسلام را پذیرفته اند، افزود: برای اینکه به ضرورت دین پی ببریم باید انسانیت را بشناسیم.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این که انسان نماها دین را درک نمی کنند چرا که انسان را نشناخته اند، گفت: انسان از رکن های بیداری، فکری و ایمان برخوردار است.
 
مختاری با بیان اینکه ایمان ۵ ویژگی دارد، تصریح کرد: عقلانیت، معرفت پذیری، تسلیم باطنی، شدت و ضعف و اختیاری بودن از ویژگی های ایمان هستند.
 
وی با بیان این که دین و ایمان زوربردار نیست، افزود: ایمان ظاهری و زبانی شاید با زور به دست آید اما ارزشی ندارد.
 
امام جمعه موقت بیرجند گفت: تنها کسی که می‌تواند و اگر بخواهد ایمان را اجباری کند خداوند متعال است  و می‌توانست انسان را با ایمان و مومن بیافریند.
 
مختاری با اشاره به این که حکمت خداوند اقتضا کرده که مردم با اختیار ایمان بیاورند، تصریح کرد: ایمان وقتی ارزش دارد که با عقل پذیرفته شود.
 
وی با بیان این‌که خداوند به ما احترام گذاشته و مسئله ایمان را اختیاری قرار داده است، افزود: پیامبران و امامان فرستاده شدند تا مقدمات انتخاب درست را به مردم نشان دهند.
 
ایمان اختیاری ارزش دارد
امام جمعه موقت بیرجند گفت: ایمان اختیاری ارزش دارد و انسان با اراده و اهل تفکر می خواهد که دل شیفته زرق و برق دنیا نباشد.
 
مختاری تصریح کرد: عده زیادی در طوفان شبهات و شهوات گیر افتاده‌اند و به ایمان میل ندارند و تلاش پیامبران بر این بوده که حق و باطل را نشان دهد.
 
وی با بیان این که قرآن نتایج ایمان را بیان کرده است، افزود: مردم با انتخاب ایمان بهترین راه را انتخاب کرده‌اند و خود خداوند سرپرست انسان با ایمان را بر عهده می گیرد و اگر کافر شوید ضرری به خدا نمی رسد.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که اگر خیر دنیا و آخرت را می‌خواهید ایمان بیاورید، گفت: این که بگوییم هر کس می‌خواهد، ایمان بیاورد و هر کس نمی‌خواهد، نیاورد وجود ندارد در دین اجبار نیست اما الزام است و مردم می‌توانند با بصیرت افزایی انتخاب درست انجام دهند.
 
مختاری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته به مناسبت‌های هفته آینده اشاره کرد و گفت: شنبه 5 جمادی الاولی سالروز ولادت حضرت زینب (س) قهرمان کربلا است و به درستی روز پرستار نام گرفته است.
 
وی با تبریک روز پرستار به جامعه زنان و پرستاران، افزود: از همه به ویژه بانوان محترم می‌خواهم اگرچه توفیق شهادت نصیب ما نشده است اما اگر می‌خواهیم عاقبت به خیر شویم کار زینبی انجام دهیم.
 
بانوان در فراز و نشیب‌های 40 ساله انقلاب حضور داشتند 
امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که بانوان در فراز و نشیب‌های 40 ساله انقلاب حضور داشتند و راه حضرت زینب (س) را ادامه دادند، گفت: دشمنان طی این 40 سال از ما عصبانی بوده اما در 40 سالگی انقلاب از همیشه عصبانی‌تر است و ما را در یک جنگ اقتصادی قرار داده است.
 
مختاری خاطرنشان کرد: بانوان بیشترین نقش را در صرفه‌جویی، قناعت و عفاف و در اقتصاد کشور دارند چراکه با آرام نگه داشتن فضای خانه و کم کردن بسیاری از خواسته‌ها و با دلگرمی بیشتر در مسیر حق و حقیقت حرکت کنند.
 
وی افزود: بانوان در جنگ اقتصادی کمک کنند و از تجملات و توقعات بکاهند تا این انقلاب را تا انقلاب حضرت مهدی (عج) حفظ کنیم و پوز دشمنان و آل سعود را به خاک بمالیم.
 
امام جمعه موقت بیرجند به 22 دی ماه سالروز تشکیل شورای انقلاب به دستور امام خمینی اشاره کرد و گفت: 26 دی ماه سالروز فرار شاه ملعون و پناه بردن به اربابانش است.
 
مختاری به 27 دی ماه سالروز شهادت فدائیان اسلام شهید نواب صفوی و یارانش اشاره کرد و خاطرنشان کرد: خداوند را شاکر هستیم که توانستیم خون این شهدا را به نتیجه برسانیم.
 
بررسی کارنامه 40 ساله انقلاب
وی با اشاره به این‌که جا دارد به گذشته 40 ساله خود برگردیم و کارنامه خود و مسئولان را عالمانه و منصفانه ورق بزنیم، افزود: باید نقاط ضعف و قوت خود را در این 40 سال پیدا کرده و منشا قوت و ضعف آن را بررسی کنیم.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که ریشه ضعف را باید نابود و ریشه قوت را آبیاری کنیم، گفت: نسبت به 40 سال انقلاب 3 نگاه وجود دارد و باید ببینیم کدام نگاه درست است.
 
مختاری به نگاه سیاهی مطلق اشاره کرد و یادآور شد: عده‌ای می‌خواهند به مردم القا کنند که در انقلاب شکست خورده‌ایم و این نگاه در بین افکار مردم مومن جای ندارد.
 
وی با اشاره به این‌که نگاه سیاهی مطلق از سوی دشمنان قسم خوده این مردم است، افزود: طبیعی است دشمنان نگاه مگس گونه‌ای داشته باشند و گل‌ها و دستاوردهای اتقلاب را نبینند.
 
امام جمعه موقت بیرجند گفت: اگر به زیرساخت‌های کشور در 40 سال گذشته نگاه کنیم می‌بینیم آب، برق، گاز، بهداشت، درمان و ... در چه وضعیتی قرار داشت بسیاری از روستاها لوله‌کشی نبودند و در بحث آموزش و بهداشت پزشکان هندی ایران را اشغال کرده بودند.
 
مختاری با اشاره به این‌که رضاخان روسری را از سر زنان برمی‌داشت، تصریح کرد: عده‌ای می‌گفتند "عقب ماندن ما به خاطر اسلام است و باید پایه اسلام برداشته شود" و این حرف خلاف و برای کشور مضر است.
 
وی به آشوب‌ها و اغتشاشات اشاره کرد و افزود: درخت تنومند اسلام با این بادها نمی‌لرزد و ما در برابر هرگونه آشوب و اغتشاش و در برابر دشمن می‌ایستیم.
 
امام جمعه موقت بیرجند نگاه دوم را نگاه سفید مطلق بیان کرد و گفت: این نگاه می‌گوید ما به تمام اهداف انقلاب رسیدیم که یک نگاه خلاف حقیقت و مضر است.
 
مختاری تصریح کرد: نگاه سفید نگاه خلاف حقیقت است چرا که مردم با تمام وجود بیکاری، فساد و تبعیض را در سراسر کشور درک می‌کنند.
 
وی نگاه سوم را مضر دانست و افزود: تمام کسانی که با تمام احساسات پای انقلاب هستند از این نگاه دوری کنند چرا که مشکلات و مفاسد پیشرفت می‌کنند و غیر قابل پیشگیری می‌شوند.
 
امام جمعه موقت بیرجند با بیان این‌که به گذشته افتخار می‌کنیم و به آینده امیدوار هستیم، گفت: از مردم می‌خواهم اهل امر به معروف و نهی از منکر باشند و اگر یک مسئول در کشور اسلامی ظلم کرد به او انتقاد کنند و روحیه مطالبه‌گری داشته باشند.
 
سیاه‌نمایی نکنید
مختاری با بیان این‌که از اغتشاشات دوری کنید اما در عین حال مطالبه‌گری داشته باشید، افزود: سیاه‌نمایی نکنید اما با انتخاب‌های به جا و به موقع و با برقرار کردن ارتباط با مسئولان پیام و انتقاد خود را به آنها برسانید.
 
وی افزود: به مسئولان بگویید ما از فساد، رانت، حقوق‌های نجومی و ... که با انقلاب اسلامی و آرمان‌های انقلاب سنخیت ندارد بیزار هستیم و همچنین از کسانی که باعث این مشکلات شده‌اند بیزار هستیم و آنها را از خودمان نمی‌دانیم.
 
امام جمعه موقت بیرجند به نگاه سوم که عاقلانه و منصفانه است اشاره کرد و گفت: نماز جمعه مرکز فرهنگی انقلاب است و باید در آن بصیرت افزایی انجام شود.
 
انتهای پیام/ 132 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب